Zapalenie prostaty: przyczyny, objawy, leczenie

2020-09-16 15:03

Zapalenie prostaty (czyli stercza lub gruczołu krokowego) może zdarzyć się w każdym wieku. Zazwyczaj zapalenie prostaty wiąże się z zakażeniem. Jego powodem może być też zaleganie wydzieliny produkowanej przez ten gruczoł. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia prostaty? Jak przebiega leczenie?

Zapalenie prostaty: przyczyny, objawy, leczenie
Autor: thinkstockphotos.com

Zapalenie prostaty (zapalenie gruczołu krokowego lub zapalenie stercza) to jedna z najczęstszych chorób mężczyzn. Występuje aż u 2/3 panów w wieku 40-50 lat. Objawy zapalenia prostaty mogą pojawić się nagle. Mamy wtedy do czynienia z ostrym zapaleniem prostaty. Zdarza się jednak, że objawy mogą być przyczyną powoli rozwijającego się przewlekłego zapalenia prostaty.

Spis treści

  1. Zapalenie prostaty - objawy
  2. Zapalenie prostaty - przyczyny
  3. Ostre infekcyjne zapalenie prostaty
  4. Przewlekłe zapalenie prostaty: bakteryjne i niebakteryjne

Zapalenie prostaty - objawy

Objawy zapalenia prostaty, bez względu na przyczynę, która je wywołała, to przede wszystkim:

Zapalenie prostaty - przyczyny

Zapalenie prostaty może być spowodowane zakażeniem drobnoustrojami, które zdołają wniknąć do gruczołu mimo istnienia zabezpieczającej prostatę torebki. Docierają tam z krwią lub dochodzi do namnożenia się bakterii bytujących w moczu.

Częstą przyczyną zapalenia prostaty są drobnoustroje wnikające podczas kontaktów seksualnych, np. dwoinka rzeżączki lub drożdżaki.

Zapalenie prostaty może też spowodowane zastojem wydzieliny stercza. Jest to płyn, produkowany przez gruczoł krokowy, który umożliwia plemnikom poruszanie się. Kiedy często nie dochodzi do wytrysku lub wydzielina wydzielana jest w zbyt dużej ilości, może zalegać w prostacie i wywołać stan zapalny.

Ostre infekcyjne zapalenie prostaty

Przyczyny ostrego infekcyjnego zapalenia prostaty

Ostre, infekcyjne zapalenie prostaty w większości przypadków wywołane jest niekontrolowanym namnażaniem się bakterii E. coli. Czynnikami sprzyjającymi pojawieniu się ostrego zapalenia prostaty są infekcje pęcherza moczowego, długie cewnikowanie, przebycie zabiegów przezcewkowych, obecność kamieni sterczowych. Do takiego zapalenia prostaty może przyczynić się też dużego stopnia stulejka i inne problemy powodujące zastój moczu.

Objawy ostrego infekcyjnego zapalenia prostaty

Ostre zapalenie gruczołu krokowego objawia się gorączką i dreszczami. Pojawiają się także:

Chory czuje wzmożone parcie oraz pieczenie i ból podczas oddawania moczu, strumień moczu jest przerywany. Czasem pojawiając się także:

Leczenie ostrego infekcyjnego zapalenia prostaty

W przypadku wystąpienia tego typu objawów należy iść do urologa. Lekarz zbada prostatę (w badaniu per rectum gruczoł jest zazwyczaj powiększony) i zaleci przyjmowanie leków.

Zapalenia prostaty nie są łatwe do leczenia, bo farmaceutyki mają trudności z przeniknięciem do tkanki gruczołu. Dlatego na początek podaje się antybiotyk o szerokim spectrum działania dożylnie, a dalsza część kuracji polega na przyjmowaniu antybiotyków doustnie. Trwa ono kilka tygodni.

Jak zapobiegać i leczyć choroby prostaty? Sprawdź na poniższym filmie!

Przewlekłe zapalenie prostaty: bakteryjne i niebakteryjne

Przyczyny przewlekłego zapalenia prostaty

  • Przewlekłe bakteryjne zapalenie prostaty jest zazwyczaj wynikiem nieskutecznie leczonego ostrego zapalenia gruczołu krokowego.
  • Przewlekłe niebakteryjne zapalenie prostaty może być wywołane zastojem wydzieliny stercza lub podrażnieniem, np. alkoholem, ostrymi przyprawami, a także przechłodzeniem.

Objawy przewlekłego zapalenia prostaty

Niebakteryjne przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego jest najczęstszym rodzajem zapalenia prostaty. W przypadku przewlekłego zapalenia prostaty objawy są łagodniejsze niż przy zapaleniu ostrym i występują okresowo. Chory zgłasza uciążliwe dolegliwości typowe dla zespołu bólowego miednicy mniejszej (ang. CPP – Chronic Pelvic Pain syndrome). Jego objawy to:

  • ból w dole pleców,
  • ból w podbrzuszu,
  • ból w okolicach krocza i moszny
  • zaburzenia erekcji i popędu seksualnego,
  • ból podczas wytrysku,
  • utrudnione bądź bolesne oddawanie moczu,
  • częste uczucie parcia na pęcherz.

Prostata jest rozpulchniona, lekarz w badaniu per rectum lub podczas USG przezodbytniczego stwierdza obecność zwłóknień i zwapnień.

Leczenie przewlekłego zapalenia prostaty

W celu dokładnego ustalenia przyczyny zapalenia stercza wykonuje się test 4 szklanek Mearesa-Stameya. Badanie polega na pobraniu 4 próbek moczu na posiew. W czasie testu pobierane są próbki:

  • z początkowego strumienia moczu,
  • środkowego strumienia moczu,
  • wydzieliny stercza, która pojawia się podczas masażu stercza
  • i końcowego strumienia moczu po masażu stercza.

Wariantem tego badania jest test 2 szklanek, który polega na pobraniu 2 próbek: przed i po masażu stercza.

Przewlekłe zapalenie prostaty leczy się antybiotykami, zwykle przez 4-6 tygodni.

Czytaj też:

Warto wiedzieć

Prostatodynia - choroba panów w średnim wieku

Prostatodynia na szczęście zdarza się rzadko, bo jest nieprzyjemną dolegliwością. Objawia się podobnie do niebakteryjnego zapalenia prostaty - bólami w kroczu i w dole brzucha. Pęcherz i drogi moczowe są podrażnione. Chory ma trudności z oddawaniem moczu, czuje pieczenie i ból.

Dolegliwości cofają się i powracają, stając się przyczyną stresu i przygnębienia. W tym schorzeniu pomocne jest leczenie ciepłem, przezodbytniczy masaż prostaty oraz psychoterapia pomagająca dystansować się od dolegliwości.