Choroba niedokrwienna serca - objawy. Jak rozpoznać chorobę wieńcową?

2020-08-14 9:50 Monika Majewska

Choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa) daje objawy pod postacią charakterystycznego bólu w klatce piersiowej. Jednak w pewnych przypadkach objawy choroby wieńcowej mogą być zamaskowane. Wówczas mowa o tzw. maskach dławicy piersiowej. Sprawdź, jak rozpoznać objawy choroby wieńcowej (niedokrwiennej serca).

Choroba wieńcowa to niedokrwienie mięśnia sercowego (a co za tym idzie - niedotlenienie i jego martwica) związane ze zmianami w tętnicach wieńcowych, które doprowadzają krew do serca. Choroba wieńcowa często jest nazywana chorobą niedokrwienną serca, jednak jest to pojęcie znacznie szersze, gdyż obejmuje wszystkie stany niedokrwienia mięśnia sercowego, nie tylko te związane ze zmianami w naczyniach wieńcowych.

Choroba wieńcowa zawiera się więc w pojęciu choroby niedokrwiennej serca. Utożsamianie tych pojęć w języku potocznym jest zapewne spowodowane tym, że choroba wieńcowa dotyczy najczęstszej postaci (98 proc. przypadków) choroby niedokrwiennej serca - tej związanej ze zwężeniem lub zatkaniem naczyń wieńcowych.

Choroba wieńcowa jest także nazywana dusznicą bolesną (dławicą piersiową). Jednak dusznica bolesna to zespół objawów, spośród których dominuje uczucie bólu w klatce piersiowej, spowodowane niedokrwienia mięśnia sercowego (bez względu na przyczyny niedokrwienia).

W terminologii medycznej wyróżnia się stabilne zespoły wieńcowe, które, nieleczone, mogą przejść w ostre zespoły wieńcowe (OZW), do których zalicza się m.in. zawał serca.

Choroba wieńcowa to w krajach rozwiniętych najczęściej diagnozowana choroba układu krążenia. W większości krajów europejskich choroba występuje u 20 000–40 000 osób na milion mieszkańców. Jednak ze względu na starzenie się społeczeństwa i pojawianie się czynników ryzyka choroby u coraz młodszych osób, liczba chorych (a co za tym idzie - liczba zgonów) z pewnością będzie systematycznie wzrastać. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba zgonów z powodu choroby niedokrwiennej serca wzrośnie z 7,1 w 2002 roku do 11,1 mln w 2020 roku.

Spis treści

 1. Choroba wieńcowa (niedokrwienna serca) - objawy
 2. Choroba wieńcowa (niedokrwienna serca) - przyczyny
 3. Choroba wieńcowa (niedokrwienna serca) - czynniki ryzyka
 4. Przewlekła i ostra choroba wieńcowa (niedokrwienna serca)
 5. Liczba osób z rozpoznaną chorobą wieńcowa sięga 1,5 mln

Choroba wieńcowa (niedokrwienna serca) - objawy

Objawy choroby wieńcowej (niedokrwiennej serca) zależą od tego, z którym typem choroby mamy do czynienia - ze stabilną chorobą wieńcową czy ostrym zespołem wieńcowym. Co prawda te dwa typy łączy rodzaj bólu w klatce piersiowej, lecz różni je czas jego trwania i sytuacje, w których się pojawia.

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest ból w klatce piersiowej, który:

 • jest nazywany dławicowym (stąd potoczna nazwa choroby dławica piersiowa), gdyż powoduje wrażenie ucisku, gniecenia w klatce piersiowej. Poza tym jest określany jako piekący i rozrywający;
 • jest zlokalizowany za mostkiem i może promieniować do szyi, żuchwy, nadbrzusza lub ramion. Czasami jest umiejscowiony w nadbrzuszu;
 • pojawia się w czasie stresu, posiłku lub pod wpływem zimnego powietrza, a także w czasie wysiłku;

Czytaj też:

Choroba wieńcowa (niedokrwienna serca) - przyczyny

Choroba niedokrwienna serca najczęściej (w 98 proc. przypadków) jest wynikiem miażdżycy naczyń wieńcowych. W ich ścianie odkładają się tzw. blaszki miażdżycowe, które doprowadzają do zwężenia światła naczyń, a tym samym upośledzają dopływ krwi do serca. Oderwane od ściany naczynia mogą być przyczyną zatkania naczynia.

