WIERZCHNIACTWO – wrodzona wada CEWKI MOCZOWEJ

Wierzchniactwo inaczej epispadiasis, to wada wrodzona cewki moczowej i zewnętrznych narządów płciowych, dotycząca noworodków obu płci, choć częściej występuje u chłopców. Zewnętrzne ujście cewki położone jest na grzbietowej powierzchni prącia - cewka jest niezrośnięta, prącie krótkie i płaskie, zagięte ku górze.

Wierzchniactwo występuje u płci żeńskiej wyjątkowo rzadko. Postać z niepełnym trzymaniem moczu objawia się rozszczepem łechtaczki. Przy całkowitym zaburzeniu funkcji trzymania moczu możliwe jest również rozszczepienie spojenia łonowego i zajęcie cewki moczowej.

Wierzchniactwo u chłopców

W łagodnym typie wierzchniactwa ujście cewki moczowej zlokalizowane jest na grzbiecie prącia, a w postaci zaawansowanej prącie jest skrócone (wciągnięte pod spojenie łonowe). Towarzyszy temu całkowite nietrzymanie moczu.


Wierzchniactwo - rodzaje

Medycyna wymienia dwa rodzaje wierzchniactwa:

  • wierzchniactwo niecałkowite, które dzielimy na żołędziowe, czyli ograniczone do żołędzi oraz prąciowe, czyli dotyczące całego trzonu prącia
  • wierzchniactwo całkowite polega na niezrośnięciu całej cewki moczowej wraz z obydwoma zwieraczami. W takim przypadku chory zupełnie nie trzyma moczu, a prącie jest krótkie

Wierzchniactwo - objawy

Do charakterystycznych objawów tej choroby należą:

  • całkowicie niezrośnięta cewka ze zwieraczami. Dziecko nie jest w stanie wtedy utrzymać moczu
  • płaskie prącie, krótkie i zgięte ku górze
  • rozszczep spojenia łojowego
  • czasami obustronna przepuklina pachwinowa
  • niezstąpienia jąder
  • odpływy pęcherzowo-moczowodowe

Wierzchniactwo - leczenie

W przypadku tej choroby należy zastosować leczenie już między 2-3 rokiem życia, a polega ono na rekonstrukcji plastycznej i zabiegach umożliwiających trzymanie moczu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
Konrad
|

Mam już prawie 20 lat i podejrzewam że mam to wierzchniactwo. Bo niestety mam skrzywionego ku górze. Jest jeszcze możliwość wyprostowania?