Samobadanie jąder - powinien je robić każdy mężczyzna

Tak jak panie regularnie badają sobie piersi, panowie powinni badać jądra. Panowie w każdym wieku. I nie ma się czego wstydzić - dzięki temu możesz wcześniej wykryć wszelkie zmiany i podjąć skuteczne leczenie. Sprawdź, jak prawidłowo przeprowadzić samobadanie jąder i dlaczego jest ono takie ważne.

Na samobadanie jader wystarczy poświęcić raz w miesiącu około 3 minut. Samo badanie najlepiej wykonać pod prysznicem lub w ciepłej kąpieli. Skóra worka mosznowego jest wtedy miękka i rozluźniona, łatwiej więc wyczuć wszelkie nieprawidłowości. Każde jądro badaj osobno.

Jak prawidłowo wykonać samobadanie jąder?

    • Najpierw przetaczaj jądro delikatnie między kciukiem a palcem wskazującym, sprawdzając, czy wyczuwasz pod skórą jakiegokolwiek zgrubienia, grudki. Zwracaj uwagę, czy od poprzedniego badania jądra nie zmieniły wyglądu, np. czy któreś się nie powiększyło, czy skóra nie jest napięta albo jej powierzchnia chropowata.
    • Uciśnij delikatnie palcami jądro zdrowe jest miękkie i gładkie. Twarde i chropowate wymaga konsultacji lekarza.
  • Nie wpadaj w panikę, jeżeli na tylnej ścianie wyczujesz małe, twarde zgrubienie połączone z jądrem to najądrza i nasieniowód. Tak po prostu jesteś zbudowany.

Czytaj też: Moszna - budowa, funkcje, choroby

Ważne

Co roku w Polsce wykrywa się ok. 700 przypadków raka jądra. Schorzenie to dotyczy głównie mężczyzn do 40. roku życia. Ale wcześnie wykryty rak jądra jest niemal w stu procentach uleczalny i dlatego nie należy zwlekać. Jedyny skuteczny sposób leczenia to usunięcie jądra i jeśli trzeba okolicznych węzłów chłonnych. Jeżeli jest taka konieczność, leczenie uzupełnia się chemioterapią lub (rzadziej) radioterapią. Usunięcie jednego jądra nie wpływa na życie seksualne, a nawet płodność mężczyzny. Drugie jądro potrafi wyprodukować wystarczającą do zapłodnienia ilość nasienia. Mężczyzna po operacji może też prowadzić normalne życie seksualne. Jedynym efektem zabiegu jest widoczny brak jądra, ale można go zastąpić protezą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
B.f
|

Witam moje prawe jądro jest większe co najmniej dwa razy nie boli, żadnych innych dolegliwości,tylko duże. Dodam jeszcze że mam to już od paru lat.

B.f
|

Witam a ja mam pytanie moje prawe jądro jest większe co najmniej o jeden raz mam to już od paru lat nie boli, żadnych innych dolegliwości tylko duże. Co to oznacza?

Marcin
|

Witam.
Mam taki problem za każdym razem po stosunku bolą mnie jądra. Mam się tym martwić czy nie? Proszę o profesjonalną opinię.

kleop
|

ja też z pytaniem . na prawym jądrze u samej góry mam twardą tak jakby kulke , czy to jest właśnie najądrze lub nasieniowód ? lewe jądro też takie coś ma lecz jest to mniej wyczuwalne

Sprawdziłem
|

Mam pytanie, co to właściwie znaczy, że są miękkie? Może jakieś porównanie miękkie jak jakaś rzecz. bo wątpię by miały przypominać miękkość poduszki. Nie jest to czepialstwo do sformułowania tylko chciałbym mieć jakiś odnośnik. Artykuł bardzo przydatny.

123
|

To może być skręt przyczepka jądra.

009
|

W przedniej części lewego jądra czuję gulkę, jest podłużna ale ma może 0,5 cm nie wiem co to jest i nie wiem czy to normalne. Jeśli koś coś wie o tym niech pisze.

piotr
|

witam.pragne informacji co to moze byc jak boli prawe jadro a po wzieciu kilku tabletek paracetamolu bol przechodzi na lewe jajko a po kilku dniach zazywania tegoz leku bol przestaje.a po jakims miesiacu lub poltora znow jest tak samo.jestem przed 40 i jestem zonaty ale sexu nie uzywam.
prosze o jakas medyczna odpowiedz.
do lekarza wstydze sie isc.

29Zg
|

Nie dawno wyczułem że lewe jądro jest większe od prawego i że na lewym najądrze i nasieniowód jest dużo większe niż na prawym dodam również że często dostaje kującego bólu lewego jądra nie jest to ból dokuczliwy ale jednak występuje. Prosiłbym o jakąś poradę ewentualnie jak ktoś coś wie to może powie co może być nie tak ?

XDSAXDSA
|

Witam mam pytanie. Otóż zauważyłem coś. Skóra przy lewym jądrze jest luźna, to znaczy troche jakby napompowana z kolei po prawej stronie troche ściągnięta. Tak jakby całość była przeciągnięta na lewą strone. Nie boli żadnych problemów nie ma. Martwi mnie tylko to że nie są one równe. Może mało wiem na temat budowy jąder :D ale czy one nie powinny być jednakowe? Tam w środku chyba wszystko jest okay tylko na zewnątrz w dotyku wydają się różne