TĘTNIAK ROZWARSTWIAJĄCY aorty zagraża życiu

Tętniak rozwarstwiający aorty może zagrozić życiu. Gdy w osłabionej ścianie aorty pojawi się tętniak następuje rozwarstwienie aorty. Jest to sytuacja groźna, bardzo trudno ją zdiagnozować, bo objawy przypominają te, jakie towarzyszą zawałowi serca. Jak rozpoznać tętniaka rozwarstwiającego aorty? Jak się go leczy?

Tętniak rozwarstwiający aorty jest zazwyczaj konsekwencją nadciśnienia tętniczego. Gdy w tętnicach ciśnienie krwi jest zbyt wysokie, naczynia się rozciągają w słabszych miejscach (mówimy wtedy o tętniaku)  i pęka wewnętrzna – jedna z trzech – warstw, z jakich zbudowane są tętnice. Krew wpływa poprzez pęknięcie pomiędzy warstwę wewnętrzną i środkowa i powoduje jakby rozklejenie się ich obu. W dalszej kolejności to samo może stać się z kolejnymi warstwami i zdarza się, że tętnica pęka. Wtedy następuje krwotok. To moment najniebezpieczniejszy dla życia.

Rozwarstwienie aorty dotyka co prawda najczęściej ludzi cierpiących na nadciśnienie tętnicze, ale nie znaczy to, że czeka ono każdego, kto cierpi na tę przypadłość. Prawdopodobieństwo rozwarstwienia aorty wzrasta:

  • u mężczyzn w wieku 50-60 lat
  • kobiet w trzecim trymestrze ciąży
  • palaczy tytoniu
  • zażywających narkotyki (zwłaszcza kokainę)
  • cierpiących na niektóre wrodzone choroby serca i układu krążenia (np. zespół Marfana, Ehlersa-Danlosa)
  • u osób, które przeszły tępy uraz klatki piersiowej.

Rozwarstwienie aorty boli

Aorta jest głównym naczyniem krwionośnym prowadzącym krew z serca do innych części ciała i rozciąga się od klatki piersiowej do podbrzusza. Aż 60-70 proc. tętniaków rozwarstwiających aorty  lokalizuje się w aorcie wstępującej, czyli w odcinku piersiowym położonym najbliżej serca. Dlatego najbardziej charakterystycznym objawem postępującego rozwarstwienia aorty jest silny i gwałtowny ból w klatce piersiowej lub w plecach, niekiedy można go określić jako wędrujący: przesuwa się w ślad za procesem rozwarstwiania się naczynia, promieniuje do ramion, szyi, żuchwy, brzucha i biodra. Zazwyczaj towarzyszą mu gwałtowne i obfite pocenie się, zawroty głowy, uczucie lęku, wymioty. Dochodzi także do niewydolności krążenia (wstrząsu kardiogennego). Pomiary ciśnienia na obu rękach mogą pokazywać różne wartości. Jeśli dojdzie do pęknięcia aorty, ból jest nagły i bardzo silny. Gdy rozwarstwienie dotknie tętnice idące do nóg, powoduje gwałtowne bóle w kończynach.
Niestety, rozwarstwienie – z powodu błędnej diagnozy – często pozostaje niezdiagnozowane i nieleczone. Tymczasem ratowanie życia wymaga szybkiej i precyzyjnej reakcji natychmiast po wystąpieniu objawów. Diagnozę stawia się na podstawie badań – USG, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego oraz angiografii, czyli rtg naczyń z użyciem płynu płyn kontrastującego.

Rozwarstwienie aorty: leczenie

Sposób leczenia zależy od zaawansowania i miejsca rozwarstwienia aorty. Jeżeli rozwarstwienie zdarzy się tuż nad tętnicami wieńcowymi, jego naprawa wymaga najczęściej operacji kardiochirurgicznej. Polega ona na otwarciu klatki piersiowej, zaciśnięciu aorty i wymiany jej uszkodzonego odcinka. Nowoczesną alternatywną tej metody jest naprawa wewnątrznaczyniowa. Przez niewielkie nacięcie w pachwinie wprowadza się do uszkodzonego miejsca specjalną protezę naczyniową (stent-graft). Jeśli rozwarstwienie dotknie aortę zstępującą, poniżej odejścia lewej tętnicy podobojczykowej, w dodatku uda się przypadłość zdiagnozować wcześnie, można liczyć na farmakologicznie leczenie zachowawcze. Opiera się ono na agresywnym obniżaniu ciśnienia krwi, co ma zahamować proces rozwarstwienia i sprzyjać gojeniu się rany.

Ważne

Tętniak rozwarstwiający aorty stanowi bezpośrednie zagrożenie życia, a śmiertelność wśród osób, które nie poddały się leczeniu jest ogromna (75 procent chorych umiera w ciągu pierwszych dwóch tygodni).