Do zwężenia naczyń wieńcowych mogą przyczynić się także takie choroby, jak: kiłareumatoidalne zapalenie stawówtoczeń układowyguzkowe zapalenie tętnicskrobiawica, idiopatyczne młodzieńcze zapalenie tętnic.

Przyczyną choroby mogą być również infekcyjne zapalenie wsierdzia, zakrzepy w lewym przedsionku i komorach oraz na sztucznych zastawkach. Za rozwój choroby wieńcowej mogą być również odpowiedzialne wady anatomiczne naczyń wieńcowych, wady sercakardiomiopatieniedokrwistość.

Choroba wieńcowa (niedokrwienna serca) - czynniki ryzyka

Dowiedz się więcej: Cukrzyca a choroba wieńcowa. Osoby z cukrzycą są bardziej narażone na chorobę wieńcową

Rozmowa z Prof. Rafałem Baranowskim. Sprawdź, jakie są wskazówki dla osób z chorobami serca podczas pandemii.
Polecamy
jesz co lubisz dash

Autor: Time S.A

Pamiętaj, że odpowiednio dobrana dieta pomoże obniżyć ciśnienie krwi. Skorzystaj z JeszCoLubisz - innowacyjnego systemu dietetycznego Poradnika Zdrowie i ciesz się indywidualnie dobranym planem oraz stałą opieką dietetyka. Zadbaj o swoje zdrowie i zmniejsz ryzyko chorób układu krążenia.

Przewlekła i ostra choroba wieńcowa (niedokrwienna serca)

Istnieją dwie postacie choroby niedokrwiennej serca: przewlekła i ostra.

W przebiegu postaci przewlekłej ból w klatce piersiowej może się pojawić jedynie przy nasilonym, nagłym lub przedłużonym wysiłku fizycznym i ustępuje w ciągu kilku minut w spoczynku lub po przyjęciu podjęzykowo nitrogliceryny.

Wraz z rozwojem choroby ból w klatce piersiowej stopniowo ogranicza codzienną aktywność. Pojawia się np. po przejściu więcej niż 200 m lub przy wejściu po schodach na więcej niż jedno piętro w normalnym tempie.

Jeśli wówczas nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, ból jeszcze bardziej ogranicza aktywność, gdyż dokucza np. już po przejściu mniej niż 200 m.

Gdy choroba przejdzie w fazę ostrą, ból pojawia się nawet przy najmniejszym wysiłku, a w wyjątkowych sytuacjach także w spoczynku (również w nocy). Ponadto w przypadku ostrej choroby wieńcowej ból w klatce piersiowej nie tylko pojawia się coraz częściej, lecz także trwa znacznie dłużej niż w przypadku postaci przewlekłej.

Ważne

"Maski" dławicy piersiowej

Choroba wieńcowa nie zawsze objawia się bólem zamostkowym. Wówczas mowa o tzw. masce dławicy piersiowej, której objawami mogą być duszność, zmęczenie lub omdlenie, a nawet nudności i wymioty.

Liczba osób z rozpoznaną chorobą wieńcowa sięga 1,5 mln

Źródło: biznes.newseria.pl

Polecamy e-poradnik
E-poradnik - choroby i leczenie serca

Autor: Materiały prasowe

Z poradnika dowiesz się o:

 • Chorobie wieńcowej
 • Niewydolności mięśnia sercowego
 • Różnych typach arytmii
 • Zapaleniu mięśnia sercowego
 • Wadach zastawek
 • Bloku serca
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
KarolinaDietetyk
|

Wiele chorób układu krążenia wywołane jest przez przewlekły stan zapalny. Dieta Fenotypowa, dostosowana do unikalnego fenotypu pacjentów, okazała się doskonalszą wersją diety DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), którą amerykańscy kardiolodzy uznali za najzdrowszą. Skuteczność tej terapii żywieniowej została potwierdzona w dziesiątkach badań naukowych. Często stosuje się ją zamiast konwencjonalnego postępowania medycznego lub jako postępowanie uzupełniające. Proszę doszukać sobie informacji w przeglądarce - Terapia Fenotypowa

KarolinaDietetyk
|

Wiele chorób układu krążenia wywołanych jest przez przewlekły stan zapalny. Dieta Fenotypowa, dostosowana do unikalnego fenotypu pacjentów, okazała się doskonalszą wersją diety DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), którą amerykańscy kardiolodzy uznali za najzdrowszą. Skuteczność tej terapii żywieniowej została potwierdzona w dziesiątkach badań naukowych. Często stosuje się ją zamiast konwencjonalnego postępowania medycznego lub jako postępowanie uzupełniające. Zapraszam do wyszukania w przeglądarce - Terapii Fenotypowej.

