Mętny mocz: czy to powód do niepokoju? Co może oznaczać mętny mocz?

Mocz zdrowego człowieka powinien być przezroczysty, dlatego też mętny mocz nie jest stanem naturalnym. Przyczyna mętnego moczu może być błaha, ale zmętnienie moczu może także sygnalizować problemy ze zdrowiem – zwiastować zakażenie układu moczowego lub nerek, kamicę nerkową, a nawet nowotwory. O czym jeszcze może świadczyć mętny mocz, jakie badania są wtedy konieczne i do jakiego lekarza należy się zgłosić?

Mętny mocz: czy to powód do niepokoju? Co może oznaczać mętny mocz?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jakie są przyczyny mętnego moczu?
  2. Mętny mocz: do jakiego lekarza się zgłosić?
  3. Mętny mocz: badania i leczenie

To, że mocz jest mętny, widzimy zwykle, oddając go do badania. Jednak warto co jakiś czas sprawdzić również, jaką przejrzystość ma mocz pływający w toalecie – może to nam bowiem sporo powiedzieć o stanie zdrowia i zasygnalizować ewentualną potrzebę wizyty u lekarza.

Mocz zdrowego człowieka powinien być bowiem przezroczysty – jego zmętnienie wynika z obecności tego, czego w moczu być nie powinno: leukocytów, śluzu, bakterii czy nabłonka lub kryształków związków mineralnych, które skupiają się w mniejsze lub większe pasemka lub kłaczki.

O czym świadczy kolor moczu?

Warto  jednak wiedzieć, że nie zawsze przyczyną zmętnienia moczu jest ciężka choroba: niekiedy przyczyny są błahe i wystarczy zmiana stylu życia lub domowe metody, by sytuacja wróciła do normy. Tym niemniej objawu tego nie należy bagatelizować zwłaszcza, jeśli mocz jest mętny podczas kilku kolejnych wizyt w toalecie lub stan ten pojawia się regularnie.

Sygnałem alarmowym są towarzyszące zmętnieniu moczu inne objawy, takie jak ból w okolicy nerek, pieczenie przy oddawaniu moczu czy gorączka.

Jakie są przyczyny mętnego moczu?

Mocz mętnieje z różnych powodów: zarówno zupełnie błahych, jak i poważnych infekcji.

Najczęstsze przyczyny mętnego moczu to:

Mętny mocz: do jakiego lekarza się zgłosić?

Jeśli zauważysz, że twój mocz jest mętny, w pierwszej kolejności należy zgłosić się do lekarza POZ, który zleci odpowiednie badania – i w zależności od ich wyniku zaleci leczenie lub skieruje cię do specjalisty: urologa lub nefrologa.

Z wizytą nie należy zwlekać wówczas, gdy pojawią się inne niepokojące objawy, takie jak krwiomocz, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego, ból lub trudności podczas oddawania moczu (tzw. dolegliwości dyzuryczne), ból w okolicy brzucha lub nerek, gorączka. 

Mętny mocz: badania i leczenie

Zdiagnozowanie przyczyny mętnego moczu wymaga badań – w tym przypadku lekarz zleci badanie ogólne moczu oraz posiew moczu z antybiogramem. W niektórych przypadkach konieczne są również dodatkowe badania, takie jak choćby USG jamy brzusznej i miednicy mniejszej.

Dopiero na podstawie wyników badań stawiane jest rozpoznanie i wdrażane konkretne leczenie. Jeśli przyczyną mętnego moczu jest zakażenie układu moczowego, leczenie polega na przyjmowaniu antybiotyku, środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Jeśli objawy te wywołała kamica nerkowa, niezbędne jest z kolei wyleczenie stanu zapalnego, który pojawia się, gdy przechodzący przez drogi moczowe kamień uszkadza ścianki moczowodu, a do moczu dostają się leukocyty.  

Specjalizacje medyczne - test wiedzy

Pytanie 1 z 10
W leczeniu nadwagi i otyłości specjalizuje się: