Seks analny - wpływ na zdrowie. Jak się do niego przygotować?

2022-06-06 12:24

Seks analny to forma aktywności seksualnej, z której wiele osób czerpie przyjemność. Jak wynika z raportu prof. Zbigniewa Izdebskiego „Seksualność Polaków” takie doświadczenia ma co szósty dorosły mieszkaniec Polski. Jednak seks analny stanowi najbardziej ryzykowną formę zachowań seksual­nych pod względem możliwości zakażenia się wirusem HIV. Sprawdź, jak przygotować się do seksu analnego, aby sprawił satysfakcję tobie i twojej partnerce bądź partnerowi, a jednocześnie był bezpieczny.

Zakochana para w łóżku
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Seks analny - na czym polega?
  2. Seks analny - jak się przygotować?
  3. Seks analny - skutki uboczne
  4. Seks analny - najlepsze pozycje

Seks analny coraz chętniej uprawiają pary heteroseksualne. Dlaczego ten rodzaj stosunku płciowego stał się tak popularny? Nie bez znaczenia jest tutaj wpływ pornografii na gusta mężczyzn i kobiet oraz chęć przeniesienia do rzeczywistości pokazywanych w niej form seksu. Z punktu widzenia panów seks analny wydaje się atrakcyjny, ponieważ szczelina odbytu jest węższa niż pochwa, przez co stosunek może dawać lepsze doznania.

Trzeba jednak pamiętać, że seks analny wymaga odpowiednich zabiegów higienicznych oraz stopniowego przyzwyczajania odbytu do penetracji – inaczej stosunek może zakończyć się mało przyjemnie.

Zdrowo Odpytani: Swinging, kobiecy wytrysk, BDSM . Sprawdziliśmy, czego Polacy szukają w sieci

Seks analny - na czym polega?

Seks analny to forma stosunku płciowego, który ppega na stymulacji odbytu partnerki lub partnera. Stymulacja może odbywać się poprzez wprowadzenie do odbytu członka, ale także palców, języka czy gadżetów erotycznych przeznaczonych specjalnie do pieszczot tej sfery erogennej (wibratory, kulki analne, koraliki czy zatyczki).

Doznania odczuwane w trakcie seksu analnego to bardzo indywidualna kwestia. Nie brakuje osób, którym ten rodzaj pieszczot sprawia najwięcej przyjemności i intensyfikuje orgazm uzyskany na drodze tradycyjnego stosunku.

Jest jednak spora grupa osób, którym seks analny sprawia ból, bez względu na stosowaną technikę i wcześniejsze przygotowania. Nie należy martwić się takim stanem rzeczy, ani, co gorsza, mieć poczucie winy z tego powodu. Odbytnica nie jest fizycznie przystosowana do stosunków płciowych, śluzówka odbytu jest ekstremalnie wrażliwa, a ponadto nie wytwarza śluzu ułatwiającego stosunek tak jak pochwa. Te wszystkie czynniki sprawiają, że niektórym seks analny może zupełnie nie odpowiadać.

Seks analny - jak się przygotować?

Przed przystąpieniem do seksu analnego zastosuj się do kilku kroków.

1. Higiena

Odbytnica jest fizjpogicznie pusta. Lewatywa wykonywana przed seksem analnym nie jest więc konieczna, z pewnością poprawia jednak komfort psychiczny i oczyszcza odbytnicę z nielicznych, zalegających grudek.

Nie da się jednak ukryć, że to miejsce posiada bogatą florę bakteryjną. W profilaktyce zakażeń najważniejsze jest więc respektowanie zasady: po pieszczotach analnych nie wkładaj palca ani członka do pochwy - najpierw dokładnie go umyj lub zmień prezerwatywę. Zabezpiecza to pochwę przed dostaniem się bakterii z odbytu. W drugą stronę ta zasada nie obowiązuje. Po pieszczotach waginalnych można uprawiać seks analny.

Seks analny jest dozwolony TYLKO jeśli oboje partnerzy wyrażają na to zgodę.

Sprawdź: Jak prawidłowo zrobić lewatywę?

Jak wpływają na współżycie nowe pozycje seksualne?

2. Lubrykant i prezerwatywa

Aby seks analny był komfortowy i bezpieczny, niezbędne jest zakupienie lubrykantu, czyli intymnego żelu nawilżającego. Śluzówka odbytu nie wytwarza, tak jak pochwa, śliskiego filmu zmniejszającego tarcie, więc wszelka penetracja czy to palcem, czy penisem wewnątrz odbytnicy, może powodować podrażnienia.

