Idealny seks – jak długo powinien trwać stosunek?

2018-04-10 16:59

Jak długo powinien trwać idealny seks? Jedni przekonują, że wystarczy im 10 minut, inni są zwolennikami 2-godzinnych maratonów. Tak naprawdę nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, bo wszystko zależy od stopnia podniecenia, stanu zdrowia i ogólnego samopoczucia partnerów. Możliwe jest określenie tylko orientacyjnych granic, które w powszechnym odczuciu mogą być uznane za zbyt krótki lub zbyt długi czas stosunku.

Idealny seks – jak długo powinien trwać stosunek?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak długo trwa przeciętny stosunek?
  2. Kiedy stosunek jest za długi, a kiedy za krótki?
  3. Przedwczesny wytrysk - najczęstsza przyczyna problemów z seksem
  4. Jak długo powinien trwać stosunek?
Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 2 Seksualność

Jak długo trwa przeciętny stosunek?

Wokół seksu narosło wiele mitów, a jeden z najważniejszych dotyczy długości trwania stosunku. Duża grupa kobiet i mężczyzn jest zdania, że seks musi trwać jak najdłużej, bo tylko wtedy może dać partnerom maksimum satysfakcji. Jest to jeden z najczęściej powtarzanych stereotypów, które negatywnie wpływają na samoocenę kochanków i często powodują ich frustrację. Tymczasem, jak pokazują badania, rzeczywiste dane dotyczące długości stosunku nijak mają się do wyśrubowanych norm, które narzucają sobie współczesne pary w pogoni za „idealnym seksem”.

Według raportu „Seksualność Polaków 2017” autorstwa prof. Zbigniewa Izdebskiego, przeciętna długość zbliżenia od wprowadzenia członka do pochwy do wytrysku wynosi 14,3 minuty. Cały akt seksualny razem z grą wstępną trwa 29 minut, co na tle innych krajów jest wynikiem imponującym. Dla porównania, w USA przeciętna długość stosunku wynosi 7,3 minuty, a gra wstępna od 11 do 13 minut. Z kolei seksuolodzy, opierając się na badaniach całej populacji, szacują, że średni czas stymulacji członka do momentu wytrysku to tylko ok. 5 minut, przy czym wartość ta zależy od poziomu podniecenia partnera i czasu, jaki upłynął od poprzedniego zbliżenia.

Kiedy stosunek jest za długi, a kiedy za krótki?

Nie istnieją sztywne wytyczne dotyczące czasu trwania stosunku, których przestrzeganie gwarantowałoby za każdym razem satysfakcjonujący seks. Można jedynie określić bardzo orientacyjne przedziały czasowe, które mogą być postrzegane jako mniej lub bardziej pożądane przez większość społeczeństwa. W tym celu naukowcy z Penn State University z USA przeprowadzili wywiady z 50 osobami wchodzącymi w skład Towarzystwa Terapii Seksualnej – psychologami, seksuologami, fizjoterapeutami, terapeutami rodzinnymi. Osoby te, na podstawie własnej praktyki lekarskiej, wskazały, jaki czas stosunku uważają za wystarczający, pożądany, zbyt krótki i zbyt długi. Wyniki ankiety były następujące:

  • seks trwający 3-7 minut jest wystarczający, aby zaspokoić potrzeby partnerów,
  • seks trwający 7-13 minut to pożądany czas trwania stosunku, który daje najwięcej przyjemności,
  • seks trwający poniżej 2 minut uznany został za zbyt krótki,
  • seks trwający 10-30 minut został uznany za zbyt długi.
Ważne

Przedwczesny wytrysk - najczęstsza przyczyna problemów z seksem

Podstawową przyczyną zbyt krótkiego stosunku i braku zadowolenia z seksu jest przedwczesny wytrysk. Dysfunkcja ta zachodzi wówczas, gdy ejakulacja występuje wcześniej niż chce tego mężczyzna – zaraz po wprowadzeniu członka do pochwy, a nawet jeszcze przed tym. Przedwczesny wytrysk można też podejrzewać u mężczyzn, dla których maksymalny czas penetracji wynosi 1-2 minuty i po tym czasie nie są oni w stanie kontynuować ruchów frykcyjnych.

Przedwczesny wytrysk według szacunków dotyczy 1/3 dorosłych mężczyzn. Często jest źródłem frustracji dla obojga partnerów i jeśli zdarza się nagminnie, wymaga leczenia. Najczęściej polega ono na stosowaniu odpowiednich technik seksualnych oraz relaksacyjnych. W niektórych przypadkach wskazana jest farmakoterapia i psychoterapia.

Czytaj też: Jak przedłużyć stosunek? Sposoby na przedwczesny wytrysk

Jak długo powinien trwać stosunek?

Podsumowując, długość trwania stosunku to kwestia bardzo indywidualna i jej rozstrzygnięcie zależy tylko od partnerów. Nawet jeśli trwa on tylko 3 minuty, ale obojgu partnerom sprawia przyjemność, nie należy go traktować jako odchylenia od normy. Najczęściej długość seksu zależy od aktualnego nastroju, poziomu podniecenia, kondycji fizycznej i emocjonalnej kochanków. Nie ma nic dziwnego w tym, że czasem mamy ochotę na szybki „numerek” trwający nie dłużej niż 5 minut, a czasem na długi, powolny seks urozmaicany różnymi pozycjami i technikami. Ważne, aby długość i intensywność zbliżenia spełniały oczekiwania obu stron, a wówczas każdy seks – i ten trwający 5, i 50 minut – będzie satysfakcjonujący.