Tętniak tętnicy płucnej: przyczyny i objawy. Leczenie chorych z tętniakiem pnia tętnicy płucnej
Tętniak tętnicy płucnej, a dokładniej tętniak pnia tętnicy płucnej, to bardzo rzadki rodzaj tętniaka - częstość jego występowania ocenia się na 1:14 000 przypadków autopsji. Tętniak tętnicy płucnej najczęściej doprowadza do śmierci, co sprawia, że jest to jedna z poważniejszych chorób układu krwionośnego. Jakie są przyczyny i objawy tętniaka tętnicy płucnej? Na czym polega leczenie chorych z tym rzadkim schorzeniem?
Spis treści
- Co to jest tętnica płucna i jaką pełni funkcję?
- Tętniak tętnicy płucnej: przyczyny
- Tętniak tętnicy płucnej: objawy
- Tętniak tętnicy płucnej: diagnoza
- Tętniak tętnicy płucnej: leczenie
Tętniak tętnicy płucnej: przyczyny
Przyczyny tętniaka tętnicy płucnej mogą być wrodzone lub nabyte.
Niezwykle rzadko wykrywa się wrodzone poszerzenie pnia płucnego. Diagnozuje się je u 6 na 1000 chorych z rozpoznaną wrodzoną wadą serca (najczęściej z dużym przeciekiem lewo-prawym). Inną wrodzoną przyczyną tego rodzaju tętniaka może być niedobór ściany naczynia.
Przyczynami nabytego tętniaka tętnicy płucnej są głównie choroby naczyń płucnych, które prowadzą do wzrostu naczyniowego oporu płucnego oraz do nadciśnienia w tętnicy płucnej, a tym samym do jej poszerzenia.
Przypuszcza się, że poza nadciśnieniem w tętnicy płucnej, na poszerzenie naczynia wpływają czynniki związane z indywidualnie zmienną budową ścian naczynia.
Inne, rzadsze przyczyny tętniaka tętnicy płucnej, to:
- nabyte wady serca - zwykle zwężenie zastawki dwudzielnej
- nowotwór płuc
- zakażenie gruźlicą (np. Tętniak Rasmussena), bakteriami (np. krętkiem bladym, który jest przyczyną kiły) i grzybami (tętniak jako powikłanie po grzybiczym zapaleniu płuc)
- układowe zapalenie naczyń (Choroba Hughes-Stovina, choroba Behceta), choroby tkanki łącznej (Zespół Marfana)
Tętniak tętnicy płucnej: objawy
Tętniak tętnicy płucnej może nie dawać żadnych dolegliwości. Wówczas zwykle rozpoznawany jest w trakcie rutynowych badań diagnostycznych lub w trakcie diagnostyki innych chorób. Jednak w miarę rozrastanie się ścian tętnicy płucnej pojawiają się: zła tolerancja wysiłku, duszność wysiłkowa, ogólne osłabienie, kaszel i czasami krwioplucie.
Tętniak tętnicy płucnej: diagnoza
Rozpoznanie stawia się na podstawie badania TTE (echokardiografii przezklatkowej) i tomografii komputerowej. Stosowana jest również angiografia.
Tętniak tętnicy płucnej: leczenie
Leczenie chirurgiczne powinno być leczeniem z wyboru ze względu na duże ryzyko rozszerzenia się naczynia i jego pęknięcia, które może doprowadzić do śmierci. Leczenie to polega na wycięciu tętniaka i wszczepieniu protezy z tworzywa sztucznego.
W ciężkich przypadkach metodą leczenia może być transplantacja płuc lub serca.
Tętniak tętnicy płucnej to poszerzenie tętnicy płucnej o ponad 50 procent w stosunku do jej prawidłowej średnicy (przyjmuje się, że jej szerokość nie powinna przekraczać 30 mm). Podobnie jak w przypadku tętniaka aorty, znaczne poszerzenie tętnicy płucnej, a tym samym osłabienie jej ścian, może doprowadzić do jej pęknięcia, a w konsekwencji śmierci.
Co to jest tętnica płucna i jaką pełni funkcję?
Tętnica płucna jest odgałęzieniem pnia płucnego - naczynia, które rozpoczyna się w ujściu prawej komory. Wyróżnia się dwie tętnice płucne: prawą i lewą. Tętnica płucna prawa leży ku tyłowi od aorty wstępującej i żyły głównej górnej, do przodu od prawego oskrzela. Tętnica płucna lewa przebiega do przodu od aorty zstępującej oraz oskrzela lewego. Poza tym jest znacznie cieńsza oraz krótsza niż jej prawy odpowiednik. Ich zadaniem jest doprowadzanie krwi żylnej, czyli zużytej (odtlenionej), z prawej komory serca do płuca lewego (lewa tętnica płucna) i prawego (prawa tętnica płucna), gdzie krew ta ulega utlenowaniu.
Porady eksperta