Przepuklina pachwinowa. Jakie objawy świadczą o tym, że masz przepuklinę pachwinową?

2020-06-18 11:04 Anna Ławniczak

Przepuklina pachwinowa rozwija się powoli, a jej objawy narastają w czasie. Pierwsze objawy przepukliny pachwinowej mogą być nieco mylące, ale w miarę jej powiększania się stają się wyraźniejsze. Po czym poznać, że masz objawy przepukliny pachwinowej?

Przepuklina: objawy, rodzaje przepuklin, leczenie
Autor: Getty Images

Przepuklina pachwinowa - wbrew pozorom schorzenie to występuje stosunkowo często. Przepuklina pachwinowa może powstać pod wpływem:

  • urazu,
  • zbyt dużego wysiłku
  • po porodzie.

Powłoki jamy brzusznej ulegają wtedy osłabieniu lub przedarciu, w wyniku czego powstaje uchyłek otrzewnej, który wraz z fragmentem jelit wysuwa się poza powłoki jamy brzusznej w okolicy pachwiny. To jest właśnie przepuklina pachwinowa.

Spis treści

  1. Objawy przepukliny pachwinowej
  2. Przepuklina pachwinowa: objawy uwięźnięcia

Objawy przepukliny pachwinowej

Początkowo przy przepuklinie pachwinowej pojawiają się tylko przejściowe bóle w okolicy pachwinowej. Występują podczas wysiłku fizycznego, śmiechu i kaszlu. Może również występować uczucie ciężaru w podbrzuszu. Pojawiają się też zaparcia.

W miarę rozwoju choroby w okolicy pachwiny zaczyna być wyczuwalny miękki guzek, który uwypukla się i znika. Początkowo nie widać go na zewnątrz, można go jednak wyczuć palcami.

W następnym stadium miękki guzek jest już wyraźnie widoczny, ale można go wepchnąć z powrotem do brzucha.

W bardzo zaawansowanej przepuklinie pachwinowej fragmentu jelit pozostającego poza obrębem powłok jamy brzusznej nie udaje się już wprowadzić do brzucha. Miękki guzek jest stale widoczny.

Przepuklina pachwinowa: objawy uwięźnięcia

Jeśli guzek wysuwający się przez powłoki jamy brzusznej staje się twardy i bolesny, a skóra jest ciepła i zaczerwieniona, masz nudności, wymioty, nie możesz oddać stolca - sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Doszło bowiem do uwięźnięcia przepukliny, a to może doprowadzić do martwicy zamkniętych w przepuklinie jelit. Potrzebna jest operacja.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Laurent
|

omg mam nadzieję że jej nie mam...

Laurent
|

naucz się pisać

Kamila
|

Czy Ty robiłaś zabieg prywatnie czy na fundusz jeżeli prywatnie to jaki był koszt

Damian
|

Witam ja mialem operację przepukliny w listopadzie znieczulenie miejscowe coś potwornego zglaszalem chirurgowi po operacji ze cos jest nie tak i się okazało że mam nawrut przepukliny wielkości 4 cm a jama 1'5 cm boli już jak cholera operacja dopiero 26 kwietnia problemy z załatwianiem sie narastają z dnia na dzień dziś tak boli nie wiem czy to jest niedrożność ból jest niesamowity nawet ruszyc sie nie można

przepuklina com pl
|

zapraszam na stronę opisującą operację przepukliny pachwinowej, opis z pierwszej ręki!

czaczo
|

Zapomniałem dopisać: Znieczulenia jakie podałem działają rewelacyjnie. Jednak każdy organizm jest inny. Mnie osobiście dopadły powikłania w postaci bólu kręgosłupa po wstrzyknięciu. Kolejne powikłania jakie mogą wystąpić to obrzęk w miejscu wstrzyknięcia znieczulenia oraz blokada oddawania moczu (konieczny cewnik). Warto zaczerpnąć fachowej wiedzy. Jednak Plusem takiego znieczulenia jest małe obciążenie organizmu w stosunku do np znieczulenia ogólnego.

Czaczo
|

Ja sobie nie mogę wyobrazić jak ma wyglądać tak inwazyjny zabieg na znieczuleniu miejscowym. Chyba komuś się pomyliło i ma na myśli znieczulenie częściowe, podpajęczykowe lub zewnątrzoponowe. Mam do wyciągnięcia (wykręcenia) z kolana śrubkę i lekarz nie widzi inaczej jak tego typu znieczulenie. stwierdza że nie wytrzymam bólu jaki powstanie w trakcie wyciągania (wykręcania). czasami warto się zastanowić nad znieczuleniem czy aby da się wytrzymać. Bo przecież wszyscy boimy się bólu. Pozdrawiam.

ml
|

Maciej, a jaka to metoda i w jakim szpitalu?

Maciej.D
|

Witam! Otóż właśnie jestem nie całe 2 dni po zabiegu :) Zabieg miałem 2015-07-03 , do szpitala przyjęli mnie dzień wcześniej :) Poleżałem cały dzień całą noc m i już następnego dnia lekarz stwierdził że puszcza mnie do domu :D miałem to robione bez wsadzania siatki, jakąś inną metodą, ale zareagowałem na tę wybrzuszenie obok pachwiny natychmiast na zabieg czekałem może nie całe 2 miesiące, Uprawiam zawodowo sport ( Piłkę Nożną ) i lekarz powiedział mi że 2 miesiące przerwy to maksimum by zacząć trenować z pełnym obciążeniem na siłowni jak i na boisku :) po miesiącu mogę już biegać, jednak doradzam nie lekceważyć przepukliny lepiej się z tym rozprawić szybko , zabieg nawet nie boli, jedyne co czujesz to to ukłucie na początku paru igiełek przy wstrzykiwaniu znieczulenia miejscowego lekko rozpiera ale jeszcze wcześniej dostaje się lek który lekko cie otumani oraz uspokoi ;) zabieg trwał półtora godziny i 3 godziny po zabiegu już hulałem do łazienki oddawać mocz ;) a o 15:00 zjadłem normalnie obiad ;) Jest to na prawdę jeden z przyjemniejszych zabiegów , jedynym takim poważnym minusem to jest początek z chodzeniem czy leżeniem, nie można ani to się zaśmiać ani kaszlnąć ;c ale lekarz powiedział że tak do zdjęcia szwów powinno jeszcze być po 2 tygodniach zaczyna się normalnie chodzić i funkcjonować także ludzie nie zwlekajcie z tym tylko jak najszybciej umawiajcie się na zabieg !!

pacjent
|

niedogodność jak diabli wizyta u lekarza skierowanie na operację mozliwy najbliższy termin oczekiwania 8 miesięcy czekałem 3 i miałem dość wizyta prywatnie u ordynatora powiatowego szpitala i decyzja o zabiegu za miesiąc obawy strach ale idę 1 wszy dzień badania 2 gi zabieg znieczulenie w kręgosłup i tylko takie wybierajcie żadne miejscowe dyskomfort dla lekarza i pacjenta ogólne za bardzo inwazyjne po operacji 6 godz leżenia kroplówki i musowo wstać i zrobiś siusiu bo inaczej cewnik następny dzień relaksik na przeciwbulowych apotem do domciu po tyg już jazda samochodem spacery i pozamiatane zdjęcie szwów i zapomniane ---zdrówka i powodzonka