ŻYLAKI POWRÓZKA NASIENNEGO: przyczyny, objawy, leczenie

Żylaki powrózka nasiennego najczęściej pojawiają się u młodych mężczyzn. Lekarze uważają, że żylaki powrózka ma około 15 procent panów, ale wiadomo też, że wśród tych, którzy mają problemy z płodnością, odsetek ten wzrasta do 30-40 proc. Jakie są przyczyny powstawania żylaków powrózka i jak przebiega ich leczenie?

Spis treści:

  1. Żylaki powrózka nasiennego: czym są?
  2. Żylaki powrózka nasiennego: objawy
  3. Żylaki powrózka nasiennego: diagnoza
  4. Żylaki powrózka nasiennego: leczenie

Żylaki powrózka nasiennego - fakt, że powstają to przede wszystkim wina anatomii.

– Lewa żyła jądrowa ma przeciętnie 42 cm i jest jednym z najdłuższych naczyń w ciele człowieka – mówi prof. Barbara Darewicz, urolog-seksuolog z Akademii Medycznej w Białymstoku.

– Przepływ krwi utrudnia w niej dodatkowo to, że uchodzi ona do żyły nerkowej pod kątem prostym. Jeśli więc zastawki w niej są niewydolne lub mężczyzna cierpi na ich wrodzony brak, to stosunkowo łatwo dochodzi do utrudnień w krążeniu. Sprzyjają im m.in. intensywny, regularny wysiłek czy np. siedzący tryb życia - stwierdza.

Krew zaczyna zalegać w naczyniach, wywierając na ich ścianki nadmierne ciśnienie, co prowadzi do powstania w żyłach poszerzeń. To właśnie ze względu na anatomię problem ten dotyczy w zdecydowanej większości lewej strony moszny. Gdy żylaki pojawiają się po stronie przeciwnej, należy szukać innej przyczyny, która je wywołała (np. guzów wewnątrz jamy brzusznej) - dodaje.

Żylaki powrózka nasiennego: czym są?

Żylaki powrózka nasiennego to poszerzenie, poskręcanie i wydłużenie naczyń żylnych zbierających krew z jądra i tworzących w obrębie moszny tzw. splot wiciowaty. Splot ten wchodzi w skład powrózka nasiennego w jego odcinku mosznowym, nad jądrem. Żylaki powrózka łatwo wyczuwa się w tej okolicy w formie miękkich guzowatych tworów rozmaitej wielkości. Związane są one z przyjęciem przez człowieka pionowej, dwunożnej postawy ciała, co naraziło nas na problem zastoju żylnego.

Wyróżnia się trzy stopnie zaawansowania żylaków powrózka nasiennego:

  • I stopień - małe, początkowo trudno wyczuwalne, ujawniające się w pozycji stojącej, zwłaszcza w czasie napinania mięśni brzucha;
  • II stopień - większe, mimo że słabo widoczne, dają się stwierdzić dotykiem, a próba napięcia mięśni powoduje ich dalsze powiększenie;
  • III stopień - duże żylaki, widoczne gołym okiem, powodujące zniekształcenie zarysu moszny.
Ważna jest temperatura

Gdy krew ma utrudniony odpływ, okoliczne komórki są niedotlenione i narażone na działanie zwiększonej ilości niekorzystnie działających na jądra substancji (katecholamin, kortyzolu i reniny). Rośnie też ich temperatura. To bardzo źle, bo by plemniki mogły się prawidłowo rozwijać, temperatura w mosznie powinna być o 2-3 stopnie niższa niż w jamie brzusznej.

Jeśli masz żylaki powrózka, ta różnica temperatur zdecydowanie się zmniejsza - wynosi nieraz zaledwie 0,1 stopnia. Do tego, mimo że żylaki występują przeważnie jednostronnie, temperatura rośnie w obu jądrach. Efekt - zmniejszenie całkowitej liczby plemników w nasieniu oraz wzrost odsetka plemników nieprawidłowych. Czyli poważne kłopoty z płodnością. Dlatego tak ważne jest, by w odpowiednim momencie trafić do urologa.

Żylaki powrózka nasiennego: objawy

- Problem w tym, że zazwyczaj żylaki powrózka nie powodują żadnych większych dolegliwości. Bardzo często rozpoznawane są dopiero wtedy, gdy para chce mieć dziecko, a nie może - podkreśla prof. Darewicz.

- Czasami też mężczyźni zgłaszają się do gabinetu, bo przypadkowo wyczuli w mosznie ponad jądrem zgrubienia. Warto więc co jakiś czas przeprowadzać (choćby w czasie kąpieli czy pod prysznicem) samokontrolę jąder, by nie przegapić niepokojących sygnałów. Gdy choroba się nasila, zaczynasz odczuwać dyskomfort, ciężar lub tępe pobolewania w obrębie moszny i/lub pachwiny, które pogłębiają się w czasie długiego stania lub w czasie erekcji. To już wyraźny sygnał, że najwyższy czas iść do urologa.

Żylaki powrózka nasiennego: diagnoza

Zaawansowane stadium zmian w naczyniach krwionośnych lekarz zobaczy już na pierwszy rzut oka. Potem zbada cię fizykalnie, czyli po prostu palcami będzie starał się sprawdzić stan jąder i poszerzonych żył przed i w trakcie próby Valsalvy (napinania mięśni brzucha).