Julia
|

Mam 14 lat i jestem praktycznie u progu ostrej choroby wieńcowej. Do tej pory były to tylko zwykłe epizody np. podczas lekcji wychowania fizycznego. Chorowałam jedynie na przewlekłą odmianę choroby. Niestety od niedawna objawy nasiliły się. Choć nie mam zdiagnozowanej choroby wieńcowej, wiem, że to to. Wszystkie objawy się zgadzają - piekący ból około mostka, promieniujący.., przyśpieszony oddech i więcej niż sto uderzeń serca na minutę... Sama celnie się zdiagnozowałam. Jestem na 100% pewna swej racji.
Moja choroba tak naprawdę otworzyła mi oczy na świat. Nie wiem kiedy umrę - nie przyjmuję leków (tak jak mówiłam - nie mam postawionej lekarskiej diagnozy, a moi rodzice niczego się nie domyślają). Równie dobrze dziś jestem, a jutro może mnie nie być... Odkąd uświadomiłam sobie, że moje objawy to coś więcej niż "tylko objawy" chwytam życie pełnymi garściami. Wpycham się gdzie mogę, by tylko dobrze spożytkować czas. Oddycham, dopóki mogę, doputy starczy mi sił. Jestem młoda, ale nawet tacy jak my - jak ja - mogą przejść na drugą stronę szybciej, niż komukolwiek mogłoby się to wydawać...
Pozdrawiam, Julia (:

Marcyś
|

Mam 74 lata. W wieku 62 lat na EKG wysiłkowym stwierdzono u mnie zaawansowaną chorobę wieńcowa, co skutkowało dożywotnim zażywaniem lekarstw. Zamiast lekarstw wsiadłem na rower, zimą zaś na narty. Dzisiaj bez problemowo (co drugi dzień ) przejeżdżam około 50 km, w ciągu roku do 3500 km. Nie mam żadnych problemów z sercem, do lekarzy nie chodzę, nie mam potrzeby. Stanowczo twierdzę, że większość ludzi dorobiło się choroby wieńcowej na własne życzenie złą dietą, siedzącym trybem i przez picie i palenie. Nigdy nie jest za późno by zabrać się za uprawianie sportu.

Ada
|

12 kwietnia dziś uczcijmy minutą ciszy ten dzień, w którym umarły... http://www.almoc.pl/img.php...

Noob
|

Miewam własnie takie bóle w klatce i żuchwy jednoczesnie mam 18 lat czy możliwe ze mam chorobę wieńcową

kaśka
|

witam,mam 36 lat lekarz stwierdził u mnie prawdopodobieństwo choroby wieńcowej i stwierdził,że w przyszłości mogę mieć zawał.
czy jest to możliwe w moim wieku?

toja
|

Proszę zwrócić uwagę na kręgi szyjne. A na wysokie ciśnienie polecam propranolol i uspakajające.

Doktor wiee
|

Obstawiam nerwicę! Skierował bym diagnostykę w tym kierunku.

Danuta
|

Mam 57 lat od dawna miałam bóle nerek,nagle 10 lat temu z niedociśnienia dostałam nadciśnienie tętnicze.Po mimo iż biorę lekarstwa,ciśnienie mi skacze,ostatnim nie po kojącym objawem było bardzo wysoki Puls 173 a ciśnienie też 184/98,na ciśnieniomierzu zobaczyłam 2 bicia serca co świadczyło na nie dotlenienie serca,dostałam kardiomiopatie,lewą komorę serca mam bardzo dużą jak i wątrobę,chociaż nigdy nie miałam alkoholu w ustach,duży bolący górny odcinek brzucha,woreczek usunęli mi lekarze rok temu a już zwracałam żółcią,od tamtej pory mam silny ból głowy z przodu po obydwóch skroniach,silny ból brzucha,szum w uchu prawym ,słyszę swoje serce,zaburzenia wzrokowe,zaburzenia chodzenia,chodzę jak pijana i ten skok pulsu,te dolegliwości mi bardzo dokuczają podjąć prace którą Lubie robić,ale pracuję jak i egzystować normalnie bo czasami nic nie widzę na oczy i ta chwiejność,nie mogę znaleźć poważnego lekarza,który od serca zająłby się moimi objawami i pomógłby mi wyjść z tego ale w Berlinie,bo tam mieszkam i pracuje .Będę wdzięczna za pomoc mail mój danutastripp@wp.pl