Wszystko, co chcecie wiedzieć o… spermie. Skład, właściwości i wpływ męskiego nasienia na kobietę

2022-05-30 12:25

Sperma według niektórych ma wiele zalet i właściwości zdrowotnych - ma dobrze działać na skórę, a spożywanie spermy ponoć wybiela zęby i stanowi naturalny lek na… depresję. Sprawdź, jaki skład ma męskie nasienie oraz jak sperma wpływa na wygląd i zdrowie kobiety.

Wszystko, co chcecie wiedzieć o… spermie. Skład, właściwości i wpływ męskiego nasienia na kobietę
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Co to jest sperma?
  2. Skład spermy
  3. Smak spermy
  4. Co jeść, aby poprawić smak spermy?
  5. Spożywanie spermy
  6. Czy spożywanie spermy ma dobroczynny wpływ na organizm?

Sperma - jej skład oraz właściwości są od lat badane przez naukowców. W ostatnim czasie w Internecie krąży coraz więcej teorii mówiących, że sperma ma pozytywny wpływ na zdrowie kobiet, a nawet uszczęśliwia je. Mimo to wiele pań czuje awersję do męskiego nasienia, a sam jego widok, nie mówiąc o smaku i zapachu, budzi w nich obrzydzenie. Z tego powodu myją się po stosunku chcąc jak najszybciej pozbyć się charakterystycznej woni i zmieniają prześcieradła. Są jednak i takie kobiety, które wręcz nie wyobrażają sobie udanego stosunku bez ejakulacji, a spożywanie czy nakładanie spermy na skórę nie stanowi dla nich problemu.

Dowiedz się, jakie właściwości ma sperma, jaki jest jej smak, zapach oraz czy spożywanie spermy ma pozytywny wpływ na zdrowie.

Andrzej Gryżewski o bruździe na penisie i deficytach polskiej edukacji seksualnej

Prędkość, z jaką sperma wytryskuje z prącia wynosi ok. 45 km/h.

Co to jest sperma?

Sperma to wydzielina produkowana w jądrach, najądrzach, pęcherzykach nasiennych, gruczołach opuszkowo-cewkowych i prostacie. Czas produkcji spermy wynosi ok. 2,5 miesiąca – w tym czasie nasienie przechodzi kolejno z jąder, poprzez najądrza, nasieniowody i pęcherzyki nasienne. Wytrysk spermy następuje przez cewkę moczową. Ma to miejsce w szczytowym momencie podniecenia seksualnego na skutek stosunku lub masturbacji (choć do ejakulacji może dojść też mimowolnie, np. w trakcie snu – są to tzw. zmazy nocne).

Porcja spermy uwalniana w czasie wytrysku to ejakulat – jego objętość wynosi średnio 2-5 mililitrów, co odpowiada niecałej jednej łyżeczce płynu. W każdym mililitrze powinno być powyżej 20 mln plemników.

Czytaj też: Seminogram, czyli badanie nasienia - jak się przygotować?

Sperma pełni funkcję rozrodczą – to w niej znajdują się plemniki, które dzięki zasadowemu pH (7,2) mogą zachować ruchliwość. Nasienie wprowadzone do pochwy umożliwia plemnikom zapłodnienie komórki jajowej.

Sprawdź: Jak długo żyje plemnik?

Skład spermy

Sperma ma kolor perłowoszary, niekiedy może się on zmieniać pod wpływem diety lub chorób. Dlatego gdy kolor nasienia przybiera niepokojącą barwę, najlepiej udać się do lekarza.

Zobacz też: Sposoby na powiększenie penisa

Gdyby chcieć opisać skład spermy, na pierwszym miejscu znalazłaby się woda, potem białko, fruktoza, glukoza, pewne ilości mikro- oraz makroelementów (m.in. potas, sód, wapń, selen, cynk, magnez, witamina C), hormony (testosteron, estrogen) oraz, oczywiście, plemniki. Stanowią one jednak tylko ok. 1% składu spermy.

Smak spermy

Na posmak spermy wpływa dieta, jaką stosuje mężczyzna. To dlatego, że wszystko co zjemy jest trawione i przenika do krwioobiegu, a krew przepływa przez narządy, które z kolei produkują określone wydzieliny, np. pot, śluz czy właśnie spermę. Dlatego sperma mężczyzn, których dieta bazuje głównie na produktach przetworzonych, mięsie, małej ilości owoców i warzyw będzie miała smak kwaskowaty. W przypadku osób spożywających duże ilości alkoholu i palących papierosy może być nawet gorzkawy.

To ci się przyda

Co jeść, aby poprawić smak spermy?