Czytaj też: Jaki lubrykant wybrać? Rodzaje żeli intymnych

Wbrew pozorom, wytrysk w czasie seksu analnego także może doprowadzić do ciąży (gdy sperma wypłynie i dostanie się w okolice dróg rodnych), lepiej więc zastosować prezerwatywę. Ale najważniejszym powodem, dla którego podczas penetracji odbytu należy założyć kondom, jest wysokie ryzyko przeniesienia chorób intymnych. Okolice odbytu są jeszcze bardziej narażone na wnikanie szkodliwych drobnoustrojów niż pochwa, dlatego istnieje większe prawdopodobieństwo, że seks analny spowoduje zakażenie HIV, kiłą, rzeżączką czy inną chorobą przenoszoną drogą płciową.

3. Delikatne pieszczoty z zewnątrz

Aby seks analny przyniósł satysfakcję, partnerzy muszą być podnieceni i rozluźnieni. Z praktycznego punktu widzenia stan ten najprościej osiągnąć, zaczynając akt seksualny stosunkiem pochwowym, przerywając w pewnym momencie i przechodząc do pieszczot analnych – jednak bez udziału penisa! Partnerce trzeba dać czas, aby przygotowała się na dotyk w tym szczególnym miejscu. Powolne, delikatne pieszczoty z zewnątrz działają cuda i pozwalają stopniowo rozluźnić zaciśnięty mięsień. Można więc zacząć od głaskania, ugniatania pośladków dłońmi, a potem przejść do delikatnych pieszczot okolic odbytu (tylko z zewnątrz).

4. Pieszczoty wewnątrz palcem

Następnie można przystąpić do następnej fazy seksu analnego - pieszczot wewnątrz odbytu palcem. W ten sposób przygotowujemy to wrażliwe miejsce na przyjęcie penisa. Przy odpowiednim nawilżeniu i pełnym wyczucia dotyku pieszczoty tej niezwykle erogennej, bogatej w zakończenia nerwowe strefy nie przyniosą bólu, a wręcz przeciwnie - wywołają wiele pozytywnych odczuć. Pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano i do tej szczególnej formy kontaktów należy się przyzwyczaić.

5. Próba penetracji

W kolejnym etapie można próbować włożyć członek do odbytu, jeśli jednak partnerka w jakimkolwiek momencie odczuje ból – jest to znak, aby przerwać i wrócić do pieszczot za jakiś czas. Można też, zamiast od razu przechodzić do penetracji penisem, posłużyć się korkami analnymi o różnych średnicach. Zaczynamy od najmniejszego, a gdy stosunek nie będzie już sprawiał dyskomfortu, przechodzimy do korka o większych rozmiarach.

Ważne

Seks analny – odmiany

„Tradycyjny” seks analny zakłada penetrację penisem, jednak istnieją także inne formy pieszczot okolic odbytu:

  • fingering – to wkładanie do odbytu palców, stanowi bardzo dobrą formę wprowadzenia do tego rodzaju seksu;
  • fisting – jest to wkładanie całej zaciśniętej pięści do odbytu;
  • rimming – to stymulacja okolic odbytu za pomocą języka (lizanie, wkładanie języka do odbytu). Oprócz tego do odbytu można wkładać rozmaite gadżety erotyczne, np. korki analne, zatyczki, koraliki czy wibratory.

Seks analny - skutki uboczne

W przeciwieństwie do pochwy, która biologicznie jest przystosowana do penetracji, odbyt ma za zadanie służyć nam wyłącznie do wypróżniania. Co więcej, silny mięsień odbytu pod wpływem działania na niego bodźców zewnętrznych, np. przy próbie włożenia palca czy właśnie penisa "odruchowo" się zaciska. Dlatego pierwsze zbliżenia analne mogą skutkować bólem u partnerki - pomocne będzie użycie lubrykantów oraz powolne i stopniowe wprowadzenie prącia.

Choć podkreśla się, że przy zachowaniu higieny i traktowaniu seksu analnego nie jako zamiennika stosunku waginalnego, a rodzaju urozmaicenia życia intymnego, już po pierwszych stosunkach skutki uboczne występują rzadko, mogą jednak się pojawić. Oprócz otarcia naskórka i szczelin okołoodbytniczych (pęknięć skóry wokół odbytu) należą do nich zmiany zapalne w okolicy odbytu, wypryski, kłykciny kończyste.

Seks analny a hemoroidy

Większość lekarzy jest zdania, że seks analny zwiększa ryzyko pojawienia się w przyszłości hemoroidów. Mimo to nie jest on bezpośrednią przyczyną schorzenia, na które wpływ ma też szereg innych czynników (m.in. zła dieta uboga w błonnik, zaparcia czy siedzący tryb życia). Istnieją jednak badania naukowe, które dowodzą, że seks analny to swoisty trening dla naczyń wokół odbytu i wręcz przeciwdziała hemoroidom. W licznej grupie kobiet uprawiających ten rodzaj seksu po kilku latach stwierdzono mniej przypadków żylaków odbytu niż w grupie kochającej się klasycznie.

