Urolog: czym się zajmuje? Jak wygląda wizyta u urologa?

Urolog to specjalista leczący choroby związane z układem moczowo-płciowym. Dla niektórych wizyta u urologa może wiązać się z poważnym stresem. Dlatego warto też wcześniej się do niej przygotować. Sprawdź, z jakimi objawami zgłosić się do urologa i jak będzie przebiegała wizyta!

Spis treści

 1. Kto to jest urolog? 
 2. Czym zajmuje się urolog? Co leczy?
 3. Z jakimi problemami zgłosić się do urologa?
 4. Jak przygotować się do wizyty u urologa?
 5. Jak wygląda wizyta u urologa?
 6. Jakie badania wykonuje urolog?
 7. Czy potrzebne jest skierowanie do urologa?
O czym świadczy kolor moczu?

Kto to jest urolog? 

Urolog jest lekarzem, który specjalizuje się w chorobach układu moczowego i męskiego układu rozrodczego. Wizyta u tego specjalisty należy, zdaniem wielu, do najbardziej wstydliwych. Do wizyty u urologa skutecznie zniechęca pacjentów lęk przed badaniem, zakłopotanie oraz nieznajomość terminologii medycznej. A przecież nietrzymanie moczu oraz inne dolegliwości związane z układem moczowym to choroby, które dzięki urologii można skutecznie leczyć!

Czym zajmuje się urolog? Co leczy?

Urolog zajmuje się leczeniem chorób układu moczowo-płciowego:

Z jakimi problemami zgłosić się do urologa?

Jeśli doskwiera jedna z tych dolegliwości, prawdopodobnie niezbędna będzie wizyta u urologa:

 • nietrzymanie moczu - tej dolegliwości często towarzyszą mu odparzenia, na które pomogą odpowiednie kremy pielęgnacyjne i ochronne. Urolog zaproponuje odpowiednie leczenie nietrzymania moczu, które zapobiegnie powstawaniu nowych odparzeń. W leczeniu istniejących odparzeń można zastosować odpowiednie kremy pielęgnacyjne, np. kremy z cynkiem czy kremy barierowe
 • ból przy oddawaniu moczu;
 • zmiany w moczu (białkomocz, krwiomocz, ropa w moczu, spieniony mocz, ciemna barwa moczu);
 • zmiany w ilości oddawanego moczu: więcej niż 7 razy na dobę, zbyt mała ilość oddawanego moczu;
 • ból lub obrzęk jąder;
 • uczucie parcia na pęcherz;
 • ból po urazie w okolicach podbrzusza;
 • pieczenie lub swędzenie cewki moczowej;
 • zmiany w wyglądzie prącia (zaczerwienienia, obrzęki);
 • ból w dolnej części pleców;
 • obrzęki nóg;
Warto wiedzieć

Urolog to lekarz nie tylko dla mężczyzn

Lekarza o specjalności urologicznej odwiedzają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Przeświadczenie, że jest to specjalista zajmujący się głównie problemami typowo "męskimi" wynika z tego, że układ płciowy jest blisko połączony z układem moczowym, dlatego np. leczeniem impotencji też zajmie się właśnie urolog. Będzie on zajmował się także leczeniem chorób nerek, moczowodów, nadnerczy, pęcherza oraz męskich narządów płciowych.

Przeczytaj też: Objawem jakiej choroby może być nietypowy zapach moczu?

Jak przygotować się do wizyty u urologa?

Wizyta u urologa wymaga przełamania dużych barier zarówno psychologicznych, jak i fizycznych. Dlatego zgłaszając się do tego specjalisty, pacjent powinien odpowiednio się przygotować i przynieść ze sobą:

 • wyniki badań krwi, badania moczu, prześwietleń, USG;
 • spis leków przyjmowanych i tych, których przyjmowanie zostało niedawno zakończone (przygotowując listę, warto pamiętać też o ziołach);
 • spisać wszystkie objawy dolegliwości. 

