Jak przedłużyć stosunek? 6 sprawdzonych sposobów

2022-07-15 10:34

Aby przedłużyć stosunek, możesz wypróbować naturalne, domowe sposoby, takie jak np. technika trzech palców, lub sięgnąć po specjalne tabletki. Dobre rezultaty przynoszą ćwiczenia, które wykonywane regularnie pomagają kontrolować wytrysk. Sprawdź, jak przedłużyć stosunek poznając sprawdzone sposoby na opóźnienie wytrysku.

seks
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Dlaczego stosunek trwa za krótko?
 2. Jakie są metody na przedłużenie stosunku?
 3. 5 sposobów na udany seks w związku
 4. Jak przedłużyć stosunek? Rady dla kobiet
 5. Jak przedłużyć stosunek? Domowe sposoby
 6. Jak przedłużyć stosunek za pomocą tabletek?
Od czego powinien zacząć się wieczorny seks? Ciekawa zasada seksuologów

Jeśli zastanawiasz się, jak przedłużyć stosunek, zapewne masz problem z przedwczesnym wytryskiem (PW). Nie ma jednak powodów do obaw, bo to najczęstsze występujące u mężczyzn zaburzenie seksualne. Wielu panów na różnych etapach życia seksualnego doświadcza tego problemu, nie jesteś więc jedyną osobą, która szuka sposobów na to, jak przedłużyć stosunek. Według oficjalnych wyliczeń, na przedwczesny wytrysk (PW) cierpi 28 proc. mężczyzn, a tylko w Polsce co trzeci.

Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na przedłużenie stosunku, które - jeśli tylko wykażesz się konsekwencją i cierpliwością - pomogą ci odsunąć w czasie moment ejakulacji.

Dlaczego stosunek trwa za krótko?

Seksuolodzy mówią o nim: "niezdolność powstrzymania wytrysku przed wspólnym doznaniem przyjemności przez oboje partnerów przed upłynięciem minimum dwóch minut od rozpoczęcia stosunku". Mowa oczywiście o przedwczesnym wytrysku, przez który wielu mężczyzn kończy szybciej, niż ich partnerka. Stąd tak wielu poszukuje odpowiedzi na pytanie, jak przedłużyć stosunek.

Czytaj też: Idealny seks - jak długo powinien trwać stosunek?

Na ogół nie można stwierdzić jednoznacznej przyczyny tej dolegliwości. W okresie dojrzewania można tłumaczyć ją burzą hormonów. W dojrzałym wieku przedwczesny wytrysk wynika najczęściej z problemów ze zdrowiem (m.in. nadciśnienia, cukrzycy, chorób prostaty, zwłaszcza zapalenia gruczołu krokowego, czy nadczynności tarczycy), ale również zbyt częstej masturbacji, zbyt długiej abstynencji seksualnej czy dla odmiany częstej zmiany partnerów. Jeśli dołożymy do tego niepewność uczuć, obawę przed ośmieszeniem, stres oraz nadużywanie alkoholu, papierosów czy środków odurzających, to syndrom PW przestanie być już tylko sporadycznym zdarzeniem.

Na zjawisko przedwczesnego wytrysku ma wpływ także psychika mężczyzny. Sama ejakulacja, jak twierdzą seksuolodzy, niemal w 98 proc. bierze się z  psychiki, a nie z fizjologii. Dlatego w leczeniu przedwczesnego wytrysku nie chodzi tylko o stosowanie odpowiednich środków, wynajdywanie coraz to nowych pozycji, lecz przede wszystkim o pozytywne nastawienie.

Jakie są metody na przedłużenie stosunku?

Metod radzenia sobie z przedwczesnym wytryskiem jest kilka. Od odpowiednich ćwiczeń i reagowania na pierwsze sygnały, aż po stosowanie kilku prezerwatyw naraz czy picie alkoholu przed samym zbliżeniem. Ten ostatni, jak wiadomo, rozrzedza krew i opóźnia seksualny finisz.

Czytaj też: Alkohol a seks - jak alkohol wpływa na popęd seksualny?

Pomóc mają też grzeczne myśli. Jedni starają się nie myśleć o tym, co ich podnieca, inni zaopatrują się w specjalne kremy znieczulające... Ani jedna, ani druga metoda nie jest dobra. No bo jak wyobrażacie sobie stosunek, w którym partner myśli o rozliczeniu się z fiskusem albo o tym, ile wyniesie go doroczny przegląd auta...

Znieczulanie domiejscowe też nie jest najlepszym pomysłem. Partnerka może mieć wrażenie, że siłuje się z kłodą drewna, przez co jej libido obniży się niemal do zera. Ostatnio modna stała się metoda APE (Anti Premature Ejaculation) - zestaw wskazówek i ćwiczeń, które pomagają poradzić sobie z przedwczesnym wytryskiem. APE bazuje na naturalnych zachowaniach, a jej stosowanie ma przywrócić mężczyznom normalny czas reakcji, np. na podniecenie czy nagłe zwroty akcji. Podobno wystarczy pół godziny dziennego treningu, żeby zauważyć pierwsze efekty i zapanować nad własnym ciałem. Na pewno sporo zależy tutaj od partnerki i jej odpowiedniego podejścia do ars amandi. Zrozumienie, cierpliwość a przede wszystkim dużo miłości to recepta na satysfakcjonujący i pozbawiony stresu stosunek.

5 sposobów na udany seks w związku

Jak przedłużyć stosunek? Rady dla kobiet

Jeśli twój partner cierpi na przedwczesny wytrysk, wykonajcie wspólnie to ćwiczenie. Pomoże ono mężczyźnie nabrać kontroli nad własnym ciałem.

Partner kładzie się na plecach, ty siadasz okrakiem ja jego udach. Delikatnymi pieszczotami doprowadź do pełnej erekcji, po czym zwolnij gdy partner będzie zbliżał się do orgazmu. Tuż przed wytryskiem, mocno zaciśnij palce na członku około 3 cm poniżej główki i przytrzymaj około 10 sekund. Wznów stymulację dopiero aż podniecenie u partnera nieco opadnie.

Sprawdź też: Jak pieścić penisa ręką?

Powtórzcie ćwiczenie kilka razy pod rząd, aż nauczysz się rozpoznawać oznaki zbliżającego się orgazmu u partnera, a partner nauczy się choć trochę kontrolować swój wytrysk. W kolejnym etapie ćwiczenia partner nauczy się kontrolować swoje reakcje podczas stosunku. Dosiądź partnera tak jak w pozycji na jeźdźca i wprowadź twardy członek do pochwy. Nie wykonuj żadnych ruchów ciałem. Jeśli partner nie jest dostatecznie podniecony, możesz wykonać kilka serii skurczów mięśni Kegla. Gdy partner zasygnalizuje zbliżający się wytrysk, wysuń członek z pochwy i wykonaj ucisk jak w pierwszym ćwiczeniu. Poczekaj aż napięcie częściowo opadnie i powtórz ćwiczenie jeszcze kilka razy, wydłużając czas trwania w bezruchu.

Po kilku seriach partner powinien nabrać większej kontroli nad wytryskiem. Wtedy dopiero możecie podjąć pełny stosunek zakończony orgazmem.

Jak przedłużyć stosunek? Domowe sposoby

 • Technika trzech palców

Technika uciskania krocza była praktykowana w Chinach przez pięć tysięcy lat i do tej pory swoją skutecznością przebija inne metody powstrzymywania wytrysku. Wymaga jednak refleksu i dużej wprawy partnerki.

Chcąc opóźnić zbliżający się wytrysk, należy przycisnąć trzema palcami punkt w centralnej części krocza (między jądrami a odbytem) i poczekać aż podniecenie nieco opadnie. Powinno to przyhamować moment kulminacyjny o kilka minut.

 • Trening mięśni Kegla

Codzienny trening mięśni PC (mięśni Kegla) może opóźnić wytrysk. Mężczyzna powinien regularnie wykonywać 30 serii szybkich skurczów i rozluźnień mięśni dna miednicy oraz kilka serii długich skurczów, trwających po 10 sekund. Ćwiczenia należy powtarzać rano i wieczorem, z każdym tygodniem stopniowo wydłużając czas napięcia mięśni. Mocne, elastyczne mięśnie PC pozwalają mężczyźnie lepiej kontrolować swoje reakcje i dowolnie sterować swoją męskością. Są niezbędne w tantrycznych metodach powstrzymywania wytrysku, które koniecznie powinniście wypróbować.

Czytaj też: Na czym polega seks tantryczny?

Zastosujcie też technikę wycofywania. Sprężyste mięśnie PC są warunkiem powodzenia tej metody. Kiedy partner czuje zbliżający się wytrysk, przerywa pchnięcia i wycofuje członek z pochwy, pozostawiając tylko czubek główki u jej wejścia. Napina mięśnie PC i liczy do dziesięciu. Doświadczeni mężczyźni twierdzą, że lepszy efekt daje wykonanie dziesięciu szybkich skurczów. Mężczyzna powinien wypróbować obie metody i wybrać najlepszą dla siebie.

