Przedwczesny wytrysk - przyczyny i leczenie. Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk

2019-03-05 12:59

Przedwczesny wytrysk to zmora wielu par. Leczenie tej przypadłości nie musi jednak oznaczać wizyty u lekarza. Ćwiczenia APE na przedwczesny wytrysk dla mężczyzny i dla obojga partnerów możesz wykonywać w domu. Z reguły są one opracowywane dla każdego przypadku oddzielnie, jednak niektóre wskazówki są na tyle uniwersalne, że może zastosować je każdy. Oto podstawowy zestaw ćwiczeń na przedwczesny wytrysk.

Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (APE). Jak przedłużyć stosunek?
Autor: Photos.com Przedwczesny wytrysk może dotyczyć mężczyzn w każdym wieku.

Spis treści

 1. Przedwczesny wytrysk - co to jest?
 2. Przedwczesny wytrysk - przyczyny
 3. Przedwczesny wytrysk - jaki lekarz pomoże?
 4. Przedwczesny wytrysk - leczenie
 5. Przedwczesny wytrysk - ćwiczenia
 6. Przedwczesny wytrysk - warto pamiętać
Jak zwiększyć libido?

Przedwczesny wytrysk uprzykrza wam życie? Dzięki ćwiczeniom na przedwczesny wytrysk można zaradzić temu problemowi - bez udawania się do lekarza i bez łykania jakichkolwiek tabletek. Proponowane ćwiczenia na przedwczesny wytrysk możesz wykonywać w domu - wykonywane regularnie powinny szybko przynieść rezultaty.

Jeśli mimo ich stosowania problem dalej się utrzymuje - trzeba podjąć leczenie u specjalisty, ponieważ przedwczesny wytrysk może mieć podłoże chorobowe.

Przedwczesny wytrysk - co to jest?

Przedwczesny wytrysk (eiaculatio praecox) to dysfunkcja seksualna ujęta w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10. Ma miejsce wtedy, gdy ejakulacja (wytrysk) następuje wcześniej, niż chce tego mężczyzna i uniemożliwia odbycie stosunku satysfakcjonującego dla obu stron.

Z medycznego punktu widzenia wytrysk może być:

 • zbyt przedwczesny - pojawia się jeszcze przed pieszczotami lub na samym ich początku,
 • przedwczesny - pojawia się przed stosunkiem lub w momencie wprowadzania członka do pochwy,
 • zbyt wczesny - pojawia się tuż po rozpoczęciu stosunku, po kilku lub kilkunastu ruchach frykcyjnych lub w czasie zbyt krótkim do tego, aby doprowadzić partnerkę do orgazmu.

Pierwszy i drugi typ zazwyczaj kojarzony jest z inicjacją seksualną mężczyzny, zaś trzeci, najczęstszy, należy do utrwalonych nieprawidłowych odruchów.

Ponieważ tego rodzaju zaburzenia mogą mieć wiele przyczyn, leczenie jest zróżnicowane.

Czytaj też: Jak radzić sobie z impotencją i zachować sprawność seksualną?

Przedwczesny wytrysk - przyczyny

Zbyt wczesna ejakulacja często ma swoje źródła w psychice. Wśród czynników psychogennych wpływających na wystąpienie przedwczesnego wytrysku można wyróżnić:

 • "zadaniowe" podejście do seksu i traktowanie tej sfery zbyt ambicjonalnie (mężczyzna sam na sobie wytwarza presję, by wypaść przed partnerką jak najlepiej, przez co boi się porażki i stresuje)
 • złe relacja z partnerką
 • traumatyczne doświadczenia seksualne z przeszłości
 • strach przed ciążą
 • rzadkie lub nieregularne współżycie
 • brak doświadczenia w seksie (dotyczy mężczyzn rozpoczynających współżycie)
 • zaburzenia nastroju, w tym depresja
 • nerwica lękowa
 • nałogi, np. alkoholizm.

Zobacz też:

Przyczyny przedwczesnego wytrysku mogą mieć też podłoże somatyczne, tzn. być następstwem chorób organicznych takich jak:

Przedwczesny wytrysk czasem ma też charakter sytuacyjny, tzn. mężczyzna całkowicie zdrowy, który dotąd był zadowolony ze swojego życia seksualnego, przy określonej partnerce może mieć problem ze zbyt wczesną ejakulacją. Dotyczy to np. sytuacji, gdy partnerka jest bardzo atrakcyjna i budzi w mężczyźnie lęk przed niesprawdzeniem się.

Warto wiedzieć

Przedwczesny wytrysk - jaki lekarz pomoże?

Z problemem zbyt wczesnej ejakulacji należy udać się do seksuologa (jeśli zaburzenie ma podłoże psychiczne), urologa lub lekarza pierwszego kontaktu (gdy podejrzewamy przyczynę organiczną).

Przedwczesny wytrysk - leczenie

Gdy przyczyną są zaburzenia natury psychicznej, np. depresja, nerwica, stosuje się farmakoterapię (antydepresanty). Dobre rezultaty przynosi zwłaszcza terapia lekami z grupy SSRI (inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny), które mają zdolność opóźniania wytrysku. W wielu przypadkach pomagają metody treningowe, psychoterapia – indywidualna, ale lepsze efekty przynosi terapia wspólna z partnerem.

