Sigmoidoskopia: badanie endoskopowe jelita grubego

Sigmoidoskopia: badanie endoskopowe jelita grubego
Autor: Photos.com Sigmoidoskopia to  badanie endoskopowe jelita grubego , dzięki któremu można obejrzeć powierzchnię błony śluzowej, wyścielającej poszczególne odcinki końcowej części jelita grubego i pobrać wycinki do badania.

Sigmoidoskopia to badanie endoskopowe jelita grubego, dzięki któremu można obejrzeć powierzchnię błony śluzowej, wyścielającej poszczególne odcinki końcowej części jelita grubego i pobrać wycinki do badania. Jak przebiega sigmoidoskopia?

Sigmoidoskopia to badanie endoskopowe jelita grubego, pozwalające diagnozować zmiany w ostatnim jego odcinku - odbytnicy, esicy oraz części zstępnicy. Dzięki sigmoidoskopii można wykryć owrzodzenia, zmiany polipowate, guzy i deformacje w badanej części jelita, zmiany naczyniowe oraz miejsca czynnego czy niedawno przebytego krwawienia. W trakcie badania można też pobrać wycinki do dalszych badań diagnostycznych. Gdy ma miejsce czynne krwawienie, można w trakcie badania zatamować krwotok.

Sigmoidoskopia: wskazania

  • przedłużająca się biegunka o niejasnej przyczynie
  • krew w stolcu
  • zmiana rytmu wypróżnień u osoby z dotychczasowym prawidłowym rytmem
  • stolce ołówkowate
  • uczucie niepełnego wypróżnienia
  • mimowolne oddawanie stolca
  • ból w trakcie defekacji
  • nieprawidłowości we wlewie doodbytniczym
  • nawrót wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Sigmoidoskopia: przygotowanie do badania

Badanie wykonuje się na czczo, więc dzień przed badaniem pacjent ma zakaz spożywania stałych pokarmów. Wieczorem, przed badaniem lub rano w dniu badania należy wykonać wlewkę doodbytniczą w celu oczyszczenia jelita. Lekarz może zalecić stosowanie odpowiedniej oczyszczającej diety lub też stosowanie leków przeczyszczających. Odpowiednie oczyszczenie jelita jest konieczne, w przeciwnym razie może się okazać, że wykonanie badania jest niemożliwe. Niektórzy pacjenci poddawani są sigmoidoskopii w osłonie antybiotykowej - decyduje o tym lekarz.

Sigmoidoskopia: przebieg badania

Sigmoidoskopia to badanie w znieczuleniu miejscowym, czasami podawany jest również środek uspokajający. Pacjent w trakcie leży na lewym boku. Lekarz wprowadza przez odbyt do przewodu pokarmowego giętki aparat, a obraz ścian jelita można oglądać na monitorze. Jeśli pobiera się wycinek, jest on przesyłany do laboratorium na badania histopatologiczne. Całe badanie trwa najczęściej kilka minut. Jeżeli w trakcie badania pojawi się ból należy natychmiast powiadomić o tym lekarza.

Przeciwwskazania do sigmoidoskopii

Sigmoidoskopia: możliwe powikłania

Po badaniu może pojawić się niewielkie krwawienie, które zwykle dość szybko ustępuje. Większe i dłużej trwające krwawienia zdarzają się bardzo rzadko - w takim przypadku bywa konieczne powtórzenie endoskopii i koagulacji elektrycznej, a w wyjątkowych sytuacjach może okazać się konieczne leczenie operacyjne. Natomiast pilnego leczenia operacyjnego wymaga, zdarzające się rzadziej niż raz na tysiąc badań, przedziurawienie jelita grubego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.