Ból głowy, omdlenia, dezorientacja - co może być przyczyną? [Porada eksperta]

Witam. Wczoraj tak jak zawsze koło godziny 22 kładłam się spać. Mój narzeczony chciał jeszcze porozmawiać, ale powiedziałam mu, że jestem bardzo zmęczona i odwróciłam się na bok i poszłam spać. Od początku czułam się jakoś dziwnie puls miałam znacznie przyspieszony i dudniło mi od niego w uszach. Gdy doszłam do wniosku, że pewnie w domu jest zbyt ciepło, poszłam zakręcić grzejnik i wtedy się zaczęło. Stawiając pierwszy krok już wiedziałam, że coś jest nie tak. Podeszłam do grzejnika w pokoju i zakręciłam. W drodze do kuchni już ledwo mogłam stać na nogach. Głowa zaczęła mnie boleć tak mocno, że myślałam, że nie dojdę do łóżka. Do tego chciało mi się wymiotować i czulam, że za chwilę zemdleję. Gdy tylko doszłam do łóżka, to zdążyłam powiedzieć mojemu narzeczonemu, że się źle czuję i "odleciałam". Ocknęłam się widząc Karola z wodą nade mną. Usiadłam i myślałam, że głowę mi rozerwie od tego bólu. Dodatkowo miałam problem z mową i cała się trzęsłam, mimo że nie było mi zimno. Gdy się w miarę uspokoiłam i doszlam do siebie, położyłam się do łóżka. Jednak niecałą godzinę później znów obudziłam się i cala sytuacja się powtórzyła. Zdążyłam usiąść i powiedzieć, że zaraz zemdleję i tyle pamiętam. Ocknęłam się z ponownym bólem głowy i torsjami. Łzy mi same leciały z oczu, a ja nie wiedziałam dlaczego. Uspokoiłam sie i położyłam. Sytuacja się już nie powtórzyła, ale ból głowy, torsje i uczucie dezorientacji nie minęły do samego rana. Teraz siedzę i czuję się całkowicie bez sił. Głowa już mnie tak nie boli, ale nadal nie mogę normalnie chodzić i funkcjonować. Czy wie Pan może, co mi się może dziać? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Marta Urbańska.

Porada internisty
Autor: Getty Images

Dziękuję za szczegółowy opis; niestety jednoznaczna odpowiedź nie jest prosta, ponieważ bardzo podobne objawy mogą występować w bardzo różnych stanach chorobowych - od zaburzeń o charakterze nerwicowym, poprzez bóle głowy migrenowe lub podobne, po bóle głowy związane ze schorzeniami układu nerwowego lub innych narządów i układów. Z całą pewnością powinien Panią zbadać specjalista neurolog w celu podjęcia decyzji o wykonaniu badań ośrodkowego układu nerwowego. Jeśli pomimo ustąpienia bólu głowy czuje się Pani bardzo źle w stopniu uniemożliwiającym normalne funkcjonowanie, ma Pani prawo zgłosić się do najbliższej placówki medycznej udzielającej w ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej kontraktowanej przez NFZ, ewentualnie do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Z poważaniem, I. Markowski

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Ireneusz Markowski

Absolwent Akademii Medycznej w Gdańsku, specjalizacja – choroby wewnętrzne. Od 2004 r. dyrektor medyczny sieci POLMED S.A. (5 własnych placówek w Warszawie, 15 w kraju). Certyfikowany audytor systemu zarządzania jakością ISO, lekarz sądowy i biegły sądowy przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku.