Ból brzucha po usunięciu woreczka żółciowego [Porada eksperta]

2016-01-24 14:02

Witam. 7 miesięcy temu miałam usunięty laparoskopowo woreczek żółciowy wraz z kamieniami, ale mam problem, bo mam silne bóle brzucha i nie pomagają leki od lekarzy ani pobyty w szpitalach, nic nie pomaga - lekarze rozkładają ręce. Już sama nie wiem, co mam robić. Proszę o radę.

Porada internisty
Autor: Getty Images

Przyczyny Pani dolegliwości mogą być różne: od bólów pochodzących z wątroby / dróg żółciowych po schorzenia innych narządów brzucha. Warto pamiętać, że po zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego jedynie stałe przestrzeganie diety (z pewnością instruowano Panią jakiej diety) chroni od nawrotów bólów; powrót do "zwykłej" diety zawsze skutkuje nawrotem dolegliwości. Natomiast podstawowymi badaniami diagnostycznymi w podobnych przypadkach są: USG i gastroskopia. Z poważaniem

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Ireneusz Markowski

Absolwent Akademii Medycznej w Gdańsku, specjalizacja – choroby wewnętrzne. Od 2004 r. dyrektor medyczny sieci POLMED S.A. (5 własnych placówek w Warszawie, 15 w kraju). Certyfikowany audytor systemu zarządzania jakością ISO, lekarz sądowy i biegły sądowy przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku.