Zapalenie prostaty: przyczyny, objawy, leczenie

2020-09-16 15:03 Anna Ławniczak

Zapalenie prostaty (czyli stercza lub gruczołu krokowego) może zdarzyć się w każdym wieku. Zazwyczaj zapalenie prostaty wiąże się z zakażeniem. Jego powodem może być też zaleganie wydzieliny produkowanej przez ten gruczoł. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia prostaty? Jak przebiega leczenie?

Zapalenie prostaty (zapalenie gruczołu krokowego lub zapalenie stercza) to jedna z najczęstszych chorób mężczyzn. Występuje aż u 2/3 panów w wieku 40-50 lat. Objawy zapalenia prostaty mogą pojawić się nagle. Mamy wtedy do czynienia z ostrym zapaleniem prostaty. Zdarza się jednak, że objawy mogą być przyczyną powoli rozwijającego się przewlekłego zapalenia prostaty.

Spis treści

 1. Zapalenie prostaty - objawy
 2. Zapalenie prostaty - przyczyny
 3. Ostre infekcyjne zapalenie prostaty
 4. Przewlekłe zapalenie prostaty: bakteryjne i niebakteryjne

Zapalenie prostaty - objawy

Objawy zapalenia prostaty, bez względu na przyczynę, która je wywołała, to przede wszystkim:

Zapalenie prostaty - przyczyny

Zapalenie prostaty może być spowodowane zakażeniem drobnoustrojami, które zdołają wniknąć do gruczołu mimo istnienia zabezpieczającej prostatę torebki. Docierają tam z krwią lub dochodzi do namnożenia się bakterii bytujących w moczu.

Częstą przyczyną zapalenia prostaty są drobnoustroje wnikające podczas kontaktów seksualnych, np. dwoinka rzeżączki lub drożdżaki.

Zapalenie prostaty może też spowodowane zastojem wydzieliny stercza. Jest to płyn, produkowany przez gruczoł krokowy, który umożliwia plemnikom poruszanie się. Kiedy często nie dochodzi do wytrysku lub wydzielina wydzielana jest w zbyt dużej ilości, może zalegać w prostacie i wywołać stan zapalny.

Ostre infekcyjne zapalenie prostaty

Przyczyny ostrego infekcyjnego zapalenia prostaty

Ostre, infekcyjne zapalenie prostaty w większości przypadków wywołane jest niekontrolowanym namnażaniem się bakterii E. coli. Czynnikami sprzyjającymi pojawieniu się ostrego zapalenia prostaty są infekcje pęcherza moczowego, długie cewnikowanie, przebycie zabiegów przezcewkowych, obecność kamieni sterczowych. Do takiego zapalenia prostaty może przyczynić się też dużego stopnia stulejka i inne problemy powodujące zastój moczu.

Objawy ostrego infekcyjnego zapalenia prostaty

Ostre zapalenie gruczołu krokowego objawia się gorączką i dreszczami. Pojawiają się także:

Chory czuje wzmożone parcie oraz pieczenie i ból podczas oddawania moczu, strumień moczu jest przerywany. Czasem pojawiając się także:

Leczenie ostrego infekcyjnego zapalenia prostaty

W przypadku wystąpienia tego typu objawów należy iść do urologa. Lekarz zbada prostatę (w badaniu per rectum gruczoł jest zazwyczaj powiększony) i zaleci przyjmowanie leków.

Zapalenia prostaty nie są łatwe do leczenia, bo farmaceutyki mają trudności z przeniknięciem do tkanki gruczołu. Dlatego na początek podaje się antybiotyk o szerokim spectrum działania dożylnie, a dalsza część kuracji polega na przyjmowaniu antybiotyków doustnie. Trwa ono kilka tygodni.

Jak zapobiegać i leczyć choroby prostaty? Sprawdź na poniższym filmie!

Przewlekłe zapalenie prostaty: bakteryjne i niebakteryjne

Przyczyny przewlekłego zapalenia prostaty

 • Przewlekłe bakteryjne zapalenie prostaty jest zazwyczaj wynikiem nieskutecznie leczonego ostrego zapalenia gruczołu krokowego.
 • Przewlekłe niebakteryjne zapalenie prostaty może być wywołane zastojem wydzieliny stercza lub podrażnieniem, np. alkoholem, ostrymi przyprawami, a także przechłodzeniem.

