BÓL JĄDRA - przyczyny. Co oznacza ból jądra?

2017-09-14 10:20 Monika Majewska

Przyczyny bólu jądra to zwykle poważne choroby, które mogą doprowadzić do niepłodności. Są jednak jeszcze groźniejsze przyczyny bólu jądra - pęknięcie tętniaka aorty brzusznej i nowotwory jąder, które stanowią zagrożenie dla życia mężczyzny. Przeczytaj albo posłuchaj, co oznacza ból jądra.

Ból jądra, czyli "fabryki" plemników, może wystąpić w każdym wieku - od okresu noworodkowego do podeszłego. Najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych jest skręt jądra, z kolei jedną z najgroźniejszych pęknięcie tętniaka aorty brzusznej. Inną zagrażającą zdrowiu i życiu mężczyzny przyczyną bólu jądra jest nowotwór tego narządu. Jednak w przeciwieństwie do dwóch pozostałych schorzeń nie objawia się on nagłym bólem. Nowotwór męskiego gruczołu rozrodczego zwykle powoduje bolesność jedynie w czasie dotykania jąder, a nawet przebiegają bez dolegliwości bólowych, co opóźnia wizytę chorego u lekarza i daje złe rokowania.

Posłuchaj, co może oznaczać ból jądra. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Ból jądra - przyczyny. Choroby jąder

  • nowotwory jądra - ból jądra nie jest charakterystycznym objawem nowotworu (występuje tylko w 10-15 proc. przypadków). Jądro może być jedynie bolesne w czasie dotykania. Ponadto jądro jest wyraźnie powiększone (jest to cecha rozpoznawcza). Pojawiają się także obrzęk i stwardnienie jądra. Charakterystyczny jest także ciężar w mosznie i dyskomfort w podbrzuszu;
  • skręt jądra - objawia się silnym, ciągłym, jednostronnym bólem o nagłym początku, który może promieniować do pachwiny i podbrzusza. Ponadto charakterystyczny jest obrzęk i zaczerwienienie moszny oraz zanik odruchu mięśni dźwigacza jądra (przy lekkim dotknięciu przyśrodkowej, górnej części uda dochodzi do skurczu mięśnia dźwigacza jądra, który podciąga mosznę i jądro po dotkniętej stronie). Po zajętej stronie jądro jest asymetryczne, ustawione poprzecznie i ułożone wysoko. Pojawiają się także gorączka i nudności. Choroba najczęściej dotyczy noworodków i chłopców w wieku dojrzewania. Prawie w ogóle nie występuje u mężczyzn w wieku podeszłym;
  • zapalenie najądrza charakteryzuje ostry lub podostry początek bólu najądrza, niekiedy również jądra. Często pojawia się naciek zapalny moszny, a co za tym idzie - obrzęk i zaczerwienienie jąder. Obecny jest odruch dźwigacza jądra. Niekiedy pojawiają się dolegliwości ze strony układu moczowego: częstomocz czy bolesne oddawanie moczu, a także wyciek z cewki moczowej. Zwykle ma tło zakaźne, przy czym zakażenia przenoszone są najczęściej drogą płciową u aktywnych seksualnie mężczyzn. W rzadszych przypadkach zapalenie najądrza może być wynikiem refluksu moczowego do kanalików ejakulacyjnych;
  • zapalenie jądra - może dojść do niego w przebiegu świnki, różyczki, zakażenia wirusami Coxsackie, echowirusem lub parwowirusem B19. W przebiegu stanu zapalnego pojawiają się ból i obrzęk jądra, które jest stwardniałe, i jamy brzusznej. Ponadto pojawiają się obrzęk i przekrwienie powrózka nasiennego. Stwierdza się również objawy ogólne, charakterystyczne dla toczącego się w organizmie stanu zapalnego - gorączka, dreszcze i poty, osłabienie, nudności;
  • przepuklina mosznowa -  powstały guz w obrębie moszny zwykle jest duży, miękki, nieodprowadzalny i powoduje nieprzyjemne uczucie "pociągania". Niekiedy słyszalne są tony perystaltyczne;

Ból jądra - przyczyny. Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego rzadko dają dokuczliwe objawy. Jeśli jednak już się pojawiają, są to uczucie ciężaru i tępy ból w okolicy, który nasila się głównie podczas stania, w pozycji leżącej lub w czasie erekcji. Poza tym charakterystyczne jest uczucie "palenia" w jądrach. Mogą być także wyczuwalne miękkie guzki, które znajdują się nad jądrem, jednostronnie, głównie po stronie lewej.

Choroba dotyka najczęściej młodych mężczyzn, jednak może ujawnić się w każdym wieku.

Ból jądra - przyczyny. Stan po wazektomii

Po podwiązaniu lub przecięciu nasieniowodu lub nasieniowodów może pojawić się zespół (syndrom) bólowy po wazektomii. Dla tego zespołu charakterystyczny jest ból jądra podczas współżycia, wytrysku (lub w obu przypadkach). Ponadto ból pojawia się podczas wysiłku fizycznego. Ponadto najądrze jest tkliwe lub przepełnione.

