CHOROBA ADDISONA - niedoczynność nadnerczy
Choroba Addisona polega na postępującym niszczeniu gruczołów nadnerczy. Schorzenie może wystąpić w każdym wieku, równie często u mężczyzn, jak i u kobiet. Przyczyna choroby Addisona nie jest dokładnie poznana, ale lekarze przypuszczają, że jest to choroba autoimmunologiczna.
Spis treści
Choroba Addisona (dawniej używano nazwy cisawica) to niewydolność nadnerczy. Objawy choroby Addisona narastają dość wolno, co wynika z tego, że hormony, produkowane w korze nadnerczy są w zbyt niskim stężeniu. Do uszkodzenia nadnerczy może dojść wskutek gruźlicy, chorób przysadki lub nowotworowych. Niewydolność nadnerczy może ujawnić się po odstawieniu stale przyjmowanych sterydów.
Choroba Addisona: objawy
- osłabienie i zmęczenie
- brak łaknienia
- chudnięcie
- bóle brzucha
- nudności
- wymioty
- biegunka
- nadmierny apetyt na sól
- spadek ciśnienia tętniczego krwi, zwłaszcza po zmianie pozycji z leżącej na stojącą
- ściemnienie skóry (niby opalenizna) na odsłoniętych częściach ciała
- przyciemnienie blizn i piegów
- wypadanie włosów
- stałe odczuwanie zimna
- częste zmiany nastroju.
Kobiety z chorobą Addisona mogą mieć dzieci.
Choroba Addisona: leczenie
Chorobę Addisona leczy się przez całe życie. Lekarze zalecają chorym noszenie bransolety z informacją o rozpoznanej chorobie Addisona oraz dawce i rodzaju zażywanego leku. To istotne, bo w chwili tzw. przełomu nadnerczowego można szybko pomóc, podając zastrzyk z hydrokortyzonu. W leczeniu choroby Addisona stosuje się leki sterydowe, których nie wolno odstawić (ani zmniejszyć dawki) bez porozumienia z lekarzem.
Porady eksperta