Podejmowanie zróżnicowanej aktywności fizycznej to klucz do dobrego samopoczucia

2021-03-30 12:15

Aktywność fizyczna jest dobra dla zdrowia psychicznego, ale im jest bardziej zróżnicowana, tym lepiej dla nas. To jest wniosek naukowców z Uniwersytetu w Bazylei.

Podejmowanie zróżnicowanej aktywność fizycznej to klucz do dobrego samopoczucia
Autor: Getty Images

Zdaniem badaczy, jeśli nie uprawiamy aktywności fizycznej, to mamy gorsze samopoczucie, tym bardziej w dobie pandemii COVID-19. W tej rzeczywistości covidowej wiele osób stara się uprawiać jakiś sport, a niektórzy ruszają się znacznie mniej, przesiadując głównie w domu. Okazuje się, że nawet mała aktywność fizyczna, jak na przykład poranny spacer czy wieczorny jogging, pomaga psychice

Tym zagadnieniem postanowił zająć się profesor Andrew Gloster z Uniwersytetu w Bazylei. Wraz ze swoim zespołem naukowców badał, jaki wpływ mają codzienne wzorce aktywności na samopoczucie, m.in. wyjście do sklepu. – O tym, że ćwiczenie fizyczne poprawiają zdrowie fizyczne i psychiczne, to wiadomo z wielu badań. Natomiast ważny jest aspekt, jak naturalne wzorce ruchowe w ciągu dnia poprawiają samopoczucie – wyjaśnił.  

W badaniu zaangażowanych było 106 uczestników z zaburzeniami psychicznymi. Wyposażono ich w smartfony z GPS-em, które musieli nosić przy sobie przez tydzień. Dzięki temu naukowcy mogli śledzić ruchy badanych bez ingerencji w ich codzienną rutynę. Następnie porównali dane dotyczące aktywności z ankietami na temat samopoczucia uczestników.

Do jakich wniosków doszli naukowcy?

Bardziej aktywne osoby, które podejmowały zróżnicowane formy ruchu, cieszyły się lepszym samopoczuciem. Jak podkreślił profesor Andrew Gloster, nie udało się jednak określić, jak wpływ ma aktywność fizyczna na objawy zaburzeń psychicznych. – Nasze wyniki pokazują, że sam ruch nie wystarczy do zmniejszenia objawów zaburzeń psychicznych, ale może przynajmniej poprawić samopoczucie – wyjaśnił naukowiec.

Według naukowców pandemia COVID-19 odcisnęła piętno na psychice ludzi. Wiele aktywności społecznych i rekreacyjnych zostało ograniczonych, a wykonywanie niektórych czynności stało się monotonne. Te ograniczone wzorce ruchowe powodują, że skarżymy się na gorsze samopoczucie.  

Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie „BMC Psychiatry”.

Źródło: Medical Express 

Dr Grzesiowski: Ludzie powinni wychodzić. Na świeżym powietrzu jest dużo mniej zakażeń
Sonda
Powiedz nam: