Czy chrypka to objaw choroby? Przyczyny przewlekłej chrypki

Jest wiele przyczyn chrypki, ale nie każda jest powodem do niepokoju. Przewlekła chrypka, trwająca dłużej niż 2 tygodnie, może być objawem zmęczenia strun głosowych i stresu, ale też poważnych chorób, jak rak krtani, niedoczynność tarczycy, refluks żołądkowo-przełykowy czy alergia.

Każda chrypa, która trwa dłużej niż 3-4 tygodnie, jest wystarczającym powodem do wizyty u laryngologa. Jednak nie należy wpadać w panikę, bo jest wiele przyczyn tej dolegliwości. Przewlekła chrypa może być związana np. z przeciążeniem strun głosowych albo chorobą refluksową przełyku.

Chrypka a przewlekłe zapalenie krtani

Przyczyną tej choroby mogą być powtarzające się ostre nieżyty krtani, nadużywanie głosu, np. przez nauczycieli, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, a także przebywanie w zanieczyszczonym lub przegrzanym powietrzu. Na skutek podrażnienia krtani dochodzi zwykle do zmian na strunach głosowych - pogrubienia strun lub zaniku błony śluzowej, co objawia się chrypką, suchym kaszlem, drapaniem albo pieczeniem w gardle. Nieleczone przewlekłe zapalenie krtani prowadzi czasem do stanów przedrakowych.

Chrypka a refluks

Zdarza się, że chrypka jest objawem refluksu (choroby refluksowej przełyku), czyli przewlekłego zapalenia błony śluzowej przełyku wywołanego zarzucaniem kwaśnej treści żołądka. Może to być przyczyną obrzęku brzegów fałdów głosowych i tylnej części krtani. Chrypce towarzyszy wtedy ból i pieczenie krtani oraz uczucie jakby się miało obce ciało w gardle. Leczenie chrypki na tle choroby refluksowej wymaga oczywiście leczenia choroby podstawowej, a nie tylko łagodzenia dolegliwości krtani. Warto wtedy zgłosić się do gastrologa.

Chrypka a zaburzenia hormonalne

Przyczyną chrypki i obniżenia głosu mogą być zaburzenia hormonalne, np. niedoczynność tarczycy czy niedobór estrogenów u kobiet po menopauzie. Przy niedoczynności tarczycy pogrubieniu głosu i chrypce mogą towarzyszyć m.in. ciągłe odczuwanie zmęczenia, przybieranie na wadze, suchość skóry, obrzmienie twarzy i powiek. Trzeba skonsultować się z endokrynologiem lub ginekologiem.

Chrypka a alergia

Chrypka, której towarzyszy świszczący oddech, narastająca duszność i załamywanie się głosu, może być objawem obrzęku krtani wywołanego alergią albo zbliżającego się ataku astmy oskrzelowej. Nagły obrzęk alergiczny jest niebezpieczny (grozi nawet uduszeniem) i wymaga szybkiej interwencji lekarskiej.

Czy ciągłe chrząkanie jest sygnałem choroby? Sprawdź! [#TOWIDEO]

Chrypka a rak krtani

Chrypa bywa też pierwszym objawem raka krtani, co ma bezpośredni związek z paleniem papierosów. Inne objawy tego nowotworu to m.in. ból ucha, kaszel, utrudnione przełykanie, duszności, ogólne osłabienie. Wczesne wykrycie raka daje szansę na leczenie oszczędzające krtań. Jeśli nowotwór jest zaawansowany, laryngolog musi ją usunąć w całości, co niestety wiąże się z utratą możliwości mówienia, leczeniem uzupełniającym (chemioterapia) i długą rehabilitacją.