Przedwczesnemu wytryskowi można także zaradzić wykonując odpowiednie ćwiczenia opóźniające ejakulację. Metoda APE (Anti Premature Ejaculation) to nic innego jak właśnie zestaw ćwiczeń, dla niego i dla nich. Z reguły są one opracowywane dla każdego przypadku oddzielnie, jednak niektóre wskazówki są uniwersalne i można zastosować je w ciemno.

Przedwczesny wytrysk - ćwiczenia

 • MASAŻE

Co dzień masuj sobie punkt, znajdujący się w połowie długości mostka, w środkowej jego linii, na wysokości brodawek sutkowych. Masaż powinien być delikatny i nie może trwać dłużej niż 5 min.

Podobnie masuj punkt położony na lewym udzie, z tyłu, w odległości 4 palców od zgięcia kolanowego (w miejscu nerwu kulszowego). Ten właśnie punkt odpowiada za prawidłowy czas wytrysku. Masaż tego punktu także nie powinien trwać dłużej niż 5 min.

 • STEROWANE WYOBRAŻENIA

Na przedwczesny wytrysk możesz zastosować też ćwiczenie nazywane metodą tzw. sterowanych wyobrażeń: najpierw wybierz porę dnia, kiedy możesz usiąść albo położyć się wygodnie na 15–20 min.

Zacznij od kilku głębokich, spokojnych oddechów. I teraz zacznij sobie wyobrażać sytuację, dostosowaną do swojego problemu, ale przebiegającą tak, jakbyś sobie tego życzył. I tak, jeśli masz wytrysk jeszcze przed stosunkiem, wyobraź sobie przebieg stosunku (po kolei, z grą wstępną), z prawidłowym wytryskiem. Wyobrażaj sobie całą akcję bardzo dokładnie, w anatomicznych szczegółach.

A jeśli już dojdziesz do momentu, kiedy w nią wejdziesz, zatrzymaj się, oczywiście wciąż w myślach. Nie wykonuj żadnych ruchów, chwile tak trwaj, by zacząć się poruszać, najpierw powoli, potem coraz szybciej. Powtarzaj sobie: jest mi przyjemnie, coraz przyjemniej, ale jeszcze jestem w drodze. Gdy poczujesz, że już dochodzisz, znów się na chwilę zatrzymaj.Już po kilku takich seansach możesz odzyskać kontrolę nad swoim wytryskiem.

Czytaj też: SPERMA - skład, właściwości i wpływ męskiego nasienia na kobietę

Zrób to koniecznie
 • Gdy czujesz zbliżający się wytrysk, unieś biodra i lekko wycofaj się z pochwy. I tak pozostań w bezruchu przez kilkanaście sekund. Oddychaj przeponą i zaciskaj mięśnie brzucha. W tym czasie staraj się myśleć o tym, żeby zaspokoić partnerkę.
 • Aby opóźnić wytrysk możesz podczas stosunku, przez 3–4 minuty, uciskać palcem wskazującym i środkowym lewej ręki miejsce między kroczem a odbytem. Jednocześnie głęboko oddychaj.
 • WIZUALIZACJE

Połóż się wygodnie, rozluźnij, zamknij oczy. I powtarzaj: Jestem spokojny, jest mi dobrze... Panuję nad swoim ciałem, nad każdym jego fragmentem. Moje ciało jest mi posłuszne. Mogę unieść rękę, kiedy chcę, to samo zrobić z nogą.Możesz tak w myślach przemawiać do każdego punktu swego ciała. Na koniec porozmawiaj ze swoim penisem, mów mu, co, kiedy i jak ma robić.

Następne ćwiczenie na przedwczesny wytrysk: po kilku spokojnych głębokich oddechach i rozluźnieniu się, wyobraź sobie, jak niespiesznie przytpasz się do partnerki, po kolei, dotykiem własnego ciała, odkrywając jej punkty erogenne. Nie myślisz o sobie, myślisz o niej. Kiedy w pewnym momencie zaczyna się budzić twój penis, bierzesz głębszy oddech. Wyobraź sobie jej twarz, jak reaguje na twoje pieszczoty. Gdy uznasz, że ona już jest bliska orgazmu, doprowadź się do wytrysku, niekoniecznie tylko w wyobraźni.

Sprawdź też:

Przedwczesny wytrysk - warto pamiętać

 • W przypadku przedwczesnych wytrysków wszystkie ruchy, jakie wykonuje partner, powinny być powolne i łagodne już od samego początku gry wstępnej. A w momencie, gdy u niego narasta podniecenie, należy zaprzestać wykonywania ruchów, ale tak, żeby tylko opadło podniecenie, a nie sama erekcja.
 • Nauce prawidłowego wytrysku sprzyja medytacja w pozycji lotosu (siad skrzyżny z prawą nogą na lewym udzie, a lewą na prawym, lub odwrotnie. Jeśli jest to zbyt trudne dla ciebie, siądź po prostu ze skrzyżowanymi nogami.
 • Przy zbyt wczesnych lub przedwczesnych wytryskach zaleca jest m. in. metoda zmęczenia. Polega ona na tym, że należy uprawiać seks tak często, żeby on się zmęczył. Udowodniono, że przy dużej częstotliwości stosunków czas osiągania wytrysku zaczyna się opóźniać. Gra wstępna powinna ulec skróceniu. Metoda „na zmęczenie” nie jest jednak wskazana dla mężczyznom, którzy poza szybkimi wytryskami mają zaburzenia erekcji. Nie bez znaczenia jest też nastawienie partnerki, bo przecież nie każdej odpowiada takie kochanie na zawołanie...