Zespół chronicznego zmęczenia: przyczyny i objawy. Leczenie syndromu przewlekłego zmęczenia

2020-07-01 10:45

Zespół chronicznego (przewlekłego) zmęczenia (CFS) jest uważany za kolejną chorobę cywilizacyjną. Coraz więcej osób zmaga się z przewlekłą sennością, znużeniem, wycieńczeniem fizycznym czy kłopotami z koncentracją. Jakie jeszcze objawy daje CFS? Jak leczyć syndrom chronicznego zmęczenia?

Podenerwowanie lub/i zmęczenie
Autor: getty images Rolą potasu jest m.in. przekształcanie glukozy znajdującej się we krwi w glikogen, związek, w którym glukoza jest zmagazynowana w mięśniach i wątrobie. Gdy ten mechanizm zostanie zaburzony, maleją zapasy energii potrzebnej na co dzień, by ciało i psychika mogły funkcjonować bez zakłóceń.

Zespół chronicznego zmęczenia (chronic fatique syndrome - CFS) to niewytłumaczalne zmęczenie, które nie ustępuje po odpoczynku i trwa ponad 6 miesięcy. Zespół przewlekłego zmęczenia jest uważany za kolejną chorobę cywilizacyjną, jednak oficjalnie nie można powiedzieć, że to choroba, ponieważ CFS  nie ma w międzynarodowym spisie chorób, jakie psychiatrzy mogą rozpoznawać.

Spis treści

 1. Zespół chronicznego zmęczenia - przyczyny
 2. Kto jest najbardziej narażony na zespół chronicznego zmęczenia?
 3. Zespół chronicznego zmęczenia - objawy
 4. Zespół chronicznego zmęczenia - diagnostyka
 5. Zespół chronicznego zmęczenia - leczenie

Zespół chronicznego zmęczenia - przyczyny

Naukowcy podejrzewają, że przyczynami choroby mogą być czynniki immunologiczne, czyli związane z układem odpornościowym człowieka, np. alergie i zakażenia infekcyjne (niektóre osoby bezpośrednio przed wystąpieniem CFS przechodzą infekcje grypopodobne).

Zespół przewlekłego zmęczenia może być wywołany ciężkim przebiegiem mononukleozy lub też wirusem EBV, który uaktywnia się po jej bezobjawowym przebiegu. Niektórzy badacze zwracają uwagę także na zaburzenia metabolizmu kwasu mlekowego w mięśniach i obecność RNA enterowirusa w mięśniach, jak również na niedobór składników odżywczych.

Według innej teorii przyczyną CFS są zaburzenia w wydzielaniu jednego z hormonów produkowanych przez nadnercza.

Poznaj przyczyny chronicznego zmęczenia!

Rady na zmęczone oczy

Kto jest najbardziej narażony na zespół chronicznego zmęczenia?

Na zespól chronicznego zmęczenia najbardziej narażone są osoby, które żyją w ciągłym biegu, co jest związane z prowadzeniem niezdrowego stylu życia. Skutkiem tego może być wyczerpanie organizmu i CFS, który może pojawić się nawet u młodych osób.

CFS bardzo często dotyczy osób przechodzących na emeryturę.

Na zespół przewlekłego zmęczenia narażone są także niektóre grupy zawodowe, takie jak lekarze, pielęgniarki, duchowni, psychoterapeuci, czy nauczyciele. W tych środowiskach bardzo często spotyka się tzw. zespół wypalenia zawodowego, którego konsekwencją jest właśnie CFS.

Zespół chronicznego zmęczenia - objawy

Głównym objawem CFS jest występujące przez co najmniej 6 miesięcy stałe lub nawracające uczucie zmęczenia, (zarówno fizycznego, jak i psychicznego), które jest nasilone do tego stopnia, że dominuje na innymi objawami. Co więcej, uczucie to nie ustępuje po odpoczynku i znacząco wpływa na aktywność zawodową, społeczną i osobistą chorego.

Objawami towarzyszącymi CFS mogą być:

 • ból gardła
 • bolesne powiększone węzły chłonne, zwłaszcza szyjne i pachowe
 • bóle mięśnia i stawów (ale bez cech zapalenia i obrzęków)
 • bóle głowy, ale o innych charakterze niż bóle, które pojawiały się przed chorobą
 • złe samopoczucie po wysiłku, utrzymujące się ponad 24 godziny
 • zaburzenia pamięci i koncentracji
 • zaburzenia snu (często zmęczenie po przebudzeniu niż przed pójściem spać)

Zespół chronicznego zmęczenia - diagnostyka

We wstępnej diagnozie lekarz musi wykluczyć wiele chorób, które objawiają się zmęczeniem, m.in. anemię, niedoczynność tarczycy, cukrzycę, a także choroby serca, płuc, wątroby czy nerek. Do tej grupy zalicza się także zakażenie wirusem HIV,  nowotwór, boreliozę, stwardnienie rozsiane, a także zatrucie ołowiem i alkoholem etylowym oraz uzależnienie od środków psychoaktywnych.

Zmęczenie może także towarzyszyć niektórym zaburzeniom psychicznym, dlatego także one muszą zostać wykluczone.

Istnieją wskaźniki, które mogą okazać się przydatne w diagnozie. Naukowcy stwierdzili we krwi badanych przez nich chorych obecność wskaźników stanu zapalnego. Poza tym u pacjentów z zespołem chronicznego zmęczenia skład mikrobiomu jelitowego odbiega od normy, co może być przyczyną wystąpienia objawów zapalnych i żołądkowo-jelitowych u chorych.

  Zespół chronicznego zmęczenia - leczenie

  Ze względu na złożoność problemu, jakim jest zespół przewlekłego zmęczenia, zaleca się psychoterapię, fizjoterapię, terapię bólu, a nawet hipnozę.

  Czy zdrowo się odżywiasz?

  Pytanie 1 z 9
  Ile jesz posiłków dziennie?
  Zdjęcie