OSŁABIENIE organizmu - przyczyny. Na jakie choroby wskazuje osłabienie?

Monika Majewska

Osłabienie organizmu może mieć różne przyczyny. Ich znalezienie ułatwiają objawy towarzyszące. Na przykład, osłabienie organizmu i niska temperatura ciała sugerują niedoczynność tarczycy. Z kolei osłabienie organizmu i senność - nawet depresję. Natomiast osłabienie i zawroty głowy mogą świadczyć o anemii. Sprawdź, jakie mogą byc przyczyny osłabienia.

Osłabienie w terminologii medycznej oznacza utratę siły mięśni. Jednak powszechnie określenia "osłabienie" używa się także wtedy, kiedy człowiek czuje się ogólnie osłabiony. Jednak wówczas mowa o męczliwości. Osłabienie jest wtedy, gdy pacjenci skarżą się na niemożność wykonania określonych czynności. Mogą także zgłaszać ciężkość kończyny lub jej sztywność. Osłabienie ma określony przebieg w czasie i/lub lokalizację anatomiczną. Męczliwość, określana jako "osłabienie", wydaje się nie mieć wzorca czasowego (np. "zmęczony cały czas") lub anatomicznego ("słaby wszędzie"). Skargi skupiają się raczej bardziej na uczuciu zmęczenia niż niezdolności do wykonania określonych czynności. Objawami towarzyszącymi są często senność, bóle głowy, apatia, obniżenie nastroju.

Przyczyną osłabienia może być niewystarczająca ilość snu, zła dieta, głodzenie się, przewlekły stres, a nawet ciąża. Jednak w niektórych przypadkach osłabienie może wskazywać na chorobę.

Osłabienie - przyczyny. Infekcje wirusowe, bakteryjne itd.

Osłabienie powoduje zarówno ostra, jak i przewlekła infekcja - wirusowa, bakteryjna, grzybicza czy pasożytnicza. W tym pierwszym przypadku jedną z najczęstszych przyczyn osłabienia jest przeziębienie, grypa.

Osłabienie powoduje także każde przewlekłe zakażenie, np. HIV, zapalenie wątroby, mononukleoza.

Osłabienie - przyczyny. Niedokrwistość

Anemia (niedokrwistość) to choroba polegająca na zmniejszeniu się poniżej normy stężenia hemoglobiny we krwi lub liczby krwinek czerwonych. Powoduje to objawy, takie jak osłabienie, uczucie zmęczenia i znużenia, które nie ustępujące po odpoczynku. Charakterystyczna jest także blada i skłonna do przesuszenia skóra. Włosy stają się przesuszone, łamliwe i ich wypadanie

Osłabienie - przyczyny. Choroby nowotworowe

Zmęczenie związane z chorobą nowotworową (CRF - cancer related fatigue) to przetrwałe, subiektywne poczucie   osłabienia  lub wyczerpania, związane z chorobą nowotworową lub jej leczeniem, które nie jest proporcjonalne do  ostatnio wykonywanej aktywności oraz które zakłóca normalne funkcjonowanie. Jest to objaw powszechnie zgłaszany przez pacjentów. Jednak ze względu na mało poznane przyczyny tego typu zmęczenia, możliwości jego zwalczania są jak dotąd ograniczone. Najczęściej nie udaje się wyeliminować go całkowicie.

Osłabienie towarzyszy wszystkim chorobom przewlekłym, np. niedoczynność tarczycy, przewlekła obturacyjna choroba płuc, cukrzyca, toczeń rumieniowaty układowy itd.

Osłabienie - przyczyny. Choroby układu krążenia

Poważne osłabienie, rozwijające się w ciągu kilku minut lub szybciej niż zwykle, może być spowodowane nawet udarem mózgu.

Nagłe osłabienie, zdrętwienie i ból ograniczony do kończyny może być także wywołane niedokrwieniem tętniczym.

Osłabienie może też wskazywać na przebyty zawał serca. Po zawale serce jest  osłabione. Nie pompuje krwi    wystarczająco sprawnie, a  to pogarsza krążenie w organizmie. U pacjenta pojawiają się objawy niewydolności krążenia: duszność, obrzęki kończyn, osłabienie i pogorszenie tolerancji wysiłku.