Objawy przewlekłego zapalenia prostaty

Niebakteryjne przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego jest najczęstszym rodzajem zapalenia prostaty. W przypadku przewlekłego zapalenia prostaty objawy są łagodniejsze niż przy zapaleniu ostrym i występują okresowo. Chory zgłasza uciążliwe dolegliwości typowe dla zespołu bólowego miednicy mniejszej (ang. CPP – Chronic Pelvic Pain syndrome). Jego objawy to:

 • ból w dole pleców,
 • ból w podbrzuszu,
 • ból w okolicach krocza i moszny
 • zaburzenia erekcji i popędu seksualnego,
 • ból podczas wytrysku,
 • utrudnione bądź bolesne oddawanie moczu,
 • częste uczucie parcia na pęcherz.

Prostata jest rozpulchniona, lekarz w badaniu per rectum lub podczas USG przezodbytniczego stwierdza obecność zwłóknień i zwapnień.

Leczenie przewlekłego zapalenia prostaty

W celu dokładnego ustalenia przyczyny zapalenia stercza wykonuje się test 4 szklanek Mearesa-Stameya. Badanie polega na pobraniu 4 próbek moczu na posiew. W czasie testu pobierane są próbki:

 • z początkowego strumienia moczu,
 • środkowego strumienia moczu,
 • wydzieliny stercza, która pojawia się podczas masażu stercza
 • i końcowego strumienia moczu po masażu stercza.

Wariantem tego badania jest test 2 szklanek, który polega na pobraniu 2 próbek: przed i po masażu stercza.

Przewlekłe zapalenie prostaty leczy się antybiotykami, zwykle przez 4-6 tygodni.

Czytaj też:

Warto wiedzieć

Prostatodynia - choroba panów w średnim wieku

Prostatodynia na szczęście zdarza się rzadko, bo jest nieprzyjemną dolegliwością. Objawia się podobnie do niebakteryjnego zapalenia prostaty - bólami w kroczu i w dole brzucha. Pęcherz i drogi moczowe są podrażnione. Chory ma trudności z oddawaniem moczu, czuje pieczenie i ból.

Dolegliwości cofają się i powracają, stając się przyczyną stresu i przygnębienia. W tym schorzeniu pomocne jest leczenie ciepłem, przezodbytniczy masaż prostaty oraz psychoterapia pomagająca dystansować się od dolegliwości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Karol
|

Mnie dopadło to dziadostwo - coś strasznego - miałem najgorsze myśli - że to nowotwór, albo że się zaraz przekręcę. Objawy miałem takie: ostre pieczenie między jajami a odbytem. Sikanie co 20 -30 min. Złe samopoczucie.
Leczenie:
POZ - cipronex 10 dni, poprawa po 3 dniach stosowania, ale po odstawieniu antybiotyku - nawrót. Po miesiącu zgłosiłem się do Urologa: ten zaaplikował bactrim forte 10 dni po 4 dniach przerwy metronidazol przez 10 dni, objawy zbytnio się nie cofnęły - ale po takiej kuracji lekarz powiedział, że to wystarczy i że po 3 do 6 miesięcy powinno samo przejść. Kazał pić ok. 3 litry wody dziennie i przyjmować żurawit przez 3 miesiące. Po 10 miesiącach prawie całkowicie jestem zdrowy tak na 97 % - czasem zaczyna mnie piec w kroku, ale po 1-2 dniach przechodzi. Dużą ulgę też, sprawiał wytrysk x2 codziennie.
Jak tylko cokolwiek sił nabrałem to zacząłem delikatnie truchtać, biegać po lesie. Brałem też cynk i wit C. - tylko nie w trakcie antybiotykoterapii!!!!!!. Albo antybiotyk albo wit.C!!!!!
Na pewno długotrwała antybiotykoterapia czyli 2 miesiące do 9 miesięcy przyniesie więcej szkody niż pożytku.
Ważne jest aby wzmocnić układ odpornościowy a nie go zniszczyć.
Życzę wytrwałości w walce z chorobą.

