Rak jelita grubego był dla niej szokiem. 4 objawy, które ignorowała zbyt długo
Rak jelita grubego może rozwijać się podstępnie, nie dając wyraźnych sygnałów. Kobieta zdiagnozowana w czwartym stadium choroby opowiedziała o czterech objawach, które przeoczyła, nie wiedząc, jak są istotne. Teraz pragnie ostrzec innych, by zwracali uwagę na te sygnały i nie popełnili tego samego błędu.

Cztery objawy raka jelita grubego
Rak jelita grubego stanowi poważne wyzwanie zdrowotne w Polsce. Każdego roku diagnozuje się około 20 tysięcy nowych przypadków, a liczba ta systematycznie rośnie. Niestety rok rocznie z powodu tego nowotworu umiera co najmniej 12 tysięcy osób.
Rokowania dla pacjentów zależą od stadium zaawansowania choroby w momencie diagnozy:
- stadium I: 85-100 proc. szans na pięcioletnie przeżycie,
- stadium II: 50-80 proc. szans na pięcioletnie przeżycie,
- stadium III: 30-60 proc. szans na pięcioletnie przeżycie,
- stadium IV: 5-15 proc. szans na pięcioletnie przeżycie.
Rak jelita grubego rozwija się powoli, często przez kilka lub kilkanaście lat. Z tego powodu istotne jest zwracanie uwagi na wszystkie zmiany w samopoczuciu.
25-letnia Ellie Wilcock ma raka jelita grubego w czwartym stadium, na TikToku podzieliła się czterema objawami, które skłoniły ją do diagnozy. Powiedziała, że jest jeden szczególny, który mógłby potencjalnie umożliwić jej wcześniejsze zdiagnozowanie, ale go zignorowała.

Ból
Numer jeden to ból po lewej stronie brzucha i miednicy. Długo myślałam, że to infekcja układu moczowego i że mogła ona dotrzeć do nerek, ponieważ jest to ból jednostronny i przechodził z przodu na plecy
- powiedziała Ellie.
Kobieta wykonała badania krwi w celu wykrycia stanu zapalnego, ale wyniki nie wykazały trwającej infekcji. To w ten sposób dawał o sobie znać rak jelita grubego, który poza bólem może powodować również wzdęcia. Niestety tego typu dolegliwości są typowe dla zespołu jelita drażliwego i wiele osób uznaje je za naturalne, co wydłuża czas diagnostyki.
Zmęczenie
Numer dwa to zmęczenie. Zazwyczaj wstawałam, szłam do pracy, wracałam do domu, a potem może szłam na siłownię, gotowałam kolację lub spotykałam się z przyjaciółką. Ale w zasadzie wracałam z pracy do domu i zasypiałam przez resztę wieczoru
- przyznała.
Zmęczenie może być objawem wielu różnych schorzeń, takich jak np. anemia, niedoczynność tarczycy czy insulinooporność. W wielu przypadkach świadczy również o chorobie nowotworowej, ale trudno objaw ten powiązać konkretnie z rakiem jelita grubego.
Zmiany w nawykach jelitowych
Numer trzy to coś, czego nie zauważyłam, ale z perspektywy czasu prawdopodobnie to miałem, była to zmiana moich nawyków jelitowych i krew w kupie. Więc to jest coś, na co naprawdę trzeba zwrócić uwagę
- wyjaśniła.
Ellie jest przekonana, że gdyby wcześniej zauważyła zmianę w wypróżnieniach, mogła wykryć nowotwór, zanim rozwinął się do czwartego stadium. Wczesne sygnały ostrzegawcze raka jelita to miękki stolec, biegunka lub zaparcia, potrzeba oddawania stolca częściej lub rzadziej niż zwykle, krew w stolcu lub krwawienie z odbytu.
Utrata masy ciała lub zmiany apetytu
Czwarty, w moim przypadku, był brak apetytu. Według oficjalnych objawów to niewyjaśniona utrata wagi. W moim przypadku tak naprawdę nie traciłam na wadze, ponieważ brak apetytu był dość rzadki
- powiedziała.
Z perspektywy czasu Ellie przypomina sobie, że odczuwała również nudności i z tego powodu unikała dużych porcji jedzenia.