Osłabienie - przyczyny. Choroby tarczycy

Zarówno u osób z nadczynnością, jak i niedoczynnością tarczycy zmagają się z osłabieniem, problemami z koncentracją, zaburzeniami poznawczymi. U osób z niedoczynnością dodatkowo pojawiają się objawy, takie jak: nadmierna senność, wzrost wagi, zaparcia. Z kolei u osób z nadczynnością często występuje bezsenność, zwiększony apetyt.

Osłabienie - przyczyny. Choroby neurologiczne

Dla miopatii, czyli choroby mięśni polegającej na zaburzeniach regeneracji komórek mięśniowych, charakterystyczne jest osłabienie mięśni proksymalnych (ramiona, uda). Upośledzone jest sięganie do góry (np. chory nie może uczesać włosów, podnieść ciężarów powyżej głowy). Chory ma problem z wchodzeniem po schodach lub z wstawaniem z pozycji kucznej lub siedzącej.

Z kolei polineuropatia, a także dla dystrofia mięśniowa, cechuje się osłabieniem mięśni dystalnych (ręka, łydki). Upośledzone zostają takie czynności jak, m.in. przechodzenie przez krawężnik, trzymanie filiżanki, pisanie, zapinanie guzików lub używanie klucza.

Osłabienie mięśni twarzy i dysfagia (trudność lub niemożność przełykania), a także podwójne widzenie to objawy charakterystyczne dla miastenii, zespołu Lamberta-Eatona lub zatrucia jadem kiełbasianym.

Postępujące osłabienie kończyn i męczliwość, niezgrabność, sztywność (najpierw nóg, potem ramion) sugeruje na zmiany zwyrodnieniowe kręgów, guza nadtwardówkowego, stwardnienie rozsiane, zapalenie naczyń.

Osłabienie - przyczyny. Zespół przewlekłego zmęczenia

Na zespół przewlekłego zmęczenia składają się objawy, takie jak:  ból głowy, bóle stawowo-mięśniowe,  złe samopoczucie pojawiające się po wysiłku fizycznym i trwające dłużej niż 24 godziny, znaczne pogorszenie pamięci krótkotrwałej lub zaburzenia koncentracji, ból gardła, bolesność węzłów chłonnych. Mogą się pojawić także zaburzenia mowy, czucia, oczopląs, osłabienie siły mięśniowej lub niedowłady (symptomy zmian ogniskowych w obrębie mózgowia).

Osłabienie - przyczyny. Depresja

W przebiegu depresji pojawia się długotrwałe obniżenie nastroju, spowolnienie lub paradoksalnie niepokój ruchowy, niezdolność przeżywania radości, długotrwały lęk i osłabienie.

Warto wiedzieć

Podczas diagnostyki lekarz powinien poszukać dolegliwości sugestywnych dla możliwych chorób, takich jak wysypka (zapalenie skórno-mięśniowe, borelioza, kiła), gorączka (przewlekle zakażenie), ból mięśni (zapalenie mięśni), ból szyi (mielopatia szyjna), wymioty lub biegunka (zatrucie jadem kiełbasianym), duszność (niewydolność serca, choroby płuc, niedokrwistość), utrata łaknienia i masy ciała (nowotwór złośliwy lub inna choroba przewlekła), zmiana barwy moczu (schorzenie wątroby lub nerek), nietolerancja ciepła lub zimna (zaburzenie czynności tarczycy) oraz obniżenie nastroju, słaba koncentracja, niepokój i utrata zainteresowania zwykłymi czynnościami (depresja).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
AGA
|

Mam podobne objawy uczucie ciaglego zmeczenia..potliwosc...osłabienie..bole gardła...mięśni...problemy z koncetracja ze snem...mam grzybica Candida jamy ustnej...stwierdzono u mnie drożdżaki.. opryszczka....pieczenie cewki moczowej..dretwienie konczyn gornych....bole pod pachami jalby wezly chlonne...wszystko na raz.Chodze już od dwóch lat od lekarza do kolejnego specjalisty....nikt nie potrafi mi pomóc...jestem już wyczerpana......A moze to kiła....CO ROBIĆ...czy trafię w końcu na mądrego lekarza który wykona mi konkretne badania ....

Darek
|

Proszę o pomoc,ciągle czuje brak siły i senność chodze po lekarzach od dwôch lat i nic.