Pozdrawiam
z Poważaniem
Karol

Ryszard
|

Dostałem lek na te objawy pod nazwą Cipronex 250 mg.Czy on pomoże?
Na razie lekarz ogólny jeszcze mnie nie str\aszył,najgorszego nieb powiedział!Na razie sądzi -albo ja sądzę,że to zapalenie pęcherza!Badania moczu przede mną!
Ostatnia wizyta u urologa bez złych nowin a tu raptem problem z oddawaniem moczu no i ból przy oddawaniu ,i niewielka ilość tego moczu.
Jeśli choroba prostaty, to chyba śmierć za progiem ?
Kolega Janek szybko poddany został operacji a choroby nie zlikwidowano.Powiedział mi,żebym nie poddawał się za szybko operacji lecz dopiero w ostatnim momencie!
I co?

Edward80
|

Męczyłem się z tą chorobą 10lat (mam 38lat). W tym okresie przyjąłem mnóstwo leków, po których dodatkowo chorowałem i byłem na szeregu przykrych badań. Ustąpiło dopiero kilka miesięcy po unormowaniu (ograniczeniu) życia seksualnego. Trzeba było ograniczyć się do jednej partnerki i stosunków 2-3 razy w tygodniu. Oprócz tego zdrowa dieta, bez chemii, rezygnacja z nadużywania alkoholu i regularny sport. Leki nic nie dawały, a lekarze tylko je przepisywali, nie mówiąc że trzeba zmienić też inne rzeczy. Kurcze, ile się wycierpiałem, do tego przed badaniami stres, bo objawy tej choroby są takie jak w przypadku nowotworu.

Cześć
|

Mam tak samo

Paweł80
|

wierzbownica drobnokwiatowa

Paweł80
|

Panowie, każdy przypadek może być inny ale jeśli nie możecie sobie poradzić od wielu miesięcy z zapaleniem prostaty spróbujcie kupić w aptece lub sklepie zielarskim wierzbownice drobnokwiatową i pijcie dwa razy dziennie. Do tego koniecznie raz dziennie żurawina z liściem pokrzywy (polecam w tabletce ) . W aptekach warto zaopatrzyć się też w herbatki dla seniora, mają w składzie również wierzbownicę drobnokwiatową. Tylko nie bierzcie wszystkiego na raz. Jeśli objawy zmniejszą się lub ustąpią to nie przestawajcie przez dwa trzy tygodnie nadal brać tych ziółek. Później odstawcie żeby nie przyzwyczaiła się prostata do nich za bardzo bo przy następnym atakach słabo działa. Próbowałem antybiotyków, np. Levoxa, pomogło tylko wtedy gdy brałem , dwa dni po zakończeniu terapii wszystko wróciło. Inne antybiotyki nie działały wcale. Nie umiem tego wyjaśnić. Oczywiście trzeba zrobić badanie na posiew nasienia i iść do urologa ale efekt działania antybiotyków może być znikome. Należy też pamiętać , że zapalenie prostaty może wywołać nad aktywność seksualna oraz brak aktywności seksualnej. Musicie sami sobie odpowiedzieć na to pytanie jak wygląda Wasze życie w tym zakresie. Jeśli zapalenie prostaty jest wyniku zbyt częstych stosunków + masturbacja to dwu tygodniowa abstynencja może naprawdę pomóc. Ogólnie raczej unikajcie masturbacji w pozycji siedzącej. Uciskacie wtedy swój gruczoł. Jeśli musicie to usiądźcie na sedesie. Brzmi to dziwnie ale działa. Jeśli chodzisz kilka tygodni podniecony i wstrzymujesz wytrysk również zapalenie może powrócić. Takie to jest porąbane. Musisz sam to wyczuć. Zapalenie prostaty jest wyjątkowo ciężkie do wyleczenia ale w momencie gdy próbowaliście leków i nie pomogły koniecznie spróbujcie wierzbownicę.