Żeby sperma miała lepszy smak:

  • ogranicz w diecie czerwone mięso,
  • powstrzymuj się od używek (papierosy, alkohol, kawa),
  • nie jedz czosnku, cebuli, szparagów, które pogarszają smak spermy,
  • jedz dużo owoców – Instytut Kinseya założony przez legendarnego seksuologa amerykańskiego dr. Alfreda Kinseya rekomenduje zwłaszcza: ananasy, banany, jabłka, brzoskwinie, które nadają spermie słodkawy smak,
  • pij dużo wody.

Ważne: nie wystarczy zmienić diety na dzień przed seksem, aby poprawić smak spermy. Konieczna jest zmiana sposobu odżywiania na dłuższy czas. Ogólnie lepszy smak mają wydzieliny osób, które prowadzą zdrowy tryb życia, odżywiają się racjonalnie, stronią od używek i pamiętają o aktywności fizycznej.

Spożywanie spermy

To, czy kobieta połyka spermę podczas seksu oralnego, zależy tylko od jej preferencji. Niektóre panie wręcz to lubią, u innych ta czynność wzbudza obrzydzenie. Jeśli kobieta ma opory przed spożyciem spermy, nie powinna się do tej czynności zmuszać wbrew sobie. Decydujące jest, czy kobieta jest ciekawa sama z siebie smaku spermy, czy robi to pod presją. Jeśli jedynym motywem jej działania jest strach przed tym, że w razie odmowy partner ją odtrąci, czynność ta na pewno nie sprawi jej przyjemności, a wręcz może prowadzić do traumy.

Warto jednak dodać, że jeśli partner jest zdrowy, dba o higienę i dobrze się odżywia, smak jego spermy nie powinien być odrzucający. Ponadto, dla mężczyzny tak bliski kontakt kobiety z jego nasieniem jest też dowodem na pełną akceptację jego cielesności przez partnerkę i może zacieśnić związek.

Czytaj też: Miłość francuska - na czym polega? Seks po francusku bez tabu

Jak używki wpływają na seksualność?

Czy spożywanie spermy ma dobroczynny wpływ na organizm?

W Internecie można znaleźć wiele informacji mówiących, że sperma to niemal lekarstwo – u kobiet ma zapobiegać depresji (dzięki zawartości serotoniny), ułatwiać zasypianie (ponieważ zawiera melatoninę), zwiększać ochotę na seks (za sprawą testosteronu), uzupełniać witaminy, obniżać ciśnienie krwi, a nawet zapobiegać próchnicy zębów (ze względu na obecność w spermie cynku i wapnia). Z kolei podawana zewnętrznie ma wygładzać skórę. Ile w tych rewelacjach prawdy?

Rzeczywiście istnieją dowody na antydepresyjne działanie spermy, jednak metody badawcze służące wyciągnięciu takiego wniosku nie wydają się zbyt wiarygodne. Taką tezę wysunął dr Gordon Gallup z Uniwersytetu Stanowego w Nowym Jorku, który 293 kobiety poprosił o wypełnienie tzw. testu Becka służącego ocenie nastroju. Potem wypełniały one kwestionariusz, którego jedno z pytań dotyczyło stosowania prezerwatyw. Okazało się, że grupa kobiet niestosujących prezerwatyw nie przejawiała w ogóle skłonności do stanów depresyjnych, natomiast grupa stosująca prezerwatywy bądź nieuprawiająca seksu – dużo częściej miała objawy depresyjne.

Czy na tej podstawie można jednak twierdzić, że sperma uszczęśliwia kobiety i zapobiega depresji? Metoda badawcza zastosowana w opisanym eksperymencie raczej nie pozwala wyciągnąć takich wniosków, chociażby z tej przyczyny, że uwzględniała tylko kontakt ze spermą przez pochwę.

Inne teorie dotyczące cudownych właściwości spermy są oparte na równie wątłych podstawach i stanowią raczej ciekawostkę niż żelazne dowody na prozdrowotne działanie męskiego nasienia. Sperma zawiera zbyt małe ilości minerałów, witamin czy hormonów, aby istotnie wpływać na organizm.

Zawsze jednak można przekonać się samemu, czy w naszym przypadku jest inaczej...

Ważne

Duńscy badacze alarmują, że jakość nasienia w ciągu ostatnich 50 lat obniżyła się o niemal o 50 proc. Świadczy o tym liczba plemników (w jednym mililitrze spadła ze 113 do 66 mln). Coraz gorsza jakość męskiego nasienia zauważalna jest w całej zachodniej Europie.

Produkcja nasienia nie jest ograniczona żadnym limitem. Wręcz przeciwnie, to właśnie regularne kontakty seksualne wprost proporcjonalne do siły popędu pomagają w podtrzymaniu sprawności i płodności mężczyzny. Seks bowiem jest bodźcem dla jąder do produkcji plemników oraz testosteronu.

Wszystko o kobiecym orgazmie
au