Warto podkreślić, że seks analny jest stanowczo odradzany kiedy już mamy hemoroidy.

Seks analny a rozluźnienie zwieracza odbytu

Bezpieczny seks analny nie wpływa negatywnie także na trzymanie stolca. Mięśnie odbytu są przystosowane zarówno do kurczenia się, jak i rozluźniania. Po seksie analnym odbyt jest wprawdzie jeszcze przez chwilę "otwarty" - mięsień jest rozluźniony, ale szybko przechodzi z powrotem do stanu napięcia. Kilkukrotne ćwiczenie w ciągu dnia napinania i rozluźniania mięśni odbytu (które można przecież wykonywać w trakcie codziennych czynności) bardzo usprawnia ten proces. Napinając mięśnie odbytu ćwiczymy przy okazji mięśnie dna miednicy, co ma znaczenie zarówno dla jakości stosunków seksualnych, zapobiega nietrzymaniu moczu, jak i wpływa pozytywnie na przebieg porodu.

Inne skutki uboczne

W skrajnych przypadkach seks analny może prowadzić ponadto do wystąpienia innych skutków ubocznych takich jak:

Seks analny - najlepsze pozycje

Te pozycje seksualne ułatwią wam stosunek analny i sprawią, że wasze doznania będą naprawdę głębokie

Seks analny - pozycja od tyłu

Partnerka staje na czworaka tyłem do partnera, mężczyzna klęka za nią i mocno przyciska do siebie jej pośladki. Aby w tym układzie maksymalnie ułatwić parterowi wniknięcie do odbytu, partnerka powinna położyć piersi na łóżku i maksymalnie wypiąć pośladki w górę. Jeśli niedostatecznie czuje partnera w sobie, powinna złączyć nogi – w ten sposób zapewni obojgu mocniejsze doznania.

Seks analny - pchnięcie słonia

Kochanka kładzie się na brzuchu i wyciąga ciało jak kotka. Lekko rozchyla wyprostowane nogi. Spokojnie czeka, aż partner przykryje ją swoim ciałem. On zbliża się wolno od tyłu i kładzie na niej. Opiera ręce po obu stronach jej ciała, mniej więcej na wysokości barków, i wprowadzając lingam, odchyla się do tyłu. Pozycję te nazywamy Pchnięciem słonia. Chociaż kochanka nie ma zbytniej możliwości ruchu, może dozować przyjemność, ściskając i rozluźniając nogi. Jeżeli otworzy je szeroko, pozwoli mężczyźnie na głęboką penetrację. Jeśli natomiast zewrze nogi i napnie mięśnie ud, uwięzi członek w środku i sprawi, że każdy jego ruch będzie dużo bardziej odczuwalny. Pochylając głowę do przodu, pozwoli, aby mężczyzna całował oraz kąsał jej szyję. Stopień trudności pozycji zależy od kondycji fizycznej partnera, który w trakcie penetracji musi cały czas opierać się na rękach. Jeśli zabraknie mu sił, zawsze może położyć się na kochance. Trzeba jednak pamiętać, że w ten sposób ograniczy swoje ruchy, a co gorsza, jeżeli jest dużo cięższy, niechcący może ją zmiażdżyć swoim ciałem. Dlatego nie poleca się tej pozycji, jeśli mężczyzna waży dużo więcej niż kobieta

Seks analny - pozycja bogini Indrani

Kamasutra uznaje znajomość tej pozycji za wyższy stopnień wtajemniczenia w sztuce miłości fizycznej. Swoją nazwę zawdzięcza bogini Indrani, żony indyjskiego boga wojny i burzy Indry. Pozycja umożliwia mężczyźnie głęboką penetrację, a także ręczną stymulację łechtaczki. Kobieta kładzie się na plecach, przyciąga kolana do klatki piersiowej i opiera stopy o piersi partnera. Partner klęczy przed nią, wspierając się na rękach opartych na jej udach. Mężczyzna tylko z pozoru odgrywa dominującą rolę podczas zbliżenia, ponieważ ugięte nogi partnerki działają jak amortyzator, dzięki czemu to ona wyznacza rytm i głębokość pchnięć.

Seks analny - taczka

Mężczyzna staje na lekko ugiętych nogach, kobieta staje na czworaka przed nim. Partner chwyta ją za uda i unosi wysoko, ona opiera wyprostowane ręce na ziemi. Układ przypomina ogrodnika pchającego taczkę. Partner ma możliwość głębokiej penetracji i to on jest stroną dominującą podczas stosunku. Trudność polega na tym, że musi on utrzymać ciężar ciała partnerki, której tułów wisi w powietrzu.