Chrypka a polipy i guzki w krtani

Tzw. guzki śpiewacze to małe narośla na fałdach głosowych, które powstają w wyniku przeciążenia strun głosowych, np. u nauczycieli, lub przewlekłego stanu zapalnego. Mogą powodować chrypkę, a nawet czasową utratę głosu. Pomocne przy tej dolegliwości jest oddychanie przeponowo-żebrowe oszczędzające struny głosowe - można się go nauczyć na warsztatach z emisji głosu. Polipy usuwa się operacyjnie, gdyż mogą blokować tchawicę.

Chrypka a brodawczaki strun głosowych

Brodawczaki tworzą się na strunach głosowych po zakażeniu wirusem, mogą też objąć tchawicę. Chrypce wywołanej brodawczakami często towarzyszy duszność. u dorosłych brodawczaki usuwa się chirurgicznie, u dzieci stosuje się szczepionki uodparniające.

Chrypkę może powodować silny stres

Chrypka, pokasływanie, chrząkanie albo nagły zanik głosu mogą być wynikiem silnego stresu i zaburzeń neurologicznych. Konieczna bywa pomoc neurologa lub psychiatry.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Vox-ana
|

Bardzo przydatny wpis. Rzeczywiście chrypka jest uciążliwym objawem, szczególnie dla osób pracujących głosem ( nauczycieli, wykładowców, pracowników call center, aktorów, spikerów, komentatorów itd.) Często spotykałam się z tym problemem w pracy z pacjentami, którzy skarżyli się na kłopoty głosowe.

Kasia
|

Tylko dlugotrwale mlczenie i nawilzanie gardla moze cos zmienic, ale nie musi. Pracowalam w szkole, w czasach ogromnego bezrobocia w Polsce i nie moglam sobie pozwolic na zmiane pracy, bo jej nie bylo. Zapalenie krtani, z guzkami spiewaczymi, zanikiem glosu w czasie nawet wakacji, ogromna chrypa to byla codziennosc przsz 3 lata. Nie pomagaly L4, milczenie, nawilzanie, antybiotyki w roznej formie. Myslalam, ze zupelnie strace glos, albo i dostane raka, lekarze nie byli w stanie mi pomoc, bo pracowalam mowa. Zdarzyl sie cud po blogoslawienstwie sw. Blazeja 3 lutego, rankiem obudzilam sie z czystym glosem. Od 16 lat nie widzialam laryngologa na oczy a pracowalam jeszcze przez kilka lat w szkole. Moze sw. Blazej tez wyprosi laske zdrowia dla Ciebie? Nie masz nic do stracenia.

hanna
|

odwrotnie : chlamydie byly przyczyna chrypki. Seks oralny ?

ewe
|

Czy wiadomo skąd była ta chrypka?? Ja mam chyba z 6 rodzai tabletek i psikadel plus tabletki na alergie Ale chrypka nie ustępuje... na początku bagatelizowalam Ale już zaczynam się martwić... Mam małego lobuza w domu i dość często podnoszę głos na niego Już sama nie wiem

gonzo
|

mam chrypke od ponad roku bylem 4 krotnie u otolaryngologa ktory niczego nie znalazl mialem pic jakis syrop robiony w aptece. Nic nie pomoglo. Jak dluzej mowie to juz chrypie mile to nie jest . Moze ktos cos w tym temacie wie wiecej

Ziuta
|

U mnie chrypka była przyczyną chlamydi

dana
|

od dluzszego czasu mam chrypke i ,,ciasno " w gardle.Prowadze stresowy trb zycia ale nigdy tak nie bylo.Nadmieniam ze jestem po operacji na kregoslup metoda przez naciecie na szy,moze to ma jakies znaczenie

,

Jestem radością
|

Stare pokolenie "krzykaczy" - preferujące metodę wychowawczą na "zimny chów" płaci teraz za to z nawiązką. Pora oszczędzać głos i milczeć.

657u56u5
|

tez mam chrypke, wydaje mi sie, że schodzimy pomału z tego świata

Marcin
|

Mam dokładnie ten sam problem... Od około 3 tygodni kaszel chrypka pochrząkiwanie - gardło nie boli. Jedynie co to lepka slina i wydzielina non stop...