GUZKOWE ZAPALENIE TĘTNIC: przyczyny, objawy, leczenie

2016-07-20 9:56

Guzkowe zapalenie tętnic o choroba średnich i małych tętnic, z towarzyszącą martwicą włóknikowatą, zaliczana do grupy zapaleń naczyń. Mężczyźni chorują dwu i półkrotnie częściej niż kobiety. Postać pełnoobjawową cechują: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia czynności nerek, bóle brzucha i dolegliwości ze strony nerwów obwodowych.

Guzkowe zapalenie tętnic, inaczej choroba Kussmaula, choroba Kussmaula-Maiera (łac. polyarteritis nodosa, periarteritis nodosa; ang. polyarteritis nodosa, PAN) to choroba układowa tkanki łącznej zaliczana do układowych zapaleń naczyń o podłożu immunologicznym.

Guzkowe zapalenie tętnic: przyczyny

Nie jest znana dokładnie przyczyna guzkowego zapalenie tętnic. Zmiany w naczyniach krwionośnych przypominające guzkowe zapalenie tętnic obserwuje się u pacjentów w przebiegu choroby posurowiczej. Oznacza to, że podłoża choroby można szukać w schorzeniach wywołanymi w układzie immunologicznym. Objawy kliniczne są wynikiem zamknięcia światła naczynia objętego procesem chorobowym, co prowadzi do niedokrwienia i martwicy zaopatrywanej przez tętnicę tkanki. Zmiany zapalne dotyczą średnich lub małych tętnic., ale nie występuje zajęcie tętniczek, naczyń włosowatych lub żyłek.

Guzkowe zapalenie tętnic: objawy

Objawy nie są typowe, u każdego pacjenta nieco inne, stąd mówi się o indywidualnym przebiegu guzkowego zapalenia tętnic. Choroba może zaczynać się ostro - gorączką lub podstępnie - chudnięciem, osłabieniem, stanami podgorączkowymi. U większości osób dotkniętych chorobą stwierdza się zmiany w nerkach. Obejmują one głównie tętniczki nerkowe i prowadzą do ciężkiego nadciśnienia tętniczego. Często występuje też zapalenie nerwów obwodowych, niesymetryczne - to bardzo częsta przyczyna silnych bólów. Postępuje zanik mięśni, a w późniejszym okresie choroby - wyniszczenie. Wykwity skórne są przelotne, różnopostaciowe.

U około 40 proc. chorych występują zmiany w tętnicach wieńcowych. Dają one obraz przewlekłej niewydolności wieńcowej, zawału serca, niewydolności krążenia lub zapalenia osierdzia. Zajęcie tętnic brzusznych wiedzie do wystąpienia ostrej martwicy trzustki, zawału lub zgorzeli i perforacji jelit, zawału śledziony lub krwawiących wrzodów żołądka. Wbrew nazwie choroby rzadko udaje się wykazać guzki podskórne w tętnicach obwodowych.

  • choroba przebiega postępująco, jednak przy odpowiednim leczeniu nawet do 75 proc. chorych przeżywa 5 lat; nie leczona, szybko prowadzi do zgonu z powodu mocznicy, zawałów i perforacji jelit, niewydolności krążenia i wyniszczenia
  • w badaniach pomocniczych stwierdza się przyspieszony OB, białkomocz, a we krwi - leukocytozę
  • w rozpoznaniu pomaga biopsja mięśni lub narządu objętego chorobą

Guzkowe zapalenie tętnic: leczenie

Terapia polega na podawaniu kortykosteroidów. Pierwsze podanie prowadzi zwykle do natychmiastowej poprawy i remisji, jednak wyniki następnych kuracji już nie są tak optymistyczne. Jeśli steroidy nie przynoszą poprawy w ciągu kilku dni lub dochodzi do zajęcia życiowo ważnego narządu, wówczas łączy się skojarzone leczenie kortykosteroidami i cyklofosfamidem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.