WIERZCHNIACTWO – wrodzona wada CEWKI MOCZOWEJ

Wierzchniactwo inaczej epispadiasis, to wada wrodzona cewki moczowej i zewnętrznych narządów płciowych, dotycząca noworodków obu płci, choć częściej występuje u chłopców. Zewnętrzne ujście cewki położone jest na grzbietowej powierzchni prącia - cewka jest niezrośnięta, prącie krótkie i płaskie, zagięte ku górze.

Wierzchniactwo występuje u płci żeńskiej wyjątkowo rzadko. Postać z niepełnym trzymaniem moczu objawia się rozszczepem łechtaczki. Przy całkowitym zaburzeniu funkcji trzymania moczu możliwe jest również rozszczepienie spojenia łonowego i zajęcie cewki moczowej.

Wierzchniactwo u chłopców

W łagodnym typie wierzchniactwa ujście cewki moczowej zlokalizowane jest na grzbiecie prącia, a w postaci zaawansowanej prącie jest skrócone (wciągnięte pod spojenie łonowe). Towarzyszy temu całkowite nietrzymanie moczu.


Wierzchniactwo - rodzaje

Medycyna wymienia dwa rodzaje wierzchniactwa:

  • wierzchniactwo niecałkowite, które dzielimy na żołędziowe, czyli ograniczone do żołędzi oraz prąciowe, czyli dotyczące całego trzonu prącia
  • wierzchniactwo całkowite polega na niezrośnięciu całej cewki moczowej wraz z obydwoma zwieraczami. W takim przypadku chory zupełnie nie trzyma moczu, a prącie jest krótkie

Wierzchniactwo - objawy

Do charakterystycznych objawów tej choroby należą:

  • całkowicie niezrośnięta cewka ze zwieraczami. Dziecko nie jest w stanie wtedy utrzymać moczu
  • płaskie prącie, krótkie i zgięte ku górze
  • rozszczep spojenia łojowego
  • czasami obustronna przepuklina pachwinowa
  • niezstąpienia jąder
  • odpływy pęcherzowo-moczowodowe

Wierzchniactwo - leczenie

W przypadku tej choroby należy zastosować leczenie już między 2-3 rokiem życia, a polega ono na rekonstrukcji plastycznej i zabiegach umożliwiających trzymanie moczu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka