Direktoskopia (wziernikowanie) krtani – na czym polega?

Direktoskopia (wziernikowanie) krtani – na czym polega?
Autor: Thinkstockphotos.com Direktoskopia , inaczej mikrolaryngologia bezpośrednia lub  wziernikowanie krtani , to zabieg diagnostyczny, podczas którego można dokładnie obejrzeć krtań.

Direktoskopia, inaczej mikrolaryngologia bezpośrednia lub wziernikowanie krtani, to zabieg diagnostyczny, podczas którego można dokładnie obejrzeć krtań. Direktoskopia umożliwia dostęp do trudno dostępnych okolic, które dodatkowo można obejrzeć w powiększeniu. Ponadto direktoskopia jest zabiegiem leczniczym, podczas którego można usunąć zmiany chorobowe z okolic krtani. Na czym polega direktoskopia? Jakie są wskazania do jej wykonania?

Direktoskopia, inaczej mikrolaryngologia bezpośrednia lub wziernikowanie krtani, to zabieg, który polega na oglądaniu krtani przy użyciu laryngoskopu, który jest wyposażony w światło oraz szerokokątne soczewki, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie obrazu z trudno dostępnych okolic krtani w powiększeniu. Dodatkowo na końcu wziernika znajduje się kamera, dzięki której obraz krtani jest widoczny na monitorze komputera.

Direktoskopia - wskazania

Direktoskopia ma zarówno cel diagnostyczny, jak i leczniczy. Dzięki niej można zbadać stan krtani (okolicę nadgłośniową, głośnię i podgłośniową), górnego odcinka tchawicy oraz gardła dolnego - ocenić barwę błony śluzowej, wszelkie nierówności, owrzodzenia, wyniosłości itp.,  ruchomość strun głosowych i kształt gardła dolnego. Co równie ważne – przy podejrzeniu guza można pobrać wycinek zmiany do badania histologicznego. Poza tym dzięki direktoskopii można wykonać niektóre zabiegi lecznicze, np. usunięcie zmian z fałdów głosowych lub z innych okolic krtani, np. polipów czy torbieli.

W związku z tym wskazaniami do direktoskopii będą:

  • ocena krtani u osób, u których badanie bez znieczulenia nie jest możliwe a objawy sugerują, że w krtani toczy się proces chorobowy
  • ciało obce w krtani
  • wewnątrzkrtaniowe podanie leku

CZYTAJ TEŻ >> Czy CHRYPKA to objaw choroby? PRZYCZYNY przewlekłej chrypki

Przeciwwskazaniem do direktoskopii jest ciąża.

Direktoskopia – jak się przygotować?

Co najmniej 6 godzin przed badaniemnie zaleca się jeść ani pić. Ci, którzy noszą sztuczną szczękę, powinni wyjąć ją na czas wziernikowania krtani.

Direktoskopia – na czym polega?

Pacjent kładzie się na plecach. Następnie podaje mu się znieczulenie ogólne (uśpienie intubacyjne lub dożylne, bez intubacji). Następnie do krtani zostaje wprowadzona rurka z kamerką, dzięki której można ocenić okolicę krtani. Jeśli istnieje taka potrzeba, lekarz usuwa zmiany chorobowe za pomocą narzędzi mikrochirurgicznych lub pobiera wycinek do badania histopatologicznego.

Direktoskopia – po zabiegu

Po zabiegu pacjent pozostaje w szpitalu 1-2 dni. Jeść i pić można zacząć kilka godzin od zakończenia zabiegu. Pierwsza kontrola odbywa się po 7 dniach od direktoskopii. Poza tym pacjent powinien oszczędzać głos.

Direktoskopia – powikłania

Po zabiegu mogą się pojawić powikłania, takie jak: zmiana barwy głosu, chrypka, ból gardła, obrzęk w gardle, kaszel, skaleczenie błony śluzowej gardła lub krtani, krwawienie z gardła, odma podskórna, skaleczenie wargi, ułamanie zęba, obrzęk krtani tuż po usunięciu rurki intubacyjnej lub w kilka godzin po zabiegu.

SPRAWDŹ >> BÓL GARDŁA: co oznacza ból gardła i jak go złagodzić?

W rzadkich przypadkach może dojść do obrzęku krtani, co wymaga tracheotomii (czyli przecięcia tchawicy i wprowadzenia do niej rurki zapewniającej dopływ powietrza do płuc), zwichnięcia chrząstki nalewkowatej krtani, odmy śródpiersia, a nawet perforacji (przedziurawienia) gardła dolnego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.