Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ECPW) - badanie dróg żółciowych i trzustki

Badanie ECPW jest połączeniem metody endoskopowej i radiologicznej. Największe znaczenie endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna ma w terapii zwężeń dróg żółciowych i trzustkowych oraz kamicy przewodu żółciowego.

Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ECPW) - badanie dróg żółciowych i trzustki
Autor: Thinkstockphotos.com Badanie ECPW jest połączeniem metody endoskopowej i radiologicznej.

Spis treści

  1. Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna: wskazania
  2. Co należy zgłosić lekarzowi wykonującemu badanie?
  3. Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna: przebieg
  4. Badanie ECPW: powikłania

Badanie ECPW (endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna) obrazuje zewnątrz- i wewnątrzwątrobowe drogi żółciowe oraz przewód trzustkowy. Jest dokładniejsze od USG, które może dawać prawidłowy obraz, mimo istnienia procesu chorobowego. Badanie ECPW największe korzyści daje jednak w terapii zwężeń dróg żółciowych i trzustkowych oraz leczeniu kamicy przewodu żółciowego wspólnego - pozwala metodą endoskopową naciąć zwieracz ujścia dróg żółciowych, czy usunąć kamienie.

Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna: wskazania

Wskazaniami do wykonania badania ECPW są:

  • żółtaczka o nieustalonej przyczynie
  • bóle nadbrzusza o nieustalonej przyczynie, szczególnie u pacjentów po usunięciu pęcherzyka żółciowego lub operacji na drogach żółciowych
  • podejrzenie kamicy lub raka przewodów żółciowych
  • potrzeba optymalnej weryfikacji stanu anatomicznego dróg żółciowych (np. przed planowaną operacją)
  • podejrzenie przewlekłej choroby trzustki (nowotworu lub przewlekłego stanu zapalnego)

Co należy zgłosić lekarzowi wykonującemu badanie?

Jeśli jesteś w ciąży albo w drugiej połowie cyklu miesiączkowego i wiesz, że mogło dojść do zapłodnienia, nie możesz poddać się temu badaniu.

Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna: przebieg

Badanie ECPW wykonuje się w szpitalu. Przed badaniem nie możesz jeść i pić co najmniej przez 6 godzin. Badanie trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. W czasie badania nie należy mówić Lekarz zakłada ci cewnik umożliwiający dożylne podanie leku znieczulającego - u dzieci może zaistnieć konieczność znieczulenia ogólnego. W pierwszym etapie przez usta lekarz wprowadza ci fiberoskop (duodenoskop) do dwunastnicy. Następnie, po znalezieniu ujścia dróg żółciowych i trzustkowych, za pomocą cienkiego cewnika podaje środek cieniujący (kontrast). Na monitorze rentgenowskim obserwuje powstający obraz "odlewu" struktur anatomicznych i wykonuje radiologiczną dokumentację zdjęciową. Po badaniu zaleca się pozostanie w łóżku przez kilka godzin.

Badanie ECPW: powikłania

Rzadkim powikłaniem po badaniu może być ostre zapalenie trzustki, zapalenie dróg żółciowych (zwykle wtedy, gdy jest utrudniony wypływ kontrastu), zakażenie pseudotorbieli trzustki.

Co wiesz o trzustce
Pytanie 1 z 10
Słowo „pancreas”, czyli trzustka wywodzi się z greckiego i oznacza: