Angiografia tętnic wieńcowych: inwazyjne badanie serca

Angiografia tętnic wieńcowych to badanie inwazyjne (specjalny cewnik musi dotrzeć do serca), wykonywane tylko z wyraźnych wskazań medycznych, a nie standardowo każdemu pacjentowi. Dowiedz się, jak przebiega angiografia. Jakie mogą być powikłania po angiografii tętnic wieńcowych?

Angiografię tętnic wieńcowych wykonuje się rutynowo u osób przygotowywanych do operacji wymiany zastawek serca. Możesz też zostać na nią skierowana, jeśli lekarz podejrzewa u ciebie chorobę wieńcową.

Angiografia tętnic wieńcowych: czemu służy to badanie?

Badanie to pozwala m.in. określić stan tętnic wieńcowych, stopień zaawansowania zmian miażdżycowych, zlokalizować przewężenia bądź niedrożność naczyń wieńcowych, ocenić stopień uszkodzenia lewej komory serca, sprawdzić stan bypassów (czyli pomostów aortalno-wieńcowych) jeśli były wszczepione, ocenić skuteczność leczenia po tzw. balonikowaniu (czyli plastyce tętnicy wieńcowej).

Angiografia tętnic wieńcowych: przygotowanie do badania

Jeśli jesteś w ciąży lub w drugiej połowie cyklu miesiączkowego (czyli możesz być we wczesnej ciąży) nie możesz przystąpić do tego badania. Przed badaniem musisz wykonać EKG, tzw. test wysiłkowy, RTG klatki piersiowej, a także podstawową analizę krwi (z określeniem grupy i krzepliwości). Bywa też potrzebne echo serca. Nie zawsze badania te robi się w szpitalu, czasem musisz przyjść już z wynikami - skierowanie dostaniesz od lekarza pierwszego kontaktu lub kardiologa.

Powinnaś się również zaszczepić przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B), czyli tzw. żółtaczce wszczepiennej.
Lekarza, który będzie wykonywał angiografię tętnic wieńcowych, poinformuj o ewentualnym uczuleniu na środki cieniujące (tzw. kontrast), skłonności do krwawień (czyli skazie krwotocznej), chorobach przewlekłych oraz o przyjmowanych lekach (zwłaszcza preparatach obniżających krzepliwość krwi).

Angiografia tętnic wieńcowych: przebieg badania

Angiografię tętnic wieńcowych przeprowadza się tylko w szpitalu. Musisz tam spędzić jedną, dwie doby. W dniu badania nic nie możesz jeść. Jeżeli co dzień zażywasz jakieś leki, nie musisz przerywać kuracji (chyba że lekarz wykonujący koronarografię zdecyduje inaczej).

Kładziesz się na stole, dostajesz znieczulenie miejscowe. Potem lekarz kardiolog robi ci nacięcie w pachwinie albo w zgięciu łokciowym. Wkłuwa się następnie specjalną igłą w tętnicę udową lub ramienną i wprowadza tą drogą do aorty cienki przewód-cewnik. Powoli przesuwa go do ujść lewej i prawej tętnicy wieńcowej (otaczających serce jak wieniec) i do lewej komory serca. Przez cewnik wstrzykuje tzw. kontrast. Gdy zacznie on wypełniać naczynia, wówczas kardiolog wielokrotnie cię prześwietla. Może przy tym manewrować stołem i ramieniem z aparatem RTG. Chodzi bowiem o to, by zdjęcia wykonywane były pod różnymi kątami, z różnych stron. W czasie badania musisz wykonywać polecenia lekarza, np. wciągnąć powietrze i zatrzymać je na dłuższą chwilę lub kaszlnąć.

Angiografia tętnic wieńcowych zwykle nie trwa dłużej niż pół godziny. Na zakończenie badania lekarz zakłada w miejscu wprowadzania cewnika opatrunek uciskowy. Czasem, by mieć pewność, że opatrunek dobrze uciska naciętą tętnicę, kładzie się na niego obciążające woreczki wypełnione np. piaskiem. Potem, przez 10-12 godzin, musisz leżeć niemal nieruchomo. Opatrunek nie może się przesunąć, bo doszłoby do krwotoku.