Janek
|

A czy u Was wsrod objawow takich jak pieczenie przy oddawaniu moczu itp pojawia sie rownierz spora "nadwrazliwosc" podczas stosunku ? Innymi slowy bez znieczulaczy typu alkohol to za dlugo to nie trwa....+ Jakies laskotanie i pieczenie juz po wytrysku...

Daniel
|

Panowie na pewno każdy indywidualnie ma inne objawy, ale podziele się z Wami swoimi spostrzezeniami, mnie nie pomagały antybiotyki inne leki odpusciłem po prostamolu itp; czułem się jeszcze gorzej,poprawe zauwazyłem gdy; zaprzestałem codziennej masturbacji, czasem nawet po kilka razy dziennie teraz nic ,tylko sex z dziewczyną raz albo dwa w wekeend w ciepełku pod kołdra bez ograniczeń ,nastepnie duża poprawa po odstawieniu Pepsi, Coli wczesniej piłem dużo, napoje kolorowe też nic, alkocholu zero!!! od tego czasu jadra mnie nie bolą, prostata dużo słabiej i myśle że idę w dobrym kierunku, panowie zdrowe jedzenie bez swinstw, bez trucia się alkocholem ,bez meczenia codziennym wytryskiem i bedzie ok :)

chris
|

mialem tez straszne problemy z tym gownem, ani siedziec ani sikac niemoglem nawet mojej malej corki na rece brac takie bole caly czas ze strach sie bac. Do tego bylem non stop chory to ropne zatoki to ropne gardlo to pluca,myslalem ze juz z tego niewybrzne. W ciagu pol roku prawie same antybiotyki ktore tylko pogarszaly sprawe i sprawily ze jakies multiresystentne bakterie do tego doszly. Bylem zalamany totalnie az poczytalem gdzies o Wierzbownicy. Zakupilem 1kg tej cherbatki i pije do teraz dwa razy dziennie naczczo rano i wieczorem. Po jakichs 3-4 dniach czulem juzwielka ulge. Teraz po nastempnym pol roku dodalem do tego Czystek, robie to w jednej szklance, i musze powiedziec ze chyba wyleczylem sie tez z tych Bakterii bo sikam tak jak byle zdrowy, naprawde polecam te kombinacje! Jak ktos ma problemy z oddawaniem moczu o dziwo mi tez pomugl prendzej Pespiblock. Ale wszystkim meczoncym sie z tym dziadostwem powiem sprobojcie ta wierzbownice z czystkiem i zycze oby wam to pomoglo dojsc znowu do normalnego zycia. I jeszcze jedno, zero Antybiotykow one pogarszaja sprawe, zamiast tego jest olejek z Oregano albo Ekstrakt z pestek Grejpfruta lub Srebro Koloidalne.
Powodzenia!!!

Piotr N
|

Jakiś czas temu wykryto u mnie na podstawie badania nasienia bakteryjne zapalenie prostaty. Po kuracji antybiotykowej, bakterii się pozbyłem, natomiast stan zapalny dalej się utrzymywał. Postanowiłem na własną rękę poszukać sposobu by to u siebie ,,wyciszyć '' bo lekarze rozkładali ręce mówiąc że tak może być jeszcze długo. Jako że siedzę w tematyce sportowej doszedłem do wniosku że zastosowanie silnych antyoksydantów może mieć tu sens. Nie chcę aby ten wpis wyglądął jak reklama preparatu który stosowałem, a tym bardziej firmy która go produkuje, dlatego nazwy jego nie będę wymieniał , ale ponieważ mnie to pomogło proponuje innym cierpiącym by spróbowali. Zawiera on mieszankę - astaxantyna, transresveratrol, kwas ala, koenzym Q10 i cała masę innych substancji roslinnych o działaniu antyoksydacyjnym. Po tym co napisałem nie trudno będzie wyszukać go w internecie. To była wersja (bo są dwie) bez dodatku witamin. Dawki jakie przyjmowałem to dwie kapsułki dziennie (w zaleceniach jest tylko jedna dziennie) Poprawa nastąpiła po 3 tygodniach. Oczywiście można też samemu sporządzić sobie taką mieszankę kupując każda z tych substancji oddzielnie , ale wyjdzie drożej. Mam nadzieje że komuś to pomoże czego wszystkim z ta przypadłością życzę.