Kulki analne – do czego służą i jak ich używać? Rodzaje kulek analnych

2017-08-25 16:04

Kulki analne przeznaczone są do stymulacji odbytu i mogą stanowić ciekawe urozmaicenie gry wstępnej lub klasycznego seksu. Kulki analne są zwykle nieco mniejsze niż kulki gejszy (waginalne) i występują w kilku rodzajach: mogą być zrobione z silikonu, plastiku, metalu, być połączone na stałe lub przywiązane do sznurka. Sprawdź, jak używać kulek analnych, aby uzyskać maksimum przyjemności.

Kulki analne – do czego służą i jak ich używać? Rodzaje kulek analnych
Autor: thinkstockphotos.com Do pieszczot analnych nadają się nie tylko kulki analne, ale także zatyczki i koraliki.

Spis treści

 1. Kulki analne – rodzaje
 2. Kulki a koraliki analne – czym się różnią?
 3. Kulki analne na sznurku – lepiej ich nie wybieraj
 4. Kulki i korki analne – jak ich używać?
 5. Jak wybrać dobrej jakości kulki analne?

Kulki analne to gadżet erotyczny podobny do kulek gejszy, jednak służy do penetracji nie pochwy, lecz odbytu. Kulek analnych używa się, aby osiągnąć orgazm lub zintensyfikować doznania płynące z tradycyjnego seksu. Gadżet ten może pomóc również mężczyznom, którzy mają problemy z erekcją, ponieważ stymuluje bardzo wrażliwy obszar w męskim ciele – prostatę.

Kulki analne – rodzaje

Sklepy z gadżetami erotycznymi oferują bogaty asortyment kulek analnych wykonanych z różnych surowców, o różnych kształtach i dodatkowych funkcjach. Oto najpopularniejsze:

Kulki i korki analne rozciągają i rozluźniają mięśnie zwieracza, dlatego polecane są jako gadżet przygotowujący do seksu analnego.

 • kulki analne plastikowe – najczęściej spotykany rodzaj. Plastik zwykle nie uczula, jednak wadą takich kulek jest twardość, brak elastyczności.
 • kulki analne stalowe – są idealnie gładkie, przez co łatwiej utrzymać je w czystości. Należy unikać kulek wykonanych ze słabego jakości metalu.
 • kulki (koraliki) analne silikonowe – ich zaletą jest elastyczność, przez co łatwiej się nimi posługiwać. Dobrze nadają się dla osób początkujących.
 • kulki (koraliki) analne gumowe – podobnie jak te wykonane z silikonu, są miękkie i dobre dla osób mało doświadczonych. Jednak guma, z której wykonany jest gadżet, może zawierać toksyczne substancje - ftalany. Dowiedziono, że kumulują się one w organizmie i mogą zaburzać płodność. O obecności szkodliwych związków świadczy silny, „chemiczny” zapach tworzywa.
 • kulki analne z wibracjami – w środku zawierają mniejsze kulki, które podczas ruchu przyjemnie wibrują potęgując doznania. Mogą działać także jak typowy wibrator zasilany na baterię i wytwarzać wibracje samoistnie.
 • korki (zatyczki) analne – są krótsze niż kulki i mają kształt zwężającego się stożka. Odpowiednie dla początkujących, minimalizują ryzyko uszkodzeń odbytu.

Kulki a koraliki analne – czym się różnią?

Koraliki analne są mniejsze niż kulki, w związku z czym polecane są osobom, które zaczynają uprawiać seks analny. Są miększe, mają mniejszy obwód oraz zróżnicowaną wielkość (zaczynają się od najmniejszych do największych, dzięki czemu łatwo można stopniować głębokość penetracji).

Najlepiej wybierać koraliki analne wykonane z silikonu medycznego, który nie powoduje uczuleń i nie zawiera szkodliwych substancji.

Tego nie rób

Kulki analne na sznurku – lepiej ich nie wybieraj

Kulki analne połączone nylonowym sznurkiem są mniej higieniczne niż te wykonane z silikonu. Sznurka nie da się całkowicie oczyścić – ma pory, w których zostają zanieczyszczenia, a to może zwiększać ryzyko infekcji. Poza tym porowaty sznurek może powodować otarcia i uszkodzenia delikatnej błony śluzowej odbytu.

Lepiej wybierać kulki analne wykonane z jednego kawałka plastiku lub silikonu, pomiędzy którymi występują stałe łączenia. Ewentualnie można na kulki analne ze sznurkiem założyć prezerwatywę.

Kulki i korki analne – jak ich używać?

 1. Po pierwsze, należy zadbać o odpowiednie nawilżenie, ponieważ śluzówka odbytu nie wytwarza śluzu tak jak pochwa. Warto zaopatrzyć się w specjalny lubrykant do seksu analnego o gęstej konsystencji.
 2. Kulki i koraliki analne wprowadza się do odbytu, a następnie wykonuje ruchy góra-dół, co stymuluje ścianki odbytu oraz okolice zwieracza. Podczas zabaw z kulkami nie należy się spieszyć i zachować delikatność.
 3. Korek analny wystarczy włożyć do odbytu i można w tym czasie odbywać tradycyjny stosunek pochwowy lub oralny. Zatyczka intensyfikuje orgazm u kobiety drażniąc wrażliwe okolice zwieracza.
 4. W przypadku mężczyzn korki i kulki analne stymulują bardzo erogenny narząd – prostatę – i dzięki temu wzmacniają erekcję. Gadżet ten może być pomocny w leczeniu zaburzeń wzwodu. Na rynku dostępne są specjalne korki analne z zagięciem, które jeszcze skuteczniej drażnią narząd prostaty.
 5. Po użyciu kulki analne trzeba dokładnie oczyścić, aby nie rozwijały się na nich bakterie. Do tego celu warto używać produktów odkażających stworzonych specjalnie do czyszczenia gadżetów analnych (dostępne w sex-shopach).

Czytaj też: Ćwiczenia mięśni Kegla u mężczyzn wzmacniające erekcję

Ważne

Jak wybrać dobrej jakości kulki analne?

 • powierzchnia przyrządu powinna być idealnie gładka, bez chropowatości – z tego powodu raczej unikaj kulek analnych na sznurku oraz wykonanych z gumy czy lateksu, które gromadzą zanieczyszczenia;
 • najbardziej higieniczne są kulki wykonane z silikonu medycznego, szkła borokrzemowego oraz stali nierdzewnej – takich warto szukać w sklepach;
 • na końcu zabawki powinien znajdować się uchwyt, przyssawka lub inny rodzaj szerszego zakończenia, który zabezpiecza przed zbyt głębokim włożeniem przyrządu do odbytu.