Tętniak aorty

Tętniakiem aorty określamy poszerzenie aorty powyżej 50 procent normy. Kardiolodzy najczęściej zajmują się tętniakiem aorty wstępującej. Co jest przyczyną powstawania tętniaka aorty? Jakie są objawy tętniaka aorty? Posłuchaj naszego eksperta prof. Piotra Hoffmana, prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Tętniak aorty - przyczyny i objawy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
kociewzlocie
|

Jakie badanie powinno się zrobić żeby wykryć tętniaka na aorcie? Mama i ja robiłyśmy USG brzucha i u obu wyszło że aorta brzuszna jest ok. Ale jak sprawdzić stan aorty w klatce piersiowej? Czy USG wystarczy?

Mariaa
|

Czytam wpisy, komentarze - i mam kilka refleksji. Otóż mój mąż nie miał szczęścia zdiagnozowania tętniaka i choroby Marfana. zmarł w 1990 roku, w nocy poczuł silny ból w klatce piersiowej. Zadzwoniłam na pogotowie, opowiedziałam co sie dzieje i prosiłam o szybki przyjazd karetki bo to może być zawał (ból w klatce piersiowej, wymioty, zimne poty), na co w słuchawce usłyszałam - czy pani jest lekarzem że mi sugeruje co to może być? No pewnie, nie jestem lekarzem, ale wiedziałam że ból w klatce piersiowej często sygnalizuja zawał. Mam świadomość, że nie powinno się sugerować schorzenia, ale chyba myslałam że tym przyspieszę przyjazd karetki. Czekalismy.... Czekaliśmy.....Mąż siniał, cierpiał bardzo, a ja monitowałam. Po TRZECH godzinach przyjechała karetka, lekarz stwierdził że tu nie ma co go zabierać bo to koniec, on umiera. Zrobiłam mu awanturę i po interwencji SANITARIUSZA łaskawie lekarz zadecydował że pacjenta zabierają. W szpitalu juz zupełnie inaczej - bieganina, reanimacja. Od lekarza usłyszałam, że szanse zerowe - mąż umiera, to kwestia kilku godzin. Po dwudziestu godzinach odszedł. A ja zostałam z problemem - czy gdyby go zabrali zaraz po moim pierwszym telefonie - przeżyłby czy jednak nie? Po sekcji zwłok lekarz poinformował mnie, że był to tętniak rozwarstwiający aorty wstępującej, był tak blisko serca że nawet gdyby w szpitalu znalazł się wcześniej to i tak nie było ratunku. W 1990 roku chyba jeszcze kardiochirurgia nie była tak doskonała, a może faktycznie - miejsce było nieoperacyjne....

ewa Falfus-Bielińska
|

Czekam ,na ukazanie sie komentarza ,jakoś nie moge sie doczekać.W zasadzie '
rodzina i pacjent są bezradni.Nie moge się pogodzić dlaczego ,zostawiono yego tetniaka .%^ mm to dużo.A sprzeczano sie o 1milimetr!

efb
|

Ale co zrobić kiedy ,mimo,że mąż procz ciężkiej niedomykalności zastawki aortalnej przebytym zawale.ma tętniaka wielkości 56 mm.
Operacja-wymieniono zastawkę ,dolożono baypasy t,etniak został.Jak teraz z taką zegarową bomba, zyć??Czy nie moż na bylo sie go pozbyć.Powiedziano mi,że to nic...Może wyglądam na nie kumatą babe,ale oczekuje konkretniekszego wyjaśnienia.Przecież tętniak,nie będzie się zmniejszał

Bik
|

Nie pytaj na forum tylko biegnij do lekarza on wszystko wyjasni.Dla mnie to nie powinien ciezko pracowac

budhi
|

bardzo i szczerze współczuję

Marcin
|

Witam. Jestem po operacji tętniaków aorty wstępującej i zstępującej zdiagnozowana choroba Marfana . Najpierw były "naprawiane" za pomocą stentów i stentgraftów, jednak na tzw. łuku aorty rozwarstwienie postępowało i lekarze z Kliniki Chorób Serca w Krakowie im. JP II zdecydowali o konieczności wymiany całego łuku aorty na protezę. Obecnie jestem 2 lata po operacji (była ciężka 10 godz. na stole) ale dzięki temu mogę normalnie żyć, pracować i podróżować. Tętniaki aorty są groźne, ale ich leczenie jest możliwe. Szukajcie lekarzy, którzy mają doświadczenie kardiochirurgiczne.
Powodzenia i powrotu do zdrowia.

honorata1
|

zdiagnozowano u mnie tętniaka aorty oprócz tego jestem po dwóch zabiegach serca teraz już konieczna jest operacja serca na zastawce mitralnej chciałabym wiedzieć czy ktoś z waz ma taki problem

mansonowa
|

Nie martw się, gdy mój ojciec zaczął się źle czuć, bolała go głowa i kręgosłup ignorował to leżąc w łóżku przez kilka dni... Gdy zdecydował się pojechać z tymi objawami do szpitala już było za późno na leczenie i badania, skierowali go natychmiast do szpitala na operacje. Niestety już nie pamiętam co było dalej ponieważ miałam wtedy 6 lat, ale nie udało się, bo tętniak pękł a tata odszedł. Teraz mam 12 lat, jestem jeszcze zaplutym szczylem. Również gdy przeczytałam te wszystkie komentarze o udanych operacjach zrobiło mi sie przykro, ale taki jest świat. To nie zależne od nas niestety...

marek77
|

ja po operacji tętniaka dostałem rentę