Cewka moczowa - budowa żeńskiej i męskiej cewki moczowej

2020-05-18 11:40

Cewka moczowa umożliwia nam oddawanie moczu. Jest nieco inaczej zbudowana u kobiet niż u mężczyzn. I właśnie te różnice anatomiczne mogą zwiększać podatność na niektóre choroby. Przeczytaj, jakie części cewki moczowej wyróżniamy, jak długa jest cewka moczowa i na czym polega spodziectwo.

Cewka moczowa męska
Autor: Getty Images Cewka moczowa męska

Cewka moczowa jest ostatnim elementem dróg moczowych. Mocz powstały w nerkach poprzez moczowody trafia do pęcherza moczowego, a następnie, przy udziale silnie napiętego zwieracza, wydostaje się na zewnątrz przez specjalny przewód, czyli cewkę. Początek tego przewodu znajduje się na dnie pęcherza moczowego – ujście wewnętrzne cewki. Zaś jego zakończenie (ujście zewnętrzne) różni się u obu płci. W związku z obecnością narządów rozrodczych, usytuowanie pęcherza moczowego, wielkość, kształt oraz położenie cewki moczowej są inne u kobiet i mężczyzn.

Spis treści

  1. Cewka moczowa kobiety
  2. Cewka moczowa mężczyzny

Cewka moczowa kobiety

U kobiet cewka moczowa ma długość 3-6 cm i ujście zewnętrzne tego przewodu znajduje się na brodawce cewkowej położonej w tzw. przedsionku pochwy. Kobieca cewka moczowa jest nie tylko krótsza, ale i nieco szersza niż męska.

Cewkę moczową żeńską dzielimy na następujące części:

  • Śródścienną, biegnącą w ścianie pęcherza moczowego
  • Miedniczną
  • Przeponową
  • Podprzeponową (ujście w przedsionku pochwy)

Cewka moczowa jest położona równolegle do przedniej ściany pochwy. Wysłana jest, nabłonkiem wielowarstwowym płaskim, który wraz z podściełającą go tkanką łączną tworzy błonę śluzową. Dalej (ku zewnętrznej) znajdują się dwie warstwy mięśni gładkich: wewnętrzna – podłużna oraz zewnętrzna – okrężna. Ta ostania przechodzi w mięsień zwieracz cewki (mięsień poprzecznie prążkowany). Znacznie mniejsza długość cewki moczowej żeńskiej stwarza dogodniejsze warunki rozwoju infekcji wstępującej dróg moczowych w porównaniu z cewką męską.

Przeczytaj: Jak uniknąć infekcji dróg moczowych

Cewka moczowa mężczyzny

Cewka moczowa męska jest znacznie dłuższa niż kobieca – ma 18-20 cm – i jej ujście zewnętrzne znajduje się na czubku żołędzi prącia.

Poza funkcją wyprowadzania moczu pełni również funkcję wyprowadzania nasienia – łączy się z układem rozrodczym. Dlatego jest nazywana cewką moczowo –płciową. Cewka moczowa męska wyścielona jest, podobnie jak pęcherz moczowy, nabłonkiem wielorzędowym sześciennym, który przechodzi w dalszych odcinkach w nabłonek wielorzędowy walcowaty. Poniżej znajdują się dwie warstwy mięśni: wewnętrzna – podłużna oraz zewnętrzna – okrężna. Całość otacza przydanka (tkanka łączna właściwa).

Cewkę moczową mężczyzny dzieli się na następujące części:

  • Śródścienną – biegnącą w ścianie pęcherza moczowego
  • Sterczową – przebiegającą przez gruczoł krokowy (prostatę)
  • Błoniastą – przebijającą przeponę moczowo-płciową
  • Gąbczastą – biegnącą luźno w kroczu pod spojeniem łonowym, przez ciało gąbczaste prącia, uchodzącą fizjologicznie na końcu żołędzi prącia.

W przypadkach wad rozwojowych, np. spodziectwa – gąbczasta część cewki uchodzi na dolnej powierzchni prącia; w przypadku wierzchniactwa – uchodzi na górnej powierzchni prącia.

Przeczytaj: Zwężenie cewki moczowej: przyczyny, objawy, leczenie

Cewka moczowa męska
Autor: Getty Images