Łagodny przerost prostaty: leczenie

2015-04-17 9:35

Łagodny przerost prostaty, czyli gruczolak stercza, zwany BPH (z ang. benign prostatic hyperplasia) to skutek starzenia się i zmian hormonalnych zachodzących w organizmie mężczyzny. Jego leczenie jest konieczne, bo konsekwencje mogą być bardzo niebezpieczne. Jakie możliwości leczenia przerostu prostaty oferuje dzisiaj medycyna?

Łagodny przerost prostaty: leczenie
Autor: thinkstockphotos.com Leczenie prostaty, a dokładnie łagodnego przerostu gruczołu krokowego nazywanego też gruczolakiem, dziś można prowadzić łykając tabletki.

Spis treści

  1. Prostata - leczenie. Ziołowa kuracja
  2. Leczenie prostaty przez rozluźnienie mięśni
  3. Leki hormonalne w leczeniu prostaty
  4. Operacyjne leczenie przerostu prostaty
  5. Męski zabójca? Prostata
Rozrost prostaty
Autor: miesięcznik Zdrowie Rozrost prostaty powoduje przykre konsekwencje

Leczenie łagodnego przerostu prostaty jest dziś lekkie, łatwe i przyjemne. Przynajmniej wtedy, gdy zaczniemy je już po pierwszych objawach. Warto więc nie zwlekać z wizytą u urologa. Leczenie prostaty w takim stadium polega na zażywaniu odpowiednio dobranych przez lekarza tabletek. Idąc do urologa trzeba się przygotować na badanie prostaty przezodbytniczo (badanie per rectum). Lekarz zaleci także wykonanie USG prostaty oraz badanie PSA czyli oznaczenie markerów nowotworowych.

Prostata - leczenie. Ziołowa kuracja

Suplementy diety wspomagają funkcjonowanie gruczołu krokowego i hamują rozwój BPH. Są to preparaty roślinne z kompozycją ekstraktów z palmy sabałowej, pokrzywy oraz wierzbownicy drobnokwiatowej. Palma sabałowa hamuje rozrost prostaty i poprawia przepływ moczu, pokrzywa działa moczopędnie, a wierzbownica drobnokwiatowa, stosowana w ziołolecznictwie bonifratrów, pomocna jest przy zapaleniu cewki moczowej i powracających zapaleniach pęcherza, które są częstym powikłaniem BPH. Tego typu specyfiki mogą odsunąć w czasie stosowanie leków syntetycznych, nie powodują skutków ubocznych i nie osłabiają libido.

Leczenie prostaty przez rozluźnienie mięśni

Ból przy oddawaniu moczu jest związany ze skurczem mięśni gładkich dolnych dróg moczowych. W mięśniach tych znajdują się receptory zakończeń nerwowych. Grupa leków zwanych alfablokerami blokuje te receptory. Dzięki temu mięśnie gładkie rozluźniają się i oddawanie moczu staje się łatwiejsze i mniej bolesne. Alfablokery nie zmniejszają libido i nie zakłócają funkcji seksualnych. Mogą jednak powodować nagłe spadki ciśnienia oraz bóle i zawroty głowy.

Leki hormonalne w leczeniu prostaty

Leki hormonalne osłabiają wpływ androgenów na rozrost prostaty ale poza jednym są stosowane rzadko. Tym, który lekarze przepisują częściej jest środek który jeszcze do niedawna stosowało