Dla potwierdzenia rozpoznania zleci wykonanie badania ultrasonograficznego (usg) z uwidocznieniem wstecznego przepływu krwi. – Bardzo ważne jest zbadanie, i to dwukrotne, nasienia, bo zarówno ułatwia wybór leczenia, jak i pomaga w ocenie jego efektów – dodaje prof. Darewicz.

– Czasem, gdy jakość nasienia jest bardzo zła, zalecamy pacjentowi zdeponowanie go w banku nasienia. Jeżeli żylaki nie są przyczyną bólu, to jedynie prosimy pacjenta, by obserwował, czy się nie powiększają. Gdy jednak w grę wchodzą dolegliwości bólowe, chęć posiadania dzieci albo zmiany są bardzo zaawansowane, trzeba podjąć leczenie chirurgiczne. U nastolatków wskazaniem do zabiegu jest zahamowanie wzrostu objętości jądra po stronie żylaków.

Żylaki powrózka nasiennego: leczenie

Jedyną skuteczną metodą pozbycia się żylaków powrózka jest zabieg chirurgiczny. Można go wykonać zarówno w znieczuleniu miejscowym, jak i pod narkozą, metodą tradycyjną, jak i laparoskopowo. Chirurg odnajduje powiększone naczynia, a następnie je podwiązuje. Trwa to zazwyczaj około 30 minut, w szpitalu spędza się przeciętnie dzień do dwóch dni.

Ból bardzo skutecznie zmniejszają tabletki i okłady z lodu. Przeciętnie po dwóch tygodniach wraca się do pełnej sprawności, z życiem seksualnym włącznie. Komplikacje występują bardzo rzadko. Do nawrotów może dojść, jeśli nie wszystkie naczynia zostały zamknięte – zdarza się to zazwyczaj wtedy, gdy zmiany były bardzo duże.

Żylaki powrózka nasiennego: efekty leczenia

Podwiązanie żylaków powrózka nasiennego poprawia jakość, ruchliwość i zwiększa ogólną liczbę plemników u 40-60 proc. pacjentów. Na pierwszą zauważalną w wynikach badań poprawę trzeba czekać 80 dni, bo tyle czasu powstaje plemnik. Na pełne efekty czeka się około roku. Nawet gdy ilość plemników nie wzrośnie, to ich lepsza jakość zwiększa szanse np. na powodzenie sztucznych metod zapłodnienia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Max
|

Nie tylko przed zabiegiem warto zaszczepić się przeciwko zoltaczce typu A i B ale w ogóle warto jest sie zaszczepić , bo żółtaczka może być wszędzie.

Paweł
|

Witam, wiecie może czy długo czeka się na zabieg.

Danio
|

Obudziłem się rano z kującm bólem jądra gdy nic go niedotyka nie boli ale gdy scisne nogi lub kucne zaczyna kłuć, co robić?!

Zenek
|

Ja na początku roku mialem operacyje usuwanie żpn wycięto u mnie 3 naczynia co nie dało żadnego rezultatu ból jak i żylaki pozostały bez zmian . Na dniach miałem wykonaną embolizacje i też były problemy dotarcia do żyły jadrowej ale dzieki wysiłkowi lekarzy zamkneli swiatło żyły . Teraz rekowalescencja i czekamy na efekty . Ja gdzieś czutałem ze poza bezpłodnościa żpn mogą prowadzic do zaniku jadra badź ich skręcenia ile w tym prawdy nie wiem wolałbym tego nie doswiadczyć dlatego prubóje wszystkimi możliwosciami moze wkoncu sie uda

luu35
|

Witam mam 35 lat 6 miesiecy temu zdjagnozowano u mnie zylaki nasieniowodu ,przeszedlem embolizacje czyli ta wersje mniej inwazyjna niby nie bolesna..Jednak zabig sie nie udal.Radiologowi nie udalo sie wejsci do zyly od srodka.Czeka mnie drugi zabieg tymrazem metoda tradycyjna..Mam straszne obawy czytalem o wodniaku i laparoskopi..Mam pytanie czy jesli nie poddam sie opercji odbije sie to na moim zrowiu?Znaczy rozwinie sie to w cos gorszego ?? Jak szybko moge zostac bezplodny ..I jak czesto po zabiegu pojawia sie wodniak jadra??

???
|

Czy po zabiegu odrazu można współżyć lub chociaż się masturbować. Mówię tu o 3 - 4 dniach od zabiegu.

Doktorek
|

Nie ma co tu pisać i czekać na odpowiedź tylko do rodzinnego pójść, żeby dostać karteczkę do urologa i on powie czy są jakieś problemy czy nie.

janek
|

W jaki sposób dostać się na ten zabieg aby był refundowany przez NFZ?

p.
|

jestem 2 lata po embolizacji żylaków III stopnia i jestem zadowoliny.
laparoskopi się bałem więc wynalazłem nieoperacyją metode w Poznaniu (szukajcie po większych miastach). Przed zabiegiem często odczuwałem dyskomfort a nawet ból przy dłuższym staniu i siedzeniu, obecnie mogę uprawiać normalnie sport.
Polecam embolizację - jest szybka, bezpłatna (na NFZ), bez narkozy tak że wiecie co się aktualnie dzieje, nic nie boli, szybka rekonwalescencja. Aktualne szczepienie na żółtaczke jest wymagane bezwzględu na rodzaj zabiegu/operacji.

onm
|

mam do Was pytanie, jak często w ciągu dnia Was boli? u mnie ból jest praktycznie non-stop od kilku miesięcy. mam żylaki II stopnia i urolog twierdzi, że przyczyna bólu nie jest spowodowana żylakami? zrobiłem wzystkie badania i nic nie wykazało..