Przed wizytą należy zadbać o higienę. 

Jak wygląda wizyta u urologa?

Pierwszym elementem wizyty u urologa jest wywiad z pacjentem. Lekarz musi ustalić dokładny powód wizyty, dlatego warto się do tej rozmowy przygotować, m.in. dostarczyć listę leków, historię choroby z uwzględnieniem zabiegów i operacji. 

Im więcej informacji zostanie przekazanych urologowi, tym łatwiej będzie mógł ustalić, co dolega pacjentowi. Jeśli problemem jest np. nietrzymanie moczu, to na tym etapie kuracji pacjent powinien prowadzić kwestionariusz i dzienniczek mikcji, które będą niezbędne w rozpoznaniu przyczyn, a następnie dostosowania odpowiedniego sposobu leczenia.

Przeczytaj także: Badania prostaty. Mężczyźni powinni robić te badania profilaktyczne prostaty

Jakie badania wykonuje urolog?

Od tego, z jakim problemem zgłosimy się do urologa, zależy badanie. Jeśli dokucza na przykład ból w jądrze, konieczne będzie badanie obu jąder.

Przy problemach z prostatą niezbędne będzie badanie per rectum (PR), czyli przez odbyt. Polega na zbadaniu palcem końcowego odcinka jelita grubego. Aby ułatwić badanie i zmniejszyć dyskomfort pacjenta urolog aplikuje na palec odpowiedni żel, zwiększający poślizg.

Badanie nie należy do przyjemnych, jednak trwa tylko chwilę, a dzięki niemu urolog jest w stanie zbadać stan prostaty. U kobiet badanie u urologa polega na badaniu palpacyjnym podbrzusza, krocza, ujścia cewki moczowej, okolic lędźwiowych. Urolog wykonuje również USG z wypełnionym pęcherzem.

Czy potrzebne jest skierowanie do urologa?

Tak, przed wizytą w poradni urologicznej należy odwiedzić lekarza rodzinnego. Urolog przyjmuje pacjentów tylko z odpowiednim skierowaniem. Wyjątkiem jest oczywiście wizyta prywatna, wtedy skierowanie nie jest wymagane.

Źródło: Materiały prasowe

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Malgorzata
|

A może tu nie jest potrzebny urolog.Moze trzeba potrzebna jest bardziej rozmowa i ocena sytuacj, bo problem tkwi gdzie indziej.

monik
|

Oj tam ja raz zapkłaciłam 75 pln i to było w Rumi :)

rafal
|

Ja bym radził najpierw iść do lekarza pierwszego kontaktu żeby dał skierowanie do urologa, ja na przykład miałem kamienie nie mogłem się wysikać zapisałem się do Szpitala Św. Elżbiety nie pamiętam nazwiska lekarza ale przepisał mi jakieś leki na rozbicie kamieni i moczopędne a teraz już jest wszystko dobrze

anna
|

Przepraszam co za pytanie ha ha

Lenika
|

Czy ktoś mógłby mi pomóc - mam problem z moczeniem nocnym u mojego dziecka. Chodzi o chłopca w wieku pięciu lat, zdarza się to niestety coraz częściej, a nie było już problemu z sikaniem w nocy. Czy w pierwszej chwili powinnam pójść do lekarza pierwszego kontaktu, czy od razu do urologa?

Kamil
|

Hej, może to Ci się przyda http://www.conticlinic.pl/b... Pozdrawiam Kamil

kuba33
|

do lekarza najlepiej wytarzac sie w gnojowce i tak isc

smyk
|

chłopie nie myj się prosto z obory do lekarza idz mozesz smierdzieć jak główno w koncu płacisz i wymagasz chyba ze na NFZ

danwer
|

NIe myj się wogóle idź z pajęczyną i pająkami

peyo
|

nie nie trzeba sie myc po co