Nudności - przyczyny. Sprawdź, co je powoduje

Nudności - ich przyczyną mogą być nie tylko dolegliwości żołądkowo- jelitowe, takie jak niestrawność czy zatrucie. Nudności mogą wskazywać także na zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, a nawet ma zawał serca. Nudności mogą być również skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków. Sprawdź, co powoduje nudności.

Spis treści:

 1. Nudności: przyczyny

Nudności to nieprzyjemne uczucie potrzeby zwymiotowania, któremu często towarzyszą objawy, takie jak blada skóra, która jest pokryta potem, przyśpieszone bicie serca i ślinotok.

Nudności są wynikiem stymulacji aferentnej (związanej z wzmożonym napięciem układu przywspółczulnego, przekazywanej do ośrodka wymiotów w rdzeniu). Nudności bardzo często (choć nie zawsze) występują przed wymiotami.

Nudności: przyczyny

Choroby układu pokarmowego

Nudności mogą być także objawem przejedzenia. Wówczas najczęściej pojawiają się uczucie ciężkości i ospałość. Mogą wystąpić także poważniejsze symptomy, takie jak zgaga, nudności, odbijanie i gazy.

Choroby układu sercowo-naczyniowego

 • choroba niedokrwienna serca - oprócz nudności (a także często wymiotów) pojawiają się ból w klatce piersiowej, uczucie duszności, zawroty głowy;
 • zawał serca - nudności mogą sygnalizować zawał dolnej ściany serca. Jednak wówczas objawem dominującym jest ból brzucha usytuowany wysoko (w nadbrzuszu). Przyczyną mdłości jest drażnienie przepony w czasie zawału (dolna część serca spoczywa na przeponie - mięśniu oddzielającym klatkę piersiową od jamy brzusznej);
 • udar mózgu - poza nudnościami, które towarzyszą zawrotom i bólom głowy z uczuciem wirowania otoczenia, pojawiają się niedowład lub porażenie połowicze, połowicze zaburzenia czucia, zaburzenia mowy i w polu widzenia;

Choroby OUN

Choroby endokrynologiczne i metaboliczne

Ciąża

Nudności to częsta przypadłość w czasie ciąży. Tzw. poranne mdłości zwykle pojawiają się na początku ciąży, utrzymują się lub nawracają przez kilka dni w tygodniu i samoistnie ustępują po 12.-14. tygodniu ciąży. Przyczyną mdłości w ciąży są najprawdopodobniej zmiany hormonalne zachodzące w organizmie przyszłej mamy.

  Leki

  Nudności mogą się pojawić w czasie leczenia nowotworowego i być powikłaniem po radioterapii, chemioterapii czy po leczeniu opioidami. Mdłości mogą wystąpić także po podaniu NLPZ, leków psychotropowych, preparatów zwierających żelazo i antybiotyków.

  Nudności po operacji

  Nudności i wymioty po operacji (PONV) są częstym powikłaniem okresu pooperacyjnego. Szacuje się, że występują u około 25 proc. operowanych w ciągu 24 godzin od zabiegu. Częstość występowania PONV jest większa u dzieci niż u dorosłych. Ponadto częściej pojawiają się po zabiegach, które trwały dłużej niż godzinę, a także po znieczuleniu ogólnym.

   O autorze
   Monika Majewska - właściwe zdjęcie
   Monika Majewska
   Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.
   Czy artykuł był przydatny?
   Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
   KOMENTARZE
   magdam
   |

   mdłości z rana mogą być od refluksu żołądowego

   Jola
   |

   Chcia£abym spytać czy do tejpory( ,widze ze miną£ ponad rok) cos udało sie ustalić jaka jest przyczyna tych mdłosci.moja corka ma mdłości juz od tylu miesiecy a chodzi teraz do 2gimnazjum i szukamy przyczyny.

   michalina
   |

   moga byc robaki

   dariakordko
   |

   bardzo często nudności sa objawem celiakii. dzieje się tak ponieważ gluten wytwarza w naszym organizmie przeciwciala, ktore niszcza kosmki jelitowe i utrzudniają przyswajanie skladników odzywczych https://www.youtube.com/wat...

   mrts
   |

   czy szkoła nie wywołuje u syna nadmiernego stresu? moze badanie u psychologa? to tez jest czesto przyczyną nudnosci

   marek.gajewski11@wp.pl
   |

   WITAM, mam wielki problem z synem mdłości pojawiły sie u niego w 3 klasie podstawowej .Dzis kończy gimnazjum i dalej go mdli i zbiera sie na wymioty ,najczęściej objawy te sa z rana po wstaniu łózka i po kilku godzinach ustępują . syn mial robione podstawowe badania w szpitalu z tego powodu i nie znaleziono przyczyny .Jeśli ktoś wie co możne mu byc błagam o pomoc .