Gastroskopia. Jak przygotować się do gastroskopii?

Gastroskopia to podstawowe badanie profilaktyczne, które pozwala ocenić przełyk, żołądek i opuszkę dwunastnicy. Wskazaniami do gastroskopii są m.in. zgaga, ból brzucha, stany zapalne żołądka i przełyku. Zobacz, jak przebiega badanie gastroskopijne i jak się do niego przygotować.

Gastroskopia to podstawowe badanie profilaktyczne, które pozwala dokładnie ocenić przełyk, żołądek i opuszkę dwunastnicy pod względem wyglądu błony śluzowej, soku żołądkowego (kolor, ilość, obecność ewentualnej domieszki żółci) oraz elastyczność ścian. Gastroskopia wykonywana jest przy pomocy giętkiego aparatu (endoskopu) grubości małego palca, który jest zakładany do żołądka przez usta.

Gastroskopia - podstawowe badanie, które może wiele wyjaśnić

W trakcie gastroskopii możliwe jest pobranie materiału do badania histopatologicznego (tzw. biopsja endoskopowa). Pobranie materiału do badania ma szczególne znaczenie w diagnostyce i profilaktyce zmian nowotworowych. Obejmuje najczęściej błonę śluzową i płytki fragment błony podśluzowej. Pobierane podczas gastroskopii fragmenty (pobranie, za pomocą szczypczyków o różnych rozmiarach, jest bezbolesne) są następnie przesyłane do laboratorium do oceny pod mikroskopem. Podczas gastroskopii można również wykonać wiele zabiegów terapeutycznych. Lekarz wykonujący badanie gastroskopii może poszerzać zwężenia przewodu pokarmowego, usuwać polipy lub połknięte ciała obce, zahamować krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Jakie są wskazania do wykonania gastroskopii?

Jak przygotować się do gastroskopii?

  • na 8 godzin przed badaniem gastroskopii nie należy nic jeść;
  • na 4 godziny przed badaniem nie należy nic pić, palić papierosów, żuć gumy;
  • osoby stale przyjmujące leki np. na nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczkę, powinny zażyć normalną dzienną dawkę swoich leków popijając małą ilością wody.

Jak przebiega gastroskopia?

Jak przygotować się do gastroskopii, jak przebiega badanie? To jedne z najczęstszych pytań. Przed badaniem należy zdjąć okulary oraz wyjąć protezy zębowe. Następnie gardło zostaje znieczulone lekiem w postaci aerozolu, co pozwala ograniczyć dyskomfort związany z wprowadzaniem aparatu. Czasem podczas gastroskopii podaje się dożylnie leki uspokajające. Badanie gastroskopii jest wykonywane w pozycji leżącej, na lewym boku, z głową przygiętą  do klatki piersiowej. Gastroskop jest wprowadzany przez ustnik, który badana osoba trzyma zębami do końca trwania badania. Podczas całego badania nie należy połykać śliny, która spływa swobodnie do śliniaka. Powinno się swobodnie i miarowo oddychać. Z uwagi na to, że w trakcie gastroskopii do żołądka wprowadzana jest niewielka ilość powietrza, pojawić się może uczucie wzdęcia i odbijania. Są to zjawiska normalne w trakcie gastroskopii i ustępują zaraz po jej zakończeniu. Czas badania jest indywidualnie zmienny i przeciętnie wynosi kilka minut.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Marcin Zelno
|

A nie uspili Cie do tego.Wiem że dzieci usypiają do gastroskopii.

