Szumy uszne - przyczyny. Jakie choroby wywołują szumy uszne?

Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: lek. med. Grzegorz Bornstern, specjalista chorób wewnętrznych

Szumy uszne nie są wywoływane przez żadne dźwięki, nie mają wpływu na stan słuchu, nie pogarszają go ani nie poprawiają. Szumy uszne to zjawisko akustyczne, słyszane tylko przez osobę, której dotyczy. Jest wiele przyczyn szumów usznych i wiele schorzeń, którym szumy uszne towarzyszą.

Spis treści

  1. Szumy uszne - nadczynność tarczycy
  2. Szumy uszne - niska krzepliwość krwi
  3. Szumy uszne - nadużywanie leków
  4. Szumy uszne - miażdżyca
  5. Szumy uszne - silny stres
  6. Szumy uszne - nadmiar hałasu
  7. Szumy uszne - nadciśnienie
  8. Szumy uszne - dokąd po pomoc?

Szumy uszne powodują, że człowiek nie jest w stanie odpocząć, zrelaksować się, zasnąć, a w konsekwencji również pracować. Natrętny szum uszny, słyszany ciągle w głowie doprowadza niektóre osoby do takiego napięcia nerwowego, że nie mogą one normalnie funkcjonować. Izolują się od otoczenia, rujnują życie swoje i rodziny. W dodatku ludzie ci boją się, że szumy są sygnałem rozwijającej się w głowie ciężkiej choroby. Ten strach stale im towarzyszy. Bywa, że trzeba zażywać środki psychotropowe, by poradzić sobie z lękami.

Szumy uszne - nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy sprawia, że we krwi krąży więcej hormonów tarczycowych, które pobudzają układ krwionośny do intensywnej pracy. To powoduje, że podnosi się ciśnienie i przyspiesza tętno. Taki stan nazywamy krążeniem hiperkinetycznym. Gdy krew pod znacznie zwiększonym niż zwykle ciśnieniem i przy częściej kurczącym się sercu przepływa przez tętnice znajdujące się w okolicach skroni, słyszymy szum lub dzwonienie w uszach.

Jeśli podejrzewasz, że możesz chorować na tarczycę, bo obserwujesz u siebie spadek wagi, zbytnią nerwowość, bezsenność - idź do lekarza. Zleci on odpowiednie badania i rozpoczniesz leczenie.

Szumy uszne - niska krzepliwość krwi

Szumy uszne występują razem z ogólnym zmęczeniem, sennością. Wywołuje je przyspieszona czynność serca (tachykardia), które częściej kurcząc się, chce nadrobić niedobór krwi w organizmie, czy mówiąc inaczej - jego niedostateczne zaopatrzenie w tlen. Podobnie jak w przypadku nadczynności tarczycy, przepływającą szybko przez tętnice skroniowe krew "słyszymy" jako niemiły szum.

Bez pomocy lekarza się nie obejdzie. Zanim postawi on diagnozę, nie przyjmuj niesteroidowych leków przeciwzapalnych, bo rozrzedzają krew. Unikaj masaży, stawiania baniek, bo możesz doprowadzić do wewnętrznych wylewów. Niska krzepliwość krwi nie zawsze oznacza poważne kłopoty (przewlekłe zapalenie miąższu wątroby, mocznica czyli końcowe stadium niewydolności nerek). Zwykle świadczy o niedoborze witaminy K lub wapnia, które pełnią ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi.

Szumy uszne - nadużywanie leków

Dokuczliwy szum uszny utrzymuje się zwykle w czasie kuracji i kilka dni lub tygodni po jej zakończeniu. Najczęściej szumy wywołują antybiotyki (streptomycyna, gentamycyna, neomycyna). Ale podobny efekt przyniesie również nadużywanie kwasu acetylosalicylowego (np. aspiryny) i innych środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Jeśli wiesz, które antybiotyki wywołują u ciebie szumy uszne, w razie konieczności zastosowania takiego leczenia poproś lekarza o inny lek. Rozsądnie korzystaj z leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Jeśli musisz je przyjmować, zawsze zaczynaj od najmniejszych dawek lub ściśle określonych przez lekarza. Rozważ używanie plastrów przeciwbólowych.

Szumy uszne - miażdżyca

Szumy uszne mogą być również spowodowane miażdżycą. Kiedy ścianki tętnic od środka zarastają blaszką miażdżycową zbudowaną z cholesterolu i innych lipidów - zmniejsza się ich wewnętrzna średnica. Krew musi się przeciskać przez naczynia ze zwiększoną siłą, co odczuwamy m.in. w postaci szumów usznych pojawiających się po wysiłku fizycznym lub wyjątkowo pracowitym dniu.

