Choroba refluksowa przełyku - przyczyny, objawy, leczenie

2020-05-07 7:30 Anna Ławniczak

Choroba refluksowa przełyku czyli refluks przełyku, a dokładnie refluks żołądkowo-przełykowy, to cofanie się treści pokarmowej i soków żołądkowych do przełyku. Jakie są przyczyny i objawy choroby refluksowej? Jak przebiega leczenie refluksu przełyku?

Choroba refluksowa przełyku (refluks przełyku, fachowo nazywany refluksem żołądkowo-przełykowym, (ang. gastroesophageal reflux disease, w skrócie GERD), jest uciążliwą i dziś dość często przydarzającą się dziś chorobą. Szacuje się, że w krajach rozwiniętych dotyka około 20 procent populacji.

Ryzyko pojawienia się refluksu czyli choroby refluksowej wzrasta wraz z wiekiem. Choroby nie wolno lekceważyć. Nieleczony refluks prowadzi do uszkodzenia przełyku, przewlekłego stanu zapalnego, który może skutkować wystąpieniem tzw. przełyku Barretta, będącego stanem przedrakowym, a nawet raka przełyku. Szacuje się, że choroba refluksowa 6-krotnie zwiększa ryzyko wystąpienia raka gruczołowego przełyku, 5-krotnie raka złącza żołądkowo-przełykowego oraz 2-krotnie raka płaskonabłonkowego przełyku.

Spis treści

 1. Choroba refluksowa: przyczyny
 2. Choroba refluksowa: objawy
 3. Jak zdiagnozować chorobę refluksową?
 4. Co można jeść przy refluksie?
 5. Leczenie refluksu przełykowego

Choroba refluksowa: przyczyny

Przyczyną choroby refluksowej jest zazwyczaj zwiotczenie mięśnia zwieracza przełyku u wejścia do żołądka. Mięsień ten powinien przez większą część czasu być obkurczony.

Kiedy przełykamy rozluźnia się na 6-10 sekund, by przepuścić pokarm, płyn czy przełykaną ślinę. Jeśli dłużej pozostanie rozluźniony (u chorych nawet minutę po każdym przełknięciu) powoduje to cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku.

Zaburzenia pracy dolnego zwieracza mają swoje przyczyny:

 • często powstają po operacjach żołądka
 • są także efektem palenia tytoniu, picia alkoholu i dużych ilości kawy

Przyczyną rozluźnienia zwieracza i refluksu może być też przepuklina rozworu przełykowego czyli przedostanie się części jamy żołądka przez przeponę do klatki piersiowej. Zdarza się to u osób otyłych, u których zwiększa się ciśnienie brzuszne.

Do wystąpienia choroby refluksowej mogą również przyczynić się niektóre leki, m. in.:

Choroba refluksowa towarzyszy też często innym przewlekłym chorobom, takim jak np.:

Objawy refluksu łatwo pomylić z dolegliwościami w przebiegu choroby niedokrwiennej serca, a nawet można wziąć je za objawy zawału mięśnia sercowego.

Choroba refluksowa: objawy

Objawy refluksu przełykowego podobne są do objawów zgagi:

Okresowo dochodzi do cofania się treści żołądkowej z żołądka do przełyku, a nawet zwracania pokarmów. Często dochodzi do tego w pozycji leżącej oraz podczas schylania, po obfitym posiłku.

Z chorobą refluksową przełyku wiążą się takie dolegliwości jak:zapalenie przełyku

Specjaliści widzą związek choroby refluksowej z takimi chorobami i dolegliwościami jak:

W przypadku choroby refluksowej objawami alarmowymi, które powinny skłonić chorego do jak najszybszej wizyty u lekarza są:

Jak zdiagnozować chorobę refluksową?

Czy mam refluks? Aby odpowiedzieć na to pytanie, niezbędne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań, które zleci lekarz. Może to być:

To ostatnie badanie polega na wpuszczeniu do przełyku specjalnej sondy z czujnikami rejestrującymi zmiany ciśnienia w przełyku. Badanie to może wykryć zmniejszone napięcie zwieracza przełyku.

Co można jeść przy refluksie?

Leczenie refluksu przełykowego

 • zmiana trybu życia

Leczenie refluksu trzeba zacząć od zmiany diety i rytmu jedzenia. Jeśli cierpisz na refluks unikaj wszystkiego, co zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, czyli m. in.:

 • kawy
 • czekolady
 • tłustego jedzenia
 • alkoholu, zarówno wysokoprocentowego, jak i czerwonego wina

Trzeba również jeść częściej, ale za to mniejsze porcje. Przepełnienie żołądka, tak samo jak jedzenie pokarmów zwiększających produkcję kwasów, sprzyja refluksowi.

Dolegliwości związane z refluksem łagodzi też zachowywanie wyprostowanej postawy przy jedzeniu - nie należy się pochylać nad stołem oraz spanie w pozycji półsiedzącej. Osoby z nadwagą powinny schudnąć, a na pewno poczują się lepiej.

 • leczenie farmakologiczne

W bardziej zaawansowanych stadiach choroby refluksowej trzeba podawać leki: hamujące produkcję soków żołądkowych (blokery pompy protonowej), leki poprawiające funkcjonowanie zwieracza oraz osłaniające błonę śluzową przełyku.

 • leczenie chirurgiczne

Jeśli leczenie nie przynosi ulgi stosuje się operację refluksu (fundoplikacja metodą Nissena lub metodą Toupeta), dziś można ją wykonać laparoskopowo. Niestety, prawie połowa chorych również po operacji wymaga kontynuacji leczenie farmakologicznego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Dawid Malec
|

I jak? Coś wiadomo?

rosemary
|

ja cierpiałam na okropny refluks ale czuje się o niebo lepiej po tym jak przeczytałam książkę Refluksiary - po zastosowaniu się do wszystkich jej zasad czuję się jak nowy człowiek, nie pamiętam kiedy miałąm zgagę, a i jeść mogę więcej produktów niż wcześniej
wpiszcie w google Refluksiara

Kubixon
|

Znając naszych pseudolekarzy to jeszcze długo metody LINX nie będzie ale ja walczę o ten zabieg w Berlinie mam tam rodzinę więc będę walczył.

Bz
|

Jaki ten lek Ci przepisał, mam dokładnie tak samo, kaszlę i kaszlę, przebadana jestem na wszystkie możliwe przyczyny i nic.

paula
|

MIESZANKA NA NADKWASOTĘ

Skład jakościowy:

Ziele majeranku (Majoranae Herba)

Ziele krwawnika (Millefolii Herba)

Ziele pięciornika gęsiego (Anserinae Herba)

Ziele szanty (Marrubii Herba)

Korzeń prawoślazu (Althaeae Radix)

Kwiatostan lipy (Tiliae Inflorescentia)

Liść melisy (Melisae Folium)

Porost islandzki (Lichen islandicus)

Kłącze perzu (Agropyri Rhizoma)

Irena
|

Wpiszcie sobie w wyszukiwarkę gogle: chlorofil roślinny. Piję chlorofil roślinny i zauważyłam, że już po około kilku dniach picia chlorofilu, objawy refluksu i zgagi minęły, choć muszę przyznać, że przestałam jeść duże ilości mięsa i zaczęłam się też więcej ruszać. Poczytajcie sobie w gogle o chlorofilu roślinnym

Marta
|

A słyszeliście Państwo o metodzie STRETTA czy LINX? Terapię refluksu metodą Stretta wykonują w Lublinie i we Wrocławiu z tego co wiem. Kosz zabiegu ok. 8000zł. LINX ponoć skuteczniejszy, ale w Polsce jeszcze nieosiągalny.

Irena
|

Danusia - zgadzam się z tobą. Pracuję w szpitalu i często zdarza się, że jem o bardzo dziwnych porach, przez co sama doprowadziłam mój układ pokarmowy do okropnego stanu. Po miody manuka sięgnęłam, aby wzmocnić odporność, ale sama na sobie odczuwam jego pozytywny wpływ na cały organizm, w tym na układ pokarmowy :)

Danusia
|

Współczuje i polecam jeść Miody Manuka - tym bardziej przy uczuleniach na konserwanty. Miód ich nie ma, a na problemy z wrzodowo - żołądkowe jest świetny. Też nie wszystkie miody z manuki, tylko te z oznaczeniem i odpowiednią ilością methyloglioxalu- MGO+ (100+, 250+, 400+).

marek.t
|

najlepszym lekarstwem jest sok z buraków czerwonych , do kupienia w kazdym spozywczaku, a kto lubi piwko, to 2 na wieczór-zwykłe jasne pełne ;