Posiew moczu - badanie bakteriologiczne moczu

Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: dr n. med. Andrzej Marszałek, dyrektor medyczny Synevo Laboratoria Medicover

Posiew moczu to inaczej badanie bakteriologiczne moczu. Wykonuje się je, jeśli wynik badania ogólnego odbiega od normy i np. wskazuje na zakażenie układu moczowego, a także gdy występują charakterystyczne dolegliwości (np. trudności z oddawaniem moczu, uczucie bolesnego parcia na pęcherz, częste oddawanie moczu z wrażeniem niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego, krwiomocz).

Posiew moczu (badanie bakteriologiczne moczu) zleca się, gdy podstawowe badanie moczu wskazuje na zakażenie układu moczowego oraz wtedy, gdy u pacjenta występują dolegliwości, np.: częste oddawanie moczu z odczuwaniem niepełnego opróżnienia pęcherza, ból, świąd, pieczenie przy jego oddawaniu lub krwiomocz. Posiew moczu ma na celu zidentyfikowanie bakterii i drożdżaków, które wywołały infekcję i sporządzenie antybiogramu lub mykogramu, by dobrać właściwe leczenie.

Posłuchaj, na czym polega posiew moczu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Jak prawidłowo oddać mocz do badania?

Mocz oddajesz do specjalnego wyjałowionego czyli pozbawionego wszystkich bakterii pojemnika (bierze się go z laboratorium w którym będzie wykonywany posiew moczu lub kupuje w aptece). Tak jak przy badaniu ogólnym, do badania wykorzystuje się mocz z tzw. środkowego strumienia, z pierwszej porannej mikcji (medyczna nazwa oddawania moczu), ale gdy liczy się czas, można to zrobić o każdej porze dnia. Trzeba uważać, aby nie dotknąć wnętrza pojemnika, bo spowoduje to jego zanieczyszczenie.

Aby zapobiec zanieczyszczenia próbki bakteriami znajdującymi się na skórze, przed pobraniem moczu umyj zewnętrzne narządy płciowe.

Próbkę trzeba dostarczyć do laboratorium jak najszybciej (1-2 godzin), gdyż w moczu przetrzymywanym przez kilka godzin w temperaturze pokojowej mogą namnożyć się bakterie, co spowoduje zafałszowanie wyniku analizy. W razie konieczności pojemnik z próbką moczu włóż do lodówki.

Przebieg badania i wyniki posiewu moczu

Badanie trwa kilka dni. Mocz nalany na płytkę z pożywką pozostaje w cieplarce, w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała, przez 24 lub 48 godzin. To pozwala rozwinąć się koloniom bakterii lub grzybów. Najlepiej, jeśli badanie zostanie przeprowadzone najpóźniej do 4 godzin od pobrania. Przy nieprawidłowym przechowywaniu już po 4 godzinach bakterie namnożą się w sposób niekontrolowany, co zaciemni obraz infekcji.

Najczęściej spotyka się bakterie: Escherichia Coli, Proteus, Klebsiella, Enterokok.

Wykonywany jest tak zwany posiew ilościowy. Wynik zawiera nazwę bakterii czy grzybów, nazwę antybiotyku, na który jest wrażliwa, liczbę kolonii w przeliczeniu na 1 ml moczu. U większości pacjentów oczekuje się wyniku bez wzrostu bakterii (ujemny) lub poniżej 105/ml, zaś u dzieci 103/ml.

Jeżeli w badaniu ogólnym znajduje się znaczna liczba leukocytów (białych krwinek czyli komórek układu immunologicznego, których funkcją jest ochrona przed infekcją), masz objawy infekcji, a wynik posiewu jest ujemny, może to sugerować zakażenie prątkami gruźlicy lub grzybami. Trzeba wówczas wykonać posiewy na specjalnych podłożach. Na wyniki czeka się do kilku tygodni.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
mężczyzna 30
|

W czerwcu b.T. dostałem zakażenie i leciała mi ropa z cewki moczowej, byłem u lekarza ze by mi dał skierowanie na SOR niestety tam nic nie pomogli a chcieli zostawić na obserwacji, niestety nie zgodziłem się z powodu wykonywania zawodu i dostałem receptę z czopksmi po 2x dziennie i szybko ustapilo, zaznaczę że z początku infekcji myślałem ze to przejdzie jednak 3 dni później był już poważny problem i koszmar a bielizna po nocy cala z ropy, nie miły widok i wtedy lekarz. Dostałem antybiotyk czopki i szybko ustapilo. Ból przy oddawaniu moczu był a co najgorsze że był dość nieprzyjemny zapach. Każdemu proponuję antybiotyk wziąść do końca ponieważ mi się wróciło po mięs i teraz jeszcze raz ale od razu lekarz nie Internetu czy znajomi doradczy bo nic nie pomoże a jest ti dość poważny problem. Zakażenia można dostać w różny sposób, najszybciej przez stosunek który na szczęście jest wykluczony w mojej sytuacji z kimś innym niż moja żona ale można dostać infekcje nawet jak będą przesianą plecy od oka czy zębów. Pozdrawiam.

Andrzej
|

Przecież ciprofolaksyna nie oddzialywuje na bakterie e.coli :) raczej zinnat byłby odpowiedniejszy .

-prawda
|

na e.coli tylko antybiotyk np. z chinololi CIPRONEX 250 MG, LUB 500 MG DWA RAZY DZIENNIE. Nic innego nie pomoze,Wczesniej koniecznie Posiew i antybiogram (prywatnie aby szybko to 35 zl.). Nic innego nie zniszczy e.coli jak wykazane antybiotyki.E.coli uszkodzi cale nerli, powstanie bialko co niszczy nerki jak nowotwor i zrobi niewydolnosc nerek nieodwracalna! Sluchajmy urologow lub nefrologow!!

gty
|

Odebrałam posiew- nic nie wykazał. Lekarka powiedziała, że bardzo dobrze że nic nie wyszło bo trudno by było się paskudztwa pozbyć. Powiedziała w takim razie żeby dokończyć antybiotyk i smarować maścią przeciwgrzybiczą. Było to ''zamulenie'' cewki moczowej, poprzez odwodnienie organizmu, czyli np. w takie upały. Piłam dwa razy więcej. Po tygodniu od skończenia antybiotyku jeszcze piekło. Chciałam iść do lekarza, ale piłam 2 razy więcej i ustąpiło! Więc gdy posiew wyjdzie ujemny, to najprawdopodobniej ''zamulenie'' (tak nazwała to lekarka, najlepsza w moim mieście :)

wanda
|

kup w aptece bez recepty srebro koloidalne .Poczytaj w necie.Polecam mam podobny problem.

do Fida
|

spójrz na swój mocz przy sikaniu, jeśli jest ciemny to prawdopodobnie przyczyną Twoich zakażeń jest regularne odwadnianie się. Cewka moczową trzeba przepłukiwać (pić odpowiednią ilość płynów), a mocz zakwaszać np. wit. C lub owocami (kiwi itp). Jeśli zdarza się wam poczuć pierwsze objawy nadkażenia cewki proponuję na pierwszy rzut wypić ze trzy - cztery szklanki wody i nic nie jeść aż do oddania moczu.

cyjna
|

fida, jak dziala, to znaczy najpewniej ze to e. coli, ale na wszelki wypadek mozesz posiew zrobic, roznie bywa. a na e coli profilaktycznie jedz żurawine. poczytaj sobie o zurawinie w internecie i e. coli