Gdy nie masz ochoty na seks - przyczyny spadku libido

2016-04-04 12:56

Współżycie przestało cię pociągać? Nie lekceważ problemu, bo to nie tylko zagrożenie dla związku. Obniżone libido może przyczynić się do kłopotów zdrowotnych. Jakie są przyczyny braku ochoty na seks?

Gdy nie masz ochoty na seks - przyczyny spadku libido
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Brak libido - nie bagatelizuj problemu
  2. Przyczyny spadku libido
  3. Spadek libido - winne kompleksy

Ból głowy, zmęczenie – ile razy wykorzystywałaś te i inne wymówki, żeby wykręcić się od seksu? Jeśli nie odczuwasz potrzeby bliskości, powinnaś spróbować to zmienić, bo lista korzyści płynących ze współżycia jest długa, choć nie do końca znana.

Seks poprawia nastrój, w czasie stosunku znacznie zwiększa się poziom endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Chronią one przed osteoporozą (wzmacniają kości) i opóźniają procesy starzenia. Zachować młodość pomaga również hormon DHEA, którego produkcja wzrasta podczas współżycia. Wpływa on na dobrą pamięć oraz... zwiększa apetyt na seks.

Im częściej się kochasz, tym większą masz na to chęć. Współżycie wpływa także na ukrwienie skóry, znacznie poprawiając jej wygląd. Ponadto seks rozluźnia i relaksuje, działając jak dobry masaż. Ale najważniejsza jest bliskość fizyczna – spaja i umacnia związek. Dlatego brak seksu może skutkować nawet rozstaniem.

Brak libido - nie bagatelizuj problemu

Warto zdać sobie z tego sprawę i nie czekać z szukaniem pomocy, bo niechęć do seksu będzie się pogłębiać. Obniżonej potencji (zwanej hipolibidemią) nie powinnaś się wstydzić, bo jak pokazały badania, problem ten dotyka nawet co trzecią kobietę.

Niestety, wiele pań go bagatelizuje, uznając za rzecz naturalną, za wypalenie, które prędzej czy później pojawia się w związku. – To błędne myślenie – spadku pożądania nie można przyjąć za normę – mówi Katarzyna Klimko-Damska, seksuolog. – Przyczyny obniżenia libido mogą być różne, ponieważ na popęd seksualny ma wpływ wiele czynników.

Czytaj też: Negatywne skutki seksoholizmu

Przyczyny spadku libido

To prawda, że gdy do związku wdziera się rutyna, ma to swoje odbicie także w łóżku. Kiedy stracisz apetyt na igraszki lub spada zainteresowanie partnerem, powinnaś szczerze porozmawiać ze swoim mężczyzną. Może macie wspólne fantazje, które zawsze chcieliście zrealizować, ale wstydziliście się o nich mówić? Razem z pewnością łatwiej znaleźć sposób na urozmaicenie intymnego życia.

CZYTAJ TEŻ:

Zdrowo Odpytani: Swinging, kobiecy wytrysk, BDSM . Sprawdziliśmy, czego Polacy szukają w sieci
Warto wiedzieć

30% kobiet uprawia seks, choć tego nie chce

Jak wynika z raport o seksualności, który upublicznił Zbigniew Izdebski podczas IX Ogólnopolskiej Debaty o Zdrowiu Seksualnym, 30% kobiet współżyło seksualnie ze swoim partnerem, mimo że nie miało na to ochoty. Co ciekawe, ofiarami wymuszonego seksu są tylko kobiety, lecz coraz częściej także mężczyźni.

Bardzo często obniżenie potencji związane jest ze stresem i zmęczeniem, które daje o sobie znać pod koniec dnia. – Dlatego bardzo ważne jest wygospodarowanie czasu tylko dla siebie. Świat się nie zawali, jeśli sprzątanie przełożysz na inny dzień – podkreśla Klimko-Damska. – Znajdź coś, co pozwoli ci się oderwać od obowiązków. Być może brzmi to banalnie, ale nawet pół godziny poświęcone samej sobie pomaga odzyskać siły. A może spróbuj kochać się rankiem, kiedy jesteś wypoczęta?

Może być też tak, że partner nie daje ci tego, czego od niego oczekujesz. W tym przypadku także nie obędzie się bez szczerej rozmowy. Nie czekaj, aż on się domyśli, co sprawia ci przyjemność. Opowiedz o swoich potrzebach, o tym, jak lubisz być dotykana. Odkrywanie swoich ciał na nowo może być ekscytujące.

Często przyczyną osłabionego libido są niewyjaśnione spory czy ukryty żal do partnera. W takiej sytuacji także powinnaś postawić na rozmowę. Jeśli nie potraficie ze sobą rozmawiać jak niegdyś, może warto pomyśleć o pomocy seksuologa. Takie wizyty mogą pomóc w wyjaśnieniu wielu nieporozumień.

Problem

Jeżeli od dawna borykasz się ze spadkiem pożądania, nie obędzie się bez pomocy seksuologa lub psychologa. Przyczyną braku libido może być bowiem wychowanie, religijność, doświadczenia z przeszłości i inne głęboko zakorzenione w psychice zdarzenia, z którymi bardzo ciężko uporać się samemu, często bardzo trudno nawet je sobie uświadomić. Jeśli wcześniej prowadziłaś normalne życie seksualne, łatwiej będzie zażegnać problem.

Spadek libido - winne kompleksy

Ogromny wpływ na libido ma także to, jak postrzegasz siebie. Kompleksy i niskie poczucie wartości skutecznie zabijają ochotę na pieszczoty. Jedynym wyjściem jest zaakceptowanie siebie. Pamiętaj, że nikt nie jest idealny, a mężczyźni i tak widzą kobietę całościowo. Nie skupiają się na drobnych niedoskonałościach, jak cellulit czy rozstępy. Jeżeli do współżycia zniechęca cię strach przed nieplanowaną ciążą, u ginekologa dobierz odpowiednią antykoncepcję. Pamiętaj, że jeśli sama nie jesteś w stanie odszukać przyczyny, warto zgłosić się do seksuologa. Specjalista na pewno ci pomoże.

Ważne

Aż 67 proc. kobiet po 50. roku życia zauważa u siebie obniżenie pożądania, czasem związane z suchością pochwy. Najczęściej przyczyną jest spadek estrogenów. Na szczęście jest na to sposób: można farmakologicznie wyrównać poziom hormonów, po przeprowadzeniu odpowiednich badań.

miesięcznik "Zdrowie"