Ból jądra - przyczyny. Uraz jądra

Po urazie jądra, który najczęściej jest wynikiem aktywności fizycznej lub pobicia, pojawiają się obrzęk i krwiak. Warto wiedzieć, że ból jądra po błahym nawet urazie może sugerować skręt tego narządu.

Ból jądra - przyczyny. Plamica Schoenleina-Henocha

Plamica Schoenleina-Henocha, czyli alergiczne zapalenie naczyń, obejmuje drobne naczynia krwionośne. Jej charakterystycznym objawem jest plamisto-grudkowa wysypka, która pojawia się w okolicach stawów skokowych, na wyprostnych częściach ud i podudzi oraz na pośladkach. Objawami ze strony narządów moczowo-płciowych u mężczyzny może być ból jąder.

Choroba najczęściej dotyczy chłopców w wieku 3-15 lat.

Ból jądra - przyczyny. Guzkowe zapalenie tętnic

W przebiegu guzkowego zapalenia tętnic pojawiają się ból jąder, gorączka, utrata masy ciała, ból w obrębie jamy brzusznej, nadciśnienie, obrzęki, a także zmiany skórne pod postacią plamicy o wyniosłych brzegach i guzków podskórnych. Choroba może doprowadzić do niedokrwienia lub zawału jądra.

Schorzenie najczęściej diagnozuje się u mężczyzn w wieku 40-50 lat.

Ból jądra - przyczyny. Zgorzel Fourniera

Zgorzel Fourniera (zmartwiające zapalenie powięzi krocza) to jeden z rodzajów martwiczego zapalenia powięzi. W przebiegu choroby pojawiają się silny ból, gorączka, zaczerwienienie, zmiany pęcherzowe lub martwicze na mosznie. Niekiedy wyczuwalna jest obecność gazu w tkance podskórnej. Stan ogólny pacjenta jest ciężki.

Choroba częściej dotyka starszych mężczyzn chorujących na cukrzycę, schorzenia naczyń obwodowych lub na oba schorzenia jednocześnie.

Ból jądra - przyczyny. Ból udzielony (rzutowany)

Ból udzielony to ból, który promieniuje od narządów wewnętrznych do fragmentów skóry, która jest unerwiona z tego samego odcinka rdzenia kręgowego co dany narząd wewnętrzny. W takim przypadku prawdziwą przyczyną bólu może być wspominany już tętniak aorty brzusznej, a także kamica moczowa, ucisk na korzenie nerwowe w dolnym odcinku lędźwiowym lub krzyżowym, zapalenie wyrostka robaczkowego, guz zaotrzewniowy, ból po operacji przepukliny.

Czasami bólowi jądra towarzyszy tkliwość jamy brzusznej.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-moczowy/kamica-ukladu-moczowego-przyczyny-objawy-leczenie_38332.html
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Ann
|

Akurat podawanie powodu bólu jądra po wazektomii jest chyba lekko niepoważne. Pytanie jaki odsetek mężczyzn jest po wazektomii i jaki odsetek z nich ma takie dolegliwości. Zmieścimy się w jednym promilu szans?...

anonim
|

Boli mnie jądro. Prawe jest wyżej i boli promieniującym bulem.
Już kiedyś tak miałem i przeszło mi po chwili. Boli tylko po wysiłku fizycznym i nie zakażdym razem. Boli przy dotyku.

dsi
|

przypuszczam, że masz zdrowe prawe jądro

zblolaly
|

Może komuś coś pomoże - miałem silne bóle jąder, czasem kłujące, czasem po prostu tępy długotrwały ból. USG i wizyta u urologa nie wykazały nieprawidłowości. Tak samo rezonans magnetyczny w celu wykrycia dyskopatii - bez zmian w kręgosłupie.
Dopiero bardzo dobra Pani fizjoterapeutka wyczaiła że mam problemy z więzadłami biodrowymi i to one dawały tak silne bóle promieniujące właśnie... do JĄDER. Pozdrawiam.

marcelo
|

Ej o czym może świadczyć ból lewego jądra. Boli mnie od 2 dni w różnym nasileniu. Zaczęło się od tego, że na siebie założyłem ciasne spodnie, a następnie postanowiłem pojeździć na rowerze. Po czasie ok 10 minut zaczęło mnie boleć lewe jądro. Wiecie co to może być?

Dawid
|

Boli mnie POD lewym jądrem, jak dotykam worek. Co począć, co to może być?

kristi
|

mój facet też skarży sie na bóle po lewej stronie jąder :( ( ponoć to kobiety boli głowa) ale wiem że go boli gdzie udać się o pomoc;(

waldi
|

nad lewym jadrem maly miekki guzek czasami barzdo boli

Tom
|

Takie same objawy mam jak ty dokladnie identycznie u mnie to wyszlo ze mam problem z jelitami i od tego mnie to boli

marek
|

Siema. Mam podobnie do ciebie. Ból jader albo nazwę to dretwienie jader oraz ud. Problemy z oddawaniem moczu. Neurolog stwierdził po rezonans ie, że kręgosłup mam zdrowy, urolog nic nie stwierdził, wiec nie wiem.co dalej