Po pięciu, sześciu godzinach ucisk zwalnia się nieco, by krew mogła swobodniej płynąć i docierać do palców stopy (lub dłoni, jeśli nacięcie wykonane było w zgięciu łokciowym). W przeciwnym razie mogłoby dojść do martwicy tkanek. Leżąc powinnaś sporo pić, żeby jak najszybciej wydalić kontrast z moczem.

Angiografia tętnic wieńcowych: powikłania

Po badaniu zdarzają się nudności, wymioty, bóle głowy, dreszcze. Czasem obniża się ciśnienie krwi. Przy uczuleniu na kontrast możesz mieć wysypkę lub rumień. Poważniejsze powikłania, np. urwanie się skrzepu w tętnicy wieńcowej, zdarzają się niezwykle rzadko.

Ważne

Angiografia tętnic wieńcowych jest nazywana także koronarografią, angiokardiografią, arteriografią tętnic wieńcowych lub cewnikowaniem serca.

  • Badania pokrewne to:

Wentrykulografia - inwazyjne badanie jam serca z zastosowaniem środka cieniującego (tzw. kontrastu).
Aortografia - inwazyjne badanie aorty (głównej tętnicy wieńcowej) z zastosowaniem kontrastu.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
elakasia
|

Mam 55 lat w grudniu miałam koronografię - podejrzanie wieńcówki- ostre bóle w stanie spoczynku nawet w nocy. W Szpitalu powiatowym stwierdzono stabilną wieńcówkę i po trzech dniach wypisano mnie do domu. Bóle się jednak nasilały, znalazłam dobrego kardiologa i już na następny dzień miałam koronografię. miałam zwężenie aorty w dwóch miejscach 70% i 90 % i mostek mięśniowy. Wstawiono mi dwa stenty. Nie trzeba się bać zabieg nie jest straszny a może uratować życie. Szybko dochodzi się do siebie.

OLO
|

KEST TO BADANIE RATUJĄCE ZYCIE NIE MA SIE CO BAĆ I NAWET TYM GŁOWY ZAWRACAĆ. JESYNY DYSCOMFORT TO TO LEZENIE PRZEZ 6 GODZIN PLACKIEM SZLAK TRAFIA CZŁOWIEKA PRZEZ TO LEŻENIE . . WSTAWIANIE STENDÓW TO DEŻ ZADNE RYZYKO . MIAŁEM TO WSZYSTKO I NIC MI SIE NIE STAŁO PO 2 DNIACH WYSZEDŁEM DO DOMU I PO OKOŁO 4 DNIACH PIŁEM JUZ PIWECZKO W MAŁYCH ILOSCIACH . NAJWAZNIEJSZE TO TRZYMAĆ CHOLESTEROL W NORMIE RYCH I DIETA A BEDZIECIE ZYLI DŁUGO I WYGODNIE.

damian
|

Siema heh znalazłem darmowe doładowanie do telefonu qnh.pl/doladuj

Juz jutro
|

Będę mieć robiona jutro, mam 36 lat od dawna nadciśnienie tętnicze, chyba odziedziczylam je w genach, i od 2mc bóle w klatce piersiowej, lopatkach aż do palców rąk drentwienie i uczucie pieczenia wraz z gorącem oraz klocie po lewej stronie pod piersią . Ból pojawia się nie tylko przy wysiłku, ale także w trakcie snu, nawet kilka razy dziennie. Zabieg będę mieć robiony w Niemczech, bo tu mieszkam, wiec strach jeszcze większy gdyż nie wszystko z nazewnictwa medycznego zrozumiem. Badanie inwazyjne, ryzyko występuje. Tyle tylko ze chyba pewne do stwierdzenia choroby wieńcowej.

aga
|

wszyscy zapewniali, ze ten zabieg jest taki bezpieczny, ze ratuje zycie..dziadek umarł w ciagu pierwszych 5 minut badania..nikt nie wie dlaczego...........

Mateusz
|

Moja mama ma 48 lat i jest uczulona na kontrast nie wiem co w tej sytuacji zrobic, raz juz miala robiony kontraf kiedy zachorowala na nowotwor dostala wtedy drgawek i lekarz przerwal badanie, Nie wiem co zrobic... szukalem juz wszedzie i nie moge znalesc odpowiedzi, Bardzo Bym Prosil O jaka kolwiek odpowiedz