Idź do lekarza i powiedz o swoich podejrzeniach. Poproś o skierowanie na badanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów (profil lipidowy). Ogranicz jedzenie tłuszczów zwierzęcych i węglowodanów. Jedz więcej warzyw i owoców, zacznij się regularnie gimnastykować lub jeździć na rowerze.

Szumy uszne - silny stres

Szum w uszach lub tzw. dzwonienie pojawia się zwykle wieczorem lub zaraz po położeniu się do łóżka. Nie towarzyszy temu ból ani zawroty głowy, ale nie można spokojnie zasnąć.

Jeśli odkryjesz przyczynę silnego stresu, staraj się ją wyeliminować. Po powrocie z pracy lub załatwieniu domowych spraw odpręż się. Idź na spacer lub spotkaj się z życzliwymi ci ludźmi. Nie rozmawiaj bez przerwy o pracy i kłopotach. Naucz się relaksować. Jeśli nie możesz zasnąć, włącz radio lub płytę z odprężającą muzyką. Nie pij po południu kawy i mocnej herbaty.

Szumy uszne - nadmiar hałasu

Osoby stale przebywające w hałasie, słuchające głośnej muzyki, zwłaszcza przez słuchawki, często odczuwają dokuczliwy szum w uszach, gdy panuje cisza. Zwykle jest to skutek silnego podrażnienia nerwów słuchowych lub postępującego ich uszkodzenia.

Zrezygnuj z noszenia słuchawek i głośnego odsłuchiwania muzyki. W domu czy w samochodzie nie włączaj głośno radia. Niech płynie z niego łagodna muzyka, która pozwoli uspokoić psychikę. Jeśli po kilku tygodniach takiej domowej terapii nie zauważysz poprawy - idź do laryngologa, by sprawdził, czy nie doszło do poważniejszego uszkodzenia słuchu.

Szumy uszne - nadciśnienie

Nadciśnienie jest nie tylko przyczyną szumów usznych, ale tez wyraźnie odczuwanego pulsowania. Chorzy opisują ten stan jako przepychanie waty przez głowę. przy wysokim ciśnieniu oprócz szumów usznych często pojawia się też ból umiejscowiony z tyłu głowy. Dolegliwości nasilają się po wysiłku fizycznym, zmniejsza się wydolność fizyczna. nadciśnienie to niebezpieczna choroba, bo nie boli, ale podstępnie niszczy wewnętrzne narządy, zwłaszcza nerki i oczy. Często występuje równocześnie z cukrzycą.

Przez kilka dni mierz sobie ciśnienie. Jeżeli jego wartości przekraczają 140/90 mm Hg, jak najszybciej idź do lekarza i podejmij leczenie. Na początek wystarczy zmiana diety na tzw. dietę śródziemnomorską (dużo ryb, warzyw, owoców, oliwy) i spora dawka ruchu. Jeśli lekarz przepisze ci leki, przyjmuj je regularnie. Nie odstawiaj ich nawet wtedy, gdy ciśnienie wróci do normy. To właśnie regularne zażywanie leków sprawia, że ciśnienie krwi utrzymuje się na właściwym poziomie.

Szumy uszne - dokąd po pomoc?

W przypadku, gdy szumy uszne trwają stale lub dłużej niż 5 minut, trzeba zasięgnąć porady lekarza pierwszego kontaktu lub otolaryngologa. Możesz też zwrócić się do Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu - Klinika Szumów Usznych: www.ifps.org.pl

Szumy uszne - cierpi już 17 proc. dorosłych Polaków

Źródło: biznes.newseria.pl

O autorze
Anna Jarosz
Anna Jarosz
Dziennikarka od ponad 40 lat zaangażowana w popularyzację edukacji zdrowotnej. Laureatka wielu konkursów dla dziennikarzy zajmujących się medycyną i zdrowiem. Otrzymała m. in. Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii „Media i Zdrowie”, Wyróżnienie Św. Kamila przyznawane z okazji Światowego Dnia Chorego, dwukrotnie „Kryształowe Pióro” w ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy promujących zdrowie oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach na „Dziennikarza Medycznego Roku” organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
Mary Sia
|

U mnie wyszła nadczynność tarczycy

janeczek
|

piszecie o stresie
pamiętajcie, że stres i zwiększona nerwowość również są często oznaką/ efektem/ konsekwencją złego stanu organizmu, osłabienia, niedoborów (np. magnezu - b. często), sam stres też wywołuje wypłukanie magnezu, podobnie jak kawa. np. nieszczelne jelita, czy osłabione nerki ograniczają wchłanianie minerałów z jedzenia, przez co możemy być osłabieni i duużo bardziej podatni na stres.
zauważcie, że człowiek chory, jak coś mu dolega, czy bóle głowy, czy okres" - jest dużo bardzie nerwowy (stres).
poziom stresu zależy mocno od poziomu zdrowia.
jeśli dużo rzeczy Cie stresuje, denerwuje, to może to być sygnał, że nie jesteś do końca zdrowy (a kto dzisiaj jest :D).
sugeruję porobić jak najwięcej badac, albo zmienić diete na 70% warzywa i owoce, na pewno organizm podziękuję za jakiś czas:)

janeczek
|

lekarze często mówią pacjentom , że z szumów sie nie wyleczą i będą je mieli do konca . to bzdura i ignorancja.
po prostu za trudno jest ustalić ich konkretną przyczynę, bo za mało lekarze ogarniają ludzki organizm i problemy wynikające głównie ze złego żywienia, stanu jelit, zakwaszenia, równowagi mineralnej, niedorobów, stanu organizmu, poziomu energi itp.
Wg. mnie zdrowy odporny organizm, oczyszczony z toksyn i złogów, bakterii i pasożytów, nie powiniem mieć żadnych szumów.
Wg. mnie klucz to kompleksowa regeneracja całego organizmu (po 1 zdrową dietą, która wzmocni, nawodni minerałami, witaminami, i oczysci organy / nerki, wartobe, jelita, z syfu, złogów i bakterii, pasożytów toksyn, metali cieżkich itd. )
po głośnej próbie zespołu kumpla z perkusją, szumiało m w uszach pół nocy, ale nast dnia i później już ani trochę.
Gdy szum jest długotrwały, to wg. mnie sygnał, że organizm jest osłabiony, zasyfiony.
Medycyna chińska szumy przypisuje chorym nerkom, mogą być też niedobory magnezu (b. częste u większości ludzi- badanie rbc z krwi, albo analiza włosa)

janeczek
|

b. dobry artykuł w lesie tych mało konkretnych o szumach, bo już wskazuje, że problem szumów to może być sygnał przemęczonego, czy schorowanego organizmu, że coś się dzieje ze zdrowiem.
sam się z tym borykam kilku m-cy i szukam powodów.
stawiam na jelita/ nerki/wątrobe, źle pracujące, albo zawalone toksynami, nierównowagę minerałów/ niedobory/, ogólne osłabienie wynikające z jakiegoś problemu.
trzeba bedzie zbadać szczegółowo krew z dodatkowymi odczynami nerek, watroby i wszytskiego co sie da.

ja z szumem
|

mi od półtora roku,wiem,że to stres, poradziłam sobie ze stresem a z szumem nie, ale może
Szukałm naturalnej metody /laryngolog przepisuje tylko lek i w dawce pół tabletki 2x dz w, ulotce 2/3xdz/ i info że tego się nie wylwczy.
Zaczełam od oregano H97 3x dz/ 3-4 krople na 1/3 szklanki, na tą chwilę od h 8;00 do 14:00 błoga cisza / kto ma ten problem proszę spróbujcie, może nam się uda. pozdrawiam cierpiących

Zenon
|

Proszę o radę te osóby, które stosowały generator szumów. Niektórzy piszą, że po zastosowaniu generatora, szumy ustąpiły, inni, że generator bardzo pomaga w życiu codziennym. Z piskiem w uszach żyję już ponad 20 lat. W tym czasie odwiedziłem kilku specjalistów (laryngolog, neurolog, chirurg) i nic. Kończyło się na wypisaniu recepty na nic nie znaczące leki takie jak (wyciąg z wątroby rekina) i tabletki na poprawę słuchu, któch nazwy już nie pamiętam. Pozdrawiam

Dariusz
|

Witam.Cały czas tu sie pisze o szumie w uszach.A czy ktoś ma pisk w uszach(głowie)? Jeste dźwięk o czestotliwości moim zdaniem jakieś 12 khz.Trwa już lata.W dzień i w nocy.Jak tatkam uszy to i tak go słyszę bo mam go w głowie.Ma ktoś coś takiego albo wie co to jest?Może poratuje jakimś sposobem na pozbycie sie go lub chociaz napisze co to może być.Dziękuję. monitoringwesela@tlen.pl

Triaulanga
|

Złapał mnie szum wczoraj i nie puścił całą noc - stosuję 3 dniowy ścisły post - z oczyszczeniem jelita. Za dużo jadłem przez ostatnie dni i za dużo miałem słuchawkę w lewym uchu.

Nika
|

Zawsze tylko praca, po powrocie do pracy. A co jeśli moim stresem jest to, że nikt mnie nie chce zatrudnić?

Zbigniew
|

Ja mam szumy uszne od ponad 20-lat, od spłycenia kręgosłupa szyjnego.
To jest nieuleczalne, muszę z tym żyć. Fizykoterapia to "pic na wodę, fotomontaż". Nakładam słuchawki i tonuje głośność do szumów. Można też włączać radio.
Pozdrawiam.