Lekarz laryngolog: kto to i czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

Od czego jest lekarz laryngolog? Jego specjalnością jest przede wszystkim profilaktyka, diagnozowanie i leczenie chorób narządów głowy i szyi. Wykonuje również niezbędne zabiegi. Do laryngologa warto się udać, gdy występują problemy z narządami zmysłów: węchu, smaku, równowagi i słuchu. Przeczytaj, z jakimi objawami udać się do laryngologa i jakie choroby leczy!

Spis treści

  1. Laryngolog: kto to i czym się zajmuje?
  2. Od czego jest laryngolog?
  3. Z jakimi objawami udać się do laryngologa?
  4. Jak wygląda wizyta i leczenie u laryngologa?

Laryngolog: kto to i czym się zajmuje?

Od czego jest lekarz laryngolog (otorynolaryngolog)? Odpowiedzi na to pytanie udziela znaczenie słów, które składają się na skomplikowaną nazwę tej specjalizacji. Słowo "otorynolaryngolog" pochodzi bowiem z greki i oznacza kolejno:

Laryngolog zajmuje się więc chorobami:

Lekarz laryngolog stosuje nie tylko farmakoterapię, ale także zajmuje się również chirurgią zatok przynosowych, języka, gruczołów ślinowych, chirurgią szczęki i rekonstrukcyjną. Wykonuje endoskopię dolnych dróg oddechowych i przełyku.

Usuwanie migdałków

Od czego jest laryngolog?

Lekarz laryngolog zajmuje się diagnozowaniem takich chorób jak:

Przeczytaj także: Jakie objawy wskazują na chorobę błędnika? Jak rozpoznać zaburzenia błędnika?

Z jakimi objawami udać się do laryngologa?

Laryngolog (otorynolaryngolog) pomoże w przypadku wielu dolegliwości. Wśród nich znajdują się objawy:

Aby odwiedzić laryngologa, należy mieć skierowanie.

Przeczytaj także: Direktoskopia (wziernikowanie) krtani – na czym polega?    

Jak wygląda wizyta i leczenie u laryngologa?

Najpierw lekarz laryngolog zbiera wywiad od pacjenta, przede wszystkim pytając o objawy. Następnie, używając endoskopu lub wziernika, lekarz ogląda nos, gardło, ucho, jamę ustną pacjenta. Laryngolog wykonuje również badanie audiologiczne słuchu, USG węzłów chłonnych szyi i ślinianek, a rzadziej również zatok przynosowych, krtani, części ustnej i nosowej gardła. Do powszechnych zabiegów wykonywanych przez laryngologa należy mikrolaryngoskopia.

Leczenie zastosowane przez laryngologa zależy od konkretnej choroby i jej przebiegu u danego pacjenta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
keczub
|

Miałam problemy z gardłem i migdałkami, które trwały od około dwóch miesięcy. Poprzedni lekarze u których byłam zbagatelizowali sprawę, mówiąc, że sobie coś wymyślam. Przepisywali mi kolejne płyny do płukania gardła i krople do nosa (nie mówiąc nawet po co te krople, kataru nie miałam ale widocznie widzieli w tym jakiś sens...). Dopiero wizyta u jednego lekarza- doktora Żmudzińskiego mnie usatysfakcjonowała. Pan Doktor naprawdę skupia się na pacjencie, przeprowadza szczegółowe badanie i wywiad, cierpliwie odpowiada na wszystkie pytania, opisuje stan zdrowia. Podsumowując: jasny przekaz na temat leczenia, 100% skupienia na pacjencie, szybko ale konkretnie, miła atmosfera.

Sol
|

Mój laryngolog całkiem niedawno przeprowadził ze mną bardzo długą rozmowę i powiedział mi jakie nieprzyjemności mogą mnie czekać, jeśli nie zrezygnuje z czyszczenia uszu patyczkami. Zdecydowałam się na spray fonix, żeby nie ryzykować i poprawnie czyścić uszy. Lepiej zapobiegać niż leczyć i stać w tych długich kolejkach do laryngologa.