Czym zajmuje się endokrynolog?

2020-06-25 19:39

Endokrynolog to lekarz specjalista, który zajmuje się gruczołami wydzielania wewnętrznego - zarówno chorobami spowodowanymi zaburzeniami w funkcjonowaniu tych gruczołów, jak i produkowanymi przez nie hormonami. Czym jeszcze zajmuje się lekarz endokrynolog? Przeczytaj, jakie choroby leczy specjalista w dziedzinie endokrynologii i kiedy warto się do niego udać na wizytę.

Czym zajmuje się endokrynolog? Z jakimi objawami udać się do specjalisty w dziedzinie endokrynologii?
Autor: thinkstockphotos.com Endokrynolog jest pięć razy częściej odwiedzany przez panie niż przez panów - głównie w związku z wpływem niedoczynności tarczycy na możliwość zajścia w ciążę.

Endokrynolog to lekarz zajmujący się zaburzeniami funkcjonowania gruczołów wydzielania wewnętrznego. Do gruczołów tych zaliczamy: tarczycę (z którą najczęściej endokrynologa kojarzymy), przytarczyce, jajniki, jądra, podwzgórze, przysadkę, nadnercza, trzustkę. Zaburzenia w funkcjonowaniu tych narządów określane są często jako zaburzenia hormonalne, ponieważ powodują nadmiar bądź niedomiar konkretnego hormonu.

Słowo "endokrynologia" pochodzi od greckich słów: "endon", czyli "wewnątrz", "krino", - "wydzielam" i "logos" - "słowo", "nauka".

Zdrowo Odpytani: Kto pije płyn Lugola? Co to T3 i T4? Sprawdzamy waszą wiedzę

Spis treści

 1. Kiedy wybrać się do endokrynologa?
 2. Jakie badania zleca endokrynolog?
 3. Jakie choroby leczy endokrynolog?
 4. Jak wygląda i ile kosztuje wizyta u endokrynologa?

Kiedy wybrać się do endokrynologa?

Do endokrynologa powinniśmy wybrać się, gdy zaczniemy podejrzewać niewłaściwą pracę jednego z naszych gruczołów. Niepokojące mogą być następujące objawy:

Warto dodać, że do endokrynologa około 5 razy częściej udają się kobiety niż mężczyźni. Szczególnie często odwiedzają tego specjalistę panie planujące dziecko. Niedoczynność tarczycy jest bowiem często przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Endokrynolog zajmuje się również uzupełnianiem niedoborów hormonalnych u kobiet w okresie menopauzy i mężczyzn w czasie andropauzy.

  Jakie badania zleca endokrynolog?

  Do endokrynologa trafiamy zazwyczaj już po wizycie u internisty, który zlecił pierwsze badania i postanowił o skierowaniu pacjenta do specjalisty właśnie w dziedzinie endokrynologii. Czasem jednak, podejrzewając u siebie zaburzenia hormonalne, od razu trafiamy do endokrynologa. Lekarz zazwyczaj kieruje nas na następujące badania:

  Jakie choroby leczy endokrynolog?

  Endokrynolog diagnozuje i leczy następujące choroby:

  Leczenie zlecone przez endokrynologa zależy od konkretnej diagnozy.

   Jak wygląda i ile kosztuje wizyta u endokrynologa?

   Pierwsza wizyta u endokrynologa to po prostu wywiad z pacjentem - warto śmiało zgłaszać specjaliście wszystkie nasze objawy i wątpliwości, by pomóc nie tylko sobie, ale i lekarzowi w postawieniu właściwej diagnozy. Po zebraniu najważniejszych informacji endokrynolog zleci wykonanie niezbędnych badań, których wyniki zinterpretuje podczas kolejnej wizyty i na ich podstawie określi kierunek leczenia.

   Na wizytę u endokrynologa możemy się umówić w ramach NFZ. Jednak kolejki do endokrynologa należą do jednych z najdłuższych. Średnio czeka się ok. 7-8 miesięcy. Jednak rekord należy do Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej "Dobrzyńska" we Wrocławiu, gdzie na wizytę czeka się... 10-11 lat.

   Możemy też udać się na wizytę prywatną. Konsultacja endokrynologiczna kosztuje około 120-150 zł (w zależności od miasta i lekarza), konsultacja z badaniem USG 150-200 zł, samo USG tarczycy wiąże się natomiast z wydatkiem 50-100 zł.

   Specjalizacje medyczne - test wiedzy

   Pytanie 1 z 10
   W leczeniu nadwagi i otyłości specjalizuje się: