Endoskopia kapsułkowa - na czym polega? Wskazania do badania
Endoskopia kapsułkowa pozwala na zobrazowanie całego przewodu pokarmowego, w tym jelita cienkiego, którego zbadanie za pomocą tradycyjnych metod daje słabe rezultaty lub jest wręcz niemożliwe. Kapsułka endoskopowa pozwala więc na rozpoznanie chorób jelita cienkiego, których diagnoza była do tej pory opóźniona lub w ogóle nie była postawiona. Na czym polega endoskopia kapsułkowa? Jakie są wskazania do badania i jak się do niego przygotować?
Spis treści
- Endoskopia kapsułkowa - wskazania do badania
- Endoskopia kapsułkowa - jak się przygotować do badania?
- Endoskopia kapsułkowa - na czym polega?
Endoskopia kapsułkowa to badanie, które pozwala na dokładne zobrazowanie całego przewodu pokarmowego, a zwłaszcza jelita cienkiego, które - ze względu na długość i liczne pętle - jest trudne do zbadania gastroskopem i kolonoskopem. Wszystko dzięki połkniętej przez pacjenta kapsułce z lampką, która jest połączona z nadajnikiem radiowym.
Endoskopia kapsułkowa - wskazania do badania
Wskazaniem do endoskopii kapsułkowej jest podejrzenie choroby jelita cienkiego, której nie można zdiagnozować za pomocą innych badań.
Endoskopia kapsułkowa to najlepsza metoda diagnostyczna jelita cienkiego.
Jeśli pacjent skarży się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak: bóle brzucha, powiększenie obwodu brzucha, biegunki, czy krwawienia z przewodu pokarmowego, i nie można postawić rozpoznania dzięki gastroskopii i kolonoskopii, wskazana jest endoskopia kapsułkowa.
Endoskopię kapsułkową można wykonać przy podejrzeniu zespołu złego wchłaniania, polipów przewodu pokarmowego, choroby trzewnej (celiakii), choroby Leśniowskiego-Crohna, guza jelita cienkiego czy uszkodzenia jelita przez leki.
Zdjęcia przewodu pokarmowego są bardzo dokładne, bo wykonywane w znacznym powiększeniu. W związku z tym pozwalają dostrzec zmiany chorobowe wielkości zaledwie 0,1 centymetra.
Endoskopia kapsułkowa - przeciwwskazania
Przeciwwskazaniami do endoskopii kapsułkowej są zaparcia, ostre zapalenie jelit, zwężenie, pęknięcie lub przetoka jelita. Do badania nie mogą przystąpić także osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca (i innymi urządzeniami elektromedycznymi), ciężką niedokrwistością z niedoboru żelaza i kobiety w ciąży.
Endoskopia kapsułkowa - jak się przygotować do badania?
Na 3 dni przed badaniem należy odstawić preparaty żelaza, a dzień przed badaniem i w dniu jego wykonania - leki pokrywające błonę śluzową, np. sukralfat. Przed endoskopią kapsułkową należy wykonać RTG pasażu jelitowego w celu wykluczenia niedrożności lub zwężeń uniemożliwiających podanie kapsułki. Na badanie należy się zgłosić na czczo (nie należy nic jeść ani pić - w tym również wody - przez około 10 godzin poprzedzających badanie). Powinno się także ogolić brzuch na powierzchni 20 cm powyżej i poniżej pępka.
Endoskopia kapsułkowa - na czym polega?
Lekarz mocuje wokół talii pacjenta pas, na którym znajduje się rejestrator obrazu. Następnie przykleja do brzucha pacjenta płaskie anteny, które zostają połączone z rejestratorem. Potem pacjent połyka kapsułkę z kamerą.
W trakcie badania, które trwa około 8-godzin, pacjent może wykonywać codzienne czynności, powinien jednak unikać:
- nadmiernego wysiłku fizycznego, a także zginania i schylania się
- palenia papierosów
- przebywania w pobliżu źródeł silnego pola elektromagnetycznego (np. krótkofalówek)
- jedzenia przez 4 godziny od połknięcia kapsułki
W czasie badania kapsułka, przesuwając się wzdłuż układu pokarmowego, robi zdjęcia, które są przesyłane do rejestratora obrazu. Po zakończeniu badania pacjent oddaje anteny i rejestrator lekarzowi. Nagrane na rejestratorze zdjęcia przenoszone są do komputerowej stacji diagnostycznej. Kapsułka wydalana jest w sposób naturalny ze stolcem w ciągu 48 godzin od połknięcia.
Porady eksperta