Czy grozi ci przerost prostaty?

Czy grozi ci przerost prostaty? Większość mężczyzn po czterdziestce zaczyna odczuwać dolegliwości związane z przerostem gruczołu krokowego. Odpowiadając na poniższe pytania sprawdzisz, czy twoje problemy z oddawaniem moczu wymagają pilnej wizyty u urologa.

Czy grozi ci przerost prostaty?
Autor: Thinkstockphotos.com Odpowiadając na poniższe pytania sprawdzisz, czy twoje problemy z oddawaniem moczu spowodowane są przerostem prostaty.

Powiększona prostata inaczej gruczolak stercza, czyli łagodny rozrost prostaty, przez lekarzy zwany BPH (z ang. benign prostatic hyperplasia) to problem wielu mężczyzn.

Pod wpływem zmian hormonalnych ok. 45. roku życia gruczoł krokowy zaczyna się powiększać. Rozrost prostaty to proces, który przebiega powoli. Z biegiem lat rozrastająca się prostata coraz silniej zaciska się wokół cewki moczowej i zaczynają się kłopoty z oddawaniem moczu. W miarę jak stan się pogarsza, samo rozpoczęcie oddawania moczu jest coraz trudniejsze, a pod koniec mikcji strumień moczu się urywa. Mężczyzna ma uczucie, że pomimo wysiłku pęcherz nie opróżnił się całkowicie.

Zauważyłeś u siebie niepokojące objawy związane z oddawaniem moczu? Nie zwlekaj! Koniecznie odpowiedz na pytania, a dowiesz się, czy powinieneś zacząć się martwić o stan swojej prostaty.

Każda zaobserwowana nieprawidłowość dotycząca oddawania moczu powinna skłonić do wizyty u urologa. Gdy prostata znacznie się rozrośnie i dojdzie do całkowitego zatrzymania moczu, pojawi się bardzo silny ból. Może dojść do zakażenia układu moczowego i niewydolności nerek.