Sprawdź: Ćwiczenia mięśni Kegla u mężczyzn wzmacniające erekcję

 • Technika STOP and GO

Metoda polecana przez amerykańskich seksuologów jest bardzo prosta i skuteczna. Trzeba tylko wiedzieć, w którym momencie przerwać stosunek. Polega ona na przerywaniu penetracji tuż przed orgazmem partnera i zajęciem się pieszczotami partnerki. Stosunek można podjąć dopiero wtedy, gdy erekcja nieco opadnie. Przeplatanie stosunku z innymi formami seksu może nawet dwukrotnie wydłużyć czas miłosnej sesji.

 • Technika 9-ciu pchnięć

Dalekowschodnia techniki 9 pchnięć opiera się na odpowiednim sterowaniu przepływem energii, co ma przełożyć się na opóźnienie wytrysku. Podczas penetracji partner powinien liczyć cykle płytkich i głębokich pchnięć według poniższej zasady. Pchnięcia wykonuje się nie wychodząc z partnerki.

 • 9 płytkich pchnięć i 1 głębokie
 • 8 płytkich pchnięć i 2 głębokie
 • 7 płytkich pchnięć i 3 głębokie
 • 6 płytkich pchnięć i 4 głębokie
 • 5 płytkich pchnięć i 5 głębokich
 • 4 płytkie pchnięcia i 6 głębokich
 • 3 płytkie pchnięcia i 7 głębokich
 • 2 płytkie pchnięcia i 8 głębokich
 • 1 płytkie pchnięcie i 9 głębokich

Ten typ stymulacji sprawdza się w przypadku mężczyzn, którzy szybko się podniecają lub gdy para jest bliska orgazmu, lecz chce przedłużyć stosunek o kilkanaście minut. Tempo płytkich pchnięć powinno być umiarkowane, zaś pchnięcie głębokie szybkie i zdecydowane. Po pierwszej serii z reguły można zrobić przerwę, nie wychodząc jednak z partnerki. Zajmijcie się pocałunkami i pieszczotami rękoma. Gdy podniecenie nieco opadnie, możecie przystąpić do 2 serii. Jeśli w którymś etapie partner będzie bliski wytrysku, partnerka powinna nacisnąć punkt znajdujący się pomiędzy nasadą penisa a odbytem (patrz technika trzech palców).

Jak przedłużyć stosunek za pomocą tabletek?

Środki farmakologiczne są ostatecznością i to raczej wtedy, gdy okaże się, że podłożem przedwczesnego wytrysku jest tzw. nadpobudliwość nerwu sromowego, nadwrażliwość żołędzi członka (skutek przebytej infekcji) lub napięcie mięśni zwieracza cewki moczowej. Zdecydowanie lepsze efekty niż podawanie tabletek daje terapia kombinowana - czyli połączenie treningu z elektroterapią lub fizjokinezyterapią, stosowana w specjalistycznych gabinetach (zaleca się około 15 zabiegów wykonywanych codziennie).

Jak wpływają na współżycie nowe pozycje seksualne?
Ważne

Leki na przedwczesny wytrysk

Kontrolę nad wytryskiem sprawuje ośrodkowy układ nerwowy i dlatego przedwczesny wytrysk jest uznawany za problem neurobiologiczny. W proces wytrysku zaangażowane są liczne neuroprzekaźniki, a najważniejszym z nich jest serotonina, która hamuje wytrysk. Innym jest dopamina, która wyzwala orgazm. Dlatego też uważa się, że przedwczesny wytrysk ma związek z niskim poziomem serotoniny i wysokim poziomem dopaminy w tych obszarach układu nerwowego, które kontrolują wytrysk. Poziom serotoniny i dopaminy pomagają regulować m.in. leki z grupy SSRI (selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny). Należy do nich dapoksetyna - jedyny preparat zarejestrowany w leczeniu przedwczesnego wytrysku dostępny w Polsce. Lek wykazuje dużą skuteczność już po pierwszym zastosowaniu. Szybko się wchłania, ale też szybko jest usuwany z organizmu, co podnosi bezpieczeństwo jego stosowania.

Niektórzy panowie sięgają po żele czy aerozole stosowane miejscowo, a zawierające środki znieczulające – lidokainę i prilokainę. Środki te znieczulają żołądź i pomagają opóźnić wytrysk, ale stosowane dłużej są mało skuteczne. Mogą też wywoływać drętwienie penisa, a przy przedawkowaniu doprowadzić do utraty erekcji i wytrysku. Poza tym preparat wprowadzony do pochwy partnerki zmniejszy jej doznania, a przy dłuższym czasie stosowania może doprowadzić do zaburzeń jej orgazmu.

Autor: Anna Jarosz

Jak używki wpływają na seksualność?