Przepuklina mosznowa: przyczyny i objawy. Jak wygląda operacja przepukliny mosznowej?

2015-02-27 8:21

Przepuklina mosznowa, w przeciwieństwie do niektórych przepuklin, nie wchłania się sama, a nieleczona może doprowadzić do zagrażającego życiu uwięźnięcia. Dlatego zarówno u niemowląt, jak i u mężczyzn, konieczne jest jak najszybsze rozpoznanie stanu chorobowego. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy schorzenia, i na czym polega leczenie operacyjne przepukliny mosznowej.

Przepuklina mosznowa: przyczyny i objawy. Jak wygląda operacja przepukliny mosznowej?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Przepuklina mosznowa: przyczyny
  2. Przepuklina mosznowa: objawy
  3. Przepuklina mosznowa: powikłania
  4. Przepuklina mosznowa: diagnoza
  5. Przepuklina mosznowa: leczenie
  6. Przepuklina mosznowa: rekonwalescencja

Przepuklina mosznowa to postać przepukliny pachwinowej skośnej. O przepuklinie mosznowej można mówić wtedy, gdy przepuklina pachwinowa przemieści się kanałem pachwinowym i zejdzie do moszny. Wówczas powstaje uwypuklenie, które w terminologii medycznej określa się workiem przepuklinowym. Zwykle znajdują się w nim jelito cienkie (po stronie prawej) lub jelito grube (po stronie lewej).

Przepuklina mosznowa: przyczyny

Przepuklina mosznowa u niemowlaka jest spowodowana nieprawidłowościami w rozwoju płodu. W życiu płodowym jądra schodzą do moszny przez kanał pachwinowy, który niedługo potem zrasta się. Jeśli nie dojdzie do jego zamknięcia, powstaje przepuklina mosznowa.

Przepuklina mosznowa najczęściej pojawia się u wcześniaków, ponieważ mają one słabe mięśnie i w konsekwencji w cieńszych miejscach ich powłok brzusznych mogą powstać luki.

Przepuklina mosznowa może pojawić się również u dorosłych. Najbardziej narażeni na to schorzenie są mężczyźni z nadwagą i cierpiący na problemy z oddawaniem moczu (np. z powodu przerostu prostaty). Skłonność do powstawania przepukliny mosznowej mają także mężczyźni cierpiących na przewlekłe zaparcia i choroby zatorowo-płucne.

Przepuklina mosznowa: objawy

Zarówno u niemowląt, jak i u dorosłych przepuklina mosznowa ujawnia się w postaci miękkiego guza w mosznie, który staje się bardziej widoczny przy kaszlu, napinaniu mięśni lub wypróżnianiu się (a u mężczyzn także przy długotrwałym staniu i podnoszeniu ciężarów). Jego cechą charakterystyczną jest to, że rzadko ulega cofnięciu się. Oprócz wybrzuszenia w mosznie zwykle pojawiają się objawy, takie jak: pieczenie, ból i uczucie „pociągania”. Ból może promieniować do jądra, zwłaszcza podczas ucisku na guz. Niemowlę informuje o dyskomforcie płacząc i krzycząc.

Przepuklina mosznowa: powikłania

Groźnym powikłaniem nieleczonej przepukliny mosznowej jest jej uwięźnięcie. Dochodzi do niego, gdy zawartość przepukliny nie może cofnąć się do jamy brzusznej. Uciśnięte jelito nie otrzymuje odpowiedniej ilości krwi, w wyniku czego może dojść do jego niedokrwienia, a w konsekwencji do martwicy. Stanowi to bezpośrednie zagrożenie życia.

SPRAWDŹ >> Wszystko o uwięźnięciu przepukliny

Aby temu zapobiec, do czasu operacji należy odprowadzać przepuklinę. Najlepiej wykonać tę czynność w czasie kąpieli (a u niemowlęcia również podczas jego snu), gdy mięśnie są rozluźnione. Wówczas należy delikatnie ucisnąć palcem wypukłość, wpychając ją do środka.

Przepuklina mosznowa: diagnoza

Przepuklinę mosznową, podobnie jak inne przepukliny, rozpoznaje się podczas badania fizykalnego w gabinecie lekarskim. Aby wykluczyć inne możliwe przyczyny guzka, lekarz może zlecić badania: USG i RTG.

Przepuklina mosznowa: leczenie

Przepuklina mosznowa, w przeciwieństwie np. do przepukliny pępkowej, nie cofa się samoistnie, dlatego konieczna jest interwencja chirurgiczna. Ma ona miejsce najczęściej po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia. Z kolei mężczyzna powinien się zgłosić do lekarza, jeśli zauważy ww. objawy.Tradycyjną techniką wykorzystywaną w celu chirurgicznego leczenia przepuklin, w tym przepukliny mosznowej, jest hernioplastyka sposobem Bassiniego (z wykorzystaniem własnych tkanek powłok brzusznych). Hernioplastyka sposobem Bassiniego jest zaliczana do metod tzw. „napięciowych” i niesie za sobą ryzyko nawrotu przepukliny. Okres rekonwalescencji trwa od 4 do 12 tygodni.

SPRAWDŹ >> Jak przygotować się do operacji przepukliny?

Dlatego zaleca się wykonać operację sposobem Lichtensteina, podczas której lekarz zabezpiecza operowany obszar powłok jamy brzusznej siatką polipropylenową. Po wykonaniu takiego zabiegu ryzyko nawrotu przepukliny jest mniejsze niż w wyżej opisanym przypadku. Również rekonwalescencja jest krótsza i trwa 1-3 tygodnie.

W leczeniu inwazyjnym wykorzystuje się również technikę laparoskopową. Wówczas w pachwinie umieszcza się specjalne prowadnice, przez które są wprowadzane narzędzia chirurgiczne, którymi dokonuje się operacji i wszycia siatki zabezpieczającej.

Przepuklina mosznowa: rekonwalescencja

Przez pierwsze cztery tygodnie po operacji należy ograniczyć dźwiganie. Jeśli pacjent wykonuje ciężką pracę fizyczną, może do niej wrócić po kilku tygodniach od zabiegu. Podczas rekonwalescencji zaleca się częste chodzenie, które znacznie przyśpiesza proces powrotu do zdrowia.