Jak pobudzić swoje libido i zwiększyć ochotę na seks

2018-03-23 14:45

Twoje libido pozostawia wiele do życzenia i zastanawiasz się, jak je zwiększyć? Czasem dla poprawy libido wystarczy lampka wina lub seksowna bielizna, które skutecznie oddziałują na zmysły. Ale niskie libido może być też spowodowane nieregularnym trybem życia. Wtedy trzeba wprowadzić poważniejsze zmiany do swojego rozkładu dnia, na przykład... więcej czasu przeznaczyć na sen. Wypróbuj sposoby na zwiększenie libido.

Jak pobudzić swoje libido i zwiększyć ochotę na seks
Autor: thinkstockphotos.com Największym wrogiem libido jest stres, dlatego seks warto traktować jak moment rozluźnienia, który pozwala zapomnieć o codziennych problemach.

Spis treści

 1. Co to jest libido?
 2. Od czego zależy libido?
 3. Jak zwiększyć libido? Sposoby na zwiększenie popędu
 4. Kawa lekiem na zmniejszone libido?
 5. Rutyna zabija libido
 6. Sposób na zwiększenie libido - kulki gejszy
 7. Sen zwiększa libido
Zdrowo Odpytani: Swinging, kobiecy wytrysk, BDSM . Sprawdziliśmy, czego Polacy szukają w sieci

Zastanawiasz się, jak zwiększyć libido? Dłuższa przerwa w kontaktach seksualnych czy przeżywaniu orgazmu sprawia, że ochota na seks wygasa. W dodatku uśpione libido obudzić jest trudno. Nie wystarczy do tego seksowna koszulka, najnowsze perfumy czy szampan z truskawkami. Libido jest niezwykle wymagające i kapryśne. Aby cieszyło się dobrą kondycją, należy nieustannie je podsycać. I nie ma znaczenia czy jesteśmy w trwałym związku, czy właśnie zasililiśmy szeregi singli.

Co to jest libido?

Libido, czyli popęd seksualny, to inaczej potrzeba podejmowania aktywności seksualnej. U każdego człowieka jest inna i nie ma odgórnych wytycznych, które mówiłyby, kiedy libido jest wystarczające, a kiedy nie. Decydujące są nasze własne odczucia - jeśli niskie libido lub jego brak nam nie przeszkadza, wszystko jest w porządku. Istnieją osoby, które w ogóle nie odczuwają popędu płciowego, a nazywa się ich aseksualnymi.

Problem zaczyna się wówczas, gdy dotąd prowadziliśmy udane życie seksualne, ale nagle, z niewiadomych przyczyn, zaczęliśmy odczuwać brak jakichkolwiek potrzeb w tej sferze. To właśnie wtedy najczęściej szukamy sposobów na ponowne rozbudzenie w sobie pożądania.

Od czego zależy libido?

Na poziom libido mają wpływ przede wszystkim hormony, czynniki psychiczne, społeczne oraz wiek. Nieprawidłowe stężenie hormonów płciowych, nieregularny tryb życia, stres, używki - wszystko to razem może mieć negatywny wpływ na odczuwanie pożądania.

Libido może osłabić niemal wszystko. Od problemów w pracy, bezsenność, przez długotrwałą niestrawność aż po zmianę pogody. Najczęściej popęd seksualny u kobiet obniża się w okresie menopauzy, kiedy dochodzi do zaburzenia równowagi hormonów. Jest także mniejszy, gdy w organizmie kobiety jest za dużo prolaktyny - wysokie stężenie tego hormonu występuje m.in. u karmiących matek, aby zbyt szybko nie doszło do kolejnej ciąży. Istotnym czynnikiem wpływającym na wzrost prolaktyny jest także przewlekły stres. U mężczyzn libido zmniejsza się po 45 roku życia, gdy gwałtownie spada produkcja testosteronu.

Czytaj też: Przyczyny spadku libido

Wysokie lub niskie libido może oznaczać, ale nie musi, gwałtownego charakteru, łagodności czy nieśmiałości. Często osoby o wysokim popędzie seksualnym uchodzą na co dzień za niezwykle łagodnych, skrytych i spokojnych. I na odwrót, osoby pewne siebie i swoich zalet mogą mieć z libido spore problemy.

Jak zwiększyć libido? Sposoby na zwiększenie popędu

Tak samo jak przerwy, libido nie cierpi nudy i rutyny. Jeśli za każdym razem kochacie się identycznie, to jesteście na prostej drodze do osłabienia waszego libido, a tym samym do kryzysu w związku. Powielanie wzorców w sypialni zabija nawet największe uczucie i przywiązanie. Tak to już jest.

Jedynym sposobem na utrzymanie libido jest ciągłe urozmaicanie. Dotyczy ono nie tylko zachowania wobec partnera, ale także zmiany miejsca, w którym się kochacie, pory dnia czy bielizny. I nie trzeba wcale kupować całego arsenału gadżetów erotycznych. Istnieje wiele prostszych sposobów na pielęgnowanie libido.

 • ZAPACHY: swoje libido podkręcisz pobudzając swój zmysł zapachu - kup więc olejek migdałowy do masażu, olejek jaśminowy do kąpieli w wannie i spróbuj się zrelaksować - stres to największy zabójca libido!
 • AFRODYZJAKI: jeśli wieczorem planujesz seks, przygotowania zacznijcie już kilka godzin wcześniej - zjedzcie pyszną kolację, a na deser ciemną czekoladę z nutą chili. Do posiłku wypijcie wytrawne czerwone wino, które pobudzi krążenie i pomoże wam się odprężyć. Latem w ramach deseru można zjeść schłodzony melon popijany Martini - to mieszanka, która skutecznie pobudza zmysły!

Czytaj też: Najsilniejsze afrodyzjaki dla kobiet

 • SEKSOWNA BIELIZNA: rano załóż swój najlepszy komplet koronkowej bielizny. Nosząc ją cały dzień, będziesz czuć się bardziej atrakcyjnie. Nie wierzysz? Spróbuj, nawet jeśli masz wiele kompleksów, w ładnej bieliźnie sama sobie będziesz wydawać się pociągająca.
 • SEXTING: nic tak nie nakręca libido jak wysyłanie sobie sprośnych wiadomości. Nie chodzi przy tym o to, by dosłownie pisać, co będziecie robić w łóżku - wystarczy bardzo subtelna sugestia, np. "jak myślisz, co mam dziś na sobie"? Potraktujcie to jako długą grę wstępną, która skończy się wieczorem w domu.

Kawa lekiem na zmniejszone libido?

Jest też dobra wiadomość dla kawoszy. Według prof. Faya Guarraciego z Uniwersytetu Southwestern, związki zawarte w kofeinie działają pobudzająco. Przynajmniej na samice szczurów. Prof. Guarraci zaobserwował, że podawanie kofeiny samicom szczurów zdecydowanie podwyższa ich libido.

Warto podkreślić, że badano wpływ kofeiny o różnym stężeniu, czyli takiej, jaka znajduje się w mocnym espresso oraz delikatnej cafe latte. Jednak bez względu na dawkę i moc, szczury wyjątkowo ochoczo przystępowały do współżycia.

Jednak, jak podkreśla prof. Guarraci, nie należy spodziewać się identycznych rezultatów u kobiet. Myszy, na których testowano kofeinę nigdy nie miały z nią nic do czynienia, nic więc dziwnego, że ich organizmy zareagowały gwałtownie. Jakiekolwiek efekty byłyby możliwe jedynie w przypadku kobiet, które nigdy nie piły kawy, albo pozwalały sobie na nią niezmiernie rzadko.

Rutyna zabija libido

Przyczyną obniżonego libido może być nuda w sypialni. Jeśli kochacie się cały czas w ten sam sposób, według ustalonego z góry scenariusza, możecie odczuwać mniejszą ochotę na zbliżenia - to naturalne, bo kołem napędowym związku jest wzajemna fascynacja i dreszczyk emocji. Co zrobić, żeby obudzić w sobie dawne uczucia?

Spróbujcie kochać się w ciekawszych pozycjach. Jeśli dotąd wasz łóżkowy repertuar ograniczał się do pozycji misjonarskiej, pora na urozmaicenie. Dla partnera lub partnerki bardzo podniecająca może być też propozycja seksu oralnego. Sama sugestia wprowadzenia nowości do waszej sypialni może podziałać jak afrodyzjak.

Czytaj też:

Sposób na zwiększenie libido - kulki gejszy

Ochotę na seks może zwiększyć też używanie kulek gejszy. Właśnie ten sposób na rozpalenie pożądania stosowała bohaterka książki "50 twarzy Greya". Anastasia Steele nosiła kulki przez kilka godzin w ramach gry wstępnej, wykonując przy tym zwykłe, codzienne czynności.

Noszenie kulek gejszy istotnie zwiększa libido, ponieważ kryjące się w nich mniejsze kuleczki wprawiają gadżet w drgania, drażniąc tym samym ścianki pochwy. Nie jest to na tyle duża stymulacja, by wywołać od razu orgazm, ale sprawia przyjemność i jest świetnym wstępem do dalszych pieszczot, tym razem z partnerem.

Zobacz też: Nadmierny popęd seksualny (hiperseksualność) - przyczyny

Warto wiedzieć

Definicję libido (łac. żądza) zawdzięczamy Zygmuntowi Freudowi, który wprowadził ją do psychoanalizy jako energię uczuciową i psychiczną, płynącą z imppsów biologicznych.

Sen zwiększa libido

Zdaniem prof. Kathleen Blindt Segraves z Uniwersytetu w Cleveland, największym wrogiem libido jest niedobór snu, czyli sypianie poniżej 8 godzin na dobę. W przypadku kłopotów z zasypianiem nie należy sięgać po środki nasenne, takie jak chociażby melatonina - według najnowszych doniesień jej długotrwałe stosowanie może wręcz doprowadzić do zaniku libido.