Aneta
|

Ni tego mi trzeba było...prawdziwej relacji i słów wsparcia i otuchy. Bardzo dziękuję.

edith
|

oddycha się nosem;)

Artur
|

Godzinę temu miałem gastroskopie - pierwszy raz w życiu. Bez żadnego znieczulania. Nic nie boli. Faktycznie uczucie bardzo nieprzyjemne ale idzie przeżyć. Najważniejsze NIE PANIKOWAĆ i SPOKOJNIE ODDYCHAĆ ustami. Po badaniu wydaje się, że ciężko przełykać ślinę - ale uczucie mija po ok 15-20 min. Samo badanie trwa ok 3 min. Podczas badania odbiło mi się lekko ze dwa razy. Leży się na lewym boku, lewy policzek "przyciśnięty" do kozetki. I to tyle :)

klauda
|

Teraz to nie to co kiedys. Znieczulenie wiec nie boli. Trwa u mnie 5min z pobraniem wycinka do badania bo stan zapalny. Oddychac obojetnie czy przez nos czy usta wazne zeby spokojnie. Wtedy jest szybciej .Pare razy odruch wymiotny slaby w porownaniu z prawdziwymi wymiotami. Zadnego łykania rury. Ze trzy razy sie odbiło.Po dziwne uczice pelnosci w buzi ale na krotko 15min. I slinotok maly:) i tyle..... Borowanie zeba gorsze.Najwazniejsze rozluznic sie i USPOKOIC oddech.Nie panikowac!!!!!!!!!!!!! Lekarz tez wazny ale spokoj najwazniejszy.

LIPO
|

Po komentarzach widać,że przeżywanie tego zbiegu jest sprawą dość indywidualną na co w znakomitej większości ma nasza psyche. Ja po 3 zabiegach tylko jeden wspominam dość koszmarnie, a to z sprawą jakości sprzętu. Była to ohydna gumowa rura przyniesiona w misce plastikowej.Przez cały czas badania miałem odruch wymiotny co objawiło się swego rodzaju czkawką. Badania normalnym sprzętem były do zniesienia, większe problemy bywają u stomatologa.

Alicja
|

To potwierdzam było w odpowiedzi do komentarza Magdy, że to trwa krótko i nic nie boli. Miałam badanie przedwczoraj. Trochę się stresowałam, ale chyba tak naprawdę bliscy bardziej to przeżywali niż ja. Do badania podeszłam spokojnie, gdyż wiedziałam, że jak nie zrobimy to drugi raz pewnie nie podejdę do niego. 5 minut przygotowań podczas których miła pani asystentka wyjaśniła mi co będzie się działo, znieczuliła gardło i ułożyła. Poradziła również, aby oddychać przez usta. Nie przez nos. Tak robiłam i było ok. Samo badanie to kolejne 5 minut, a byłam nastawiona na jakieś 15. Bzdura. Trwało krótko i o bólu nie ma mowy. Śliny też prawie nie było. Troszkę łzy mi poleciały, bo takie niezbyt miłe uczucie było tego mieszania w brzuchu. Nawet chyba nie miałam tego odbijania, dopiero po samym badaniu trochę. Żadnego bólu gardła, jak tu niektórzy piszą, że jeść potem nie mogą. Nieprawda. Nie mówię, że z ulgą nie przyjęłam, gdy lekarka wyciągnęła mi już tą rurę, ale naprawdę nie było źle. Byłam mile zaskoczona, bo spodziewałam się czegoś strasznego. Gdyby mi przyszło jeszcze raz mieć takie badanie, to już na pewno bym się nie bała. Zachować spokój i słuchać lekarza. Pójdzie jak z płatka :)

Alicja
|

Potwierdzam

madlene
|

Miałam dziś gastroskopie.Dali znieczulenie na język gorzkie ochydne,Potem ustnik niewygodny ze zagryzałam sobie usta.Włożyli rure kazali nie przełykac nie dało rady i to powodowało chyba gorszy efekt braku potwietrza i dławienia.Starałam sie oddychac przez nos słabo ..Były momenty ze dosłownie brakowało powietrza sam ból jako taki czułam sredni gardła -lewej strony bo na niej lezysz i ta własnie strone mi strasznie podraniło.Masakra cały dzień jem papki bo boje sie jesc cos stałego że jeszcze gorzej podrażni.Ktoś wie co stosować zeby to złagodzic od rana boli mnie w sodku z lewej str gardła jakby migdałe jakby krtan.Koszmar i jest wieczór i jeszcze gorszy ból...

aanag
|

Dziękuję Ci za to co napisałaś. Za godzinę mam zabieg i właśnie to potrzebowałam przeczytać. :-) dzięki