To na wypadek skażenia radioaktywnego. MZ określi dawki jodu stabilnego

2024-04-26 10:25

Do konsultacji publicznych trafił projekt nowego rozporządzenia na temat stosowania jodu stabilnego na wypadek wystąpienia skażenia bądź awarii jądrowej. Resort zdrowia przygotował przepisy dotyczące preparatów z tzw. jodkiem potasu dla osób mieszkających na terenach objętych zasięgiem reaktora jądrowego. Wiadomo, kiedy wejdą w życie.

To na wypadek skażenia radioaktywnego. MZ określi dawki jodu stabilnego
Autor: Getty Images To na wypadek skażenia radioaktywnego. MZ określi dawki jodu stabilnego

Resort zdrowia przygotował nowy projekt rozporządzenia w celu określenia dawek preparatów ze stabilnym jodem dla osób ze „strefy wewnętrznej”. Dotyczy to tych, którzy przebywają w strefie planowania wyprzedzających działań interwencyjnych. Nowe przepisy mają zatem zapewnić odpowiednią ochronę przed skutkami skażeń promieniotwórczych oraz doprecyzować treści ulotki farmaceutycznej dołączanej do opakowań tych preparatów.

Nowe przepisy na wypadek skażenia radioaktywnego

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, przepisy dotyczące wyposażenia ludności w strefie wewnętrznej w preparaty stabilnego jodu zostały przygotowane zgodnie z zaleceniami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Dokument referencyjny na temat profilaktyki jodowej po wypadkach jądrowych stanowią wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia z 2017 roku. Krajowi konsultanci w zakresie endokrynologii, endokrynologii i diabetologii dziecięcej i medycyny nuklearnej rekomendują przyjęcie zaleceń WHO dotyczących schematu dawkowania jodku potasu w ramach prowadzenia predystrybucji w strefie wewnętrznej preparatów ze stabilnym jodem.

Poradnik zdrowie: Choroby tarczycy

Określono dawki jodu stabilnego dla grup wiekowych

Dodatkowo uwzględniono wytyczne WHO w zakresie ewentualnego powtórnego podania jodku potasu w przypadku długotrwałego narażenia. W Ocenie Skutków Regulacji ujęto, że dzieci w wieku poniżej 3 lat wyposaża się w dwie dawki preparatu ze stabilnym jodem. Każda z nich wynosi 32 mg jodku potasu. Natomiast dzieci w wieku powyżej 3 lat do ukończenia 12 lat wyposaża się w dwie dawki tego preparatu, z których każda zawiera 65 mg jodku potasu.

Przyjęto również, że „osoby w wieku powyżej 12 lat do ukończenia 60 lat wyposaża się w dwie dawki preparatu ze stabilnym jodem, z których każda wynosi 130 mg jodku potasu”, a powyżej 60 lat w jedną dawkę o zawartości 130 mg jodku potasu.

Resort zdrowia chce też dodać ostrzeżenie do informacji na opakowaniach o następującej treści: „Produkt należy ograniczyć wyłącznie do sytuacji związanych ze zdarzeniem radiacyjnym i tylko na wezwanie organów odpowiedzialnych za postępowanie w takich sytuacjach”.

Projekt ma wrócić z konsultacji publicznych i opinii w ramach uzgodnień za 30 dni. Nowe przepisy nie wejdą w życie do czasu budowy w Polsce obiektu jądrowego o odpowiedniej mocy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki