Guz nadnerczy wykryty przypadkiem

Przypadkowo wykryty guz nadnerczy podczas badania obrazowego (ultrasongorafii, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego) nazywa się incyndentalomą. Wykrywany jest zazywczaj u osób po 60. roku życia, częściej u kobiet.

Incyndentaloma to najczęściej guz łagodny, wywodzący się z kory nadnercza. Zwykle są to tzw. gruczolaki, które mogą być zarówno czynne, jak i nieczynne hormonalnie. Jak sama nazwa wskazuje, nie występują objawy bezpośrednio związane z wykrytym guzem - słowem, ten rodzaj guza nie daje żadnych objawów.

Rozpoznanie przypadkowego guza nadnerczy

Diagnostyka oparta jest na rozstrzygnięciu charakteru guza oraz jego stanu czynnościowego. W tym celu należy oznaczyć hormony oraz ich metabolity we krwi i moczu - czyli kortyzol, markery raka nadnerczy, poziom potasu i glukozy we krwi. W rozpoznaniu wykonuje się testy z deksametazonem oraz biopsję cienkoigłową. Wielkość guza ma duże znaczenie (zależy od niej leczenie operacyjne), poza tym zakłada się, iż guzy, których średnica przekracza 6 cm mają większą szansę do przemiany w złośliwego.

Guz nadnerczy usuwa się chirurgicznie

Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu guza. Wskazaniem do zabiegu jest nadczynność hormonalna nadnerczy, podejrzenie zezłośliwienia, wykrycie guza rdzenia nadnerczy, średnica guza przekraczająca 5 cm lub jego szybkie powiększanie się oraz objawy krwawienia do guza. Zabieg chirurgiczny wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Usunięciu podlega nadnercze wraz z sąsiadującymi węzłami chłonnymi.

Im wcześniej usunięty zostanie guz, tym większe szanse na wyzdrowienie

Wcześnie usunięty guz nadnercza wpływa pozytywnie na rokowanie. W przypadku obecności guza złośliwego oprócz zabiegu chory powinien otrzymać leczenie uzupełniające. Guzy o rozmiarach mniejszych niż 4 cm oraz niepowiększające się w badaniach kontrolnych zazwyczaj pozostają pod obserwacją (badanie kontrolne co pół roku).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
ilonap
|

robiłam badanie tk kregoslupa i przypadkowo wykryto guzek na prawym nadnerczu jestem przerazona ponieważ nie było zadnych objawoow

Jola
|

bubus0406 jak sie czujesz co u Ciebie? Mam identycznie :(

bubus0406
|

rok temu robiłam rezonans kręgosłupa, wynik pokazał tylko kiepski kręgosłup. Bóle w kręgosłupie i stawach biodrowych ciągle się nasilają. W marcu wykonałam powtórnie rezonans kręgosłupa i okazało się,że mam 2cm guz nadnerczy do diagnostyki. Zrobiłam wszystkie badania i co? jestem zdrowa, powinnam się cieszyć ale nie mogę. Słabo mi, bóle głowy, blada się robię i i zimny pot mnie oblewa, Kręgosłup boli i zatyka oddech w części piersiowej ale u dr nadal jestem zdrowa. TSH 12 jeśli nie wezmę eutyroxu, po którym źle się czuję. Co mam dalej robić? Zapisałam się do endokrynologa ale trzeba czekać długo

mirek
|

g.Ruz to guz dlaczego lekarze czekaja az guz powiększy się az do 50mm przecież wszyscy twierdza ze guz wcześnie wykryty to stu procetowe wyleczenie bo guz wielkości 20mm w moim przypadku daje mi tak popalić ze mi już zyc się odechciewa i coraz bardziej popadam w dol psychiczny

megane
|

Większość gruczolaków to zmiany łagodne, nie wydzielające hormonów. Rozpoznanie stawia się na podstawie tomografii komputerowej jamy brzusznej oraz badań hormonalnych. Osoby, u których stwierdzono gruczolaka, mają wykonywane raz w roku TK brzucha w celu stwierdzenia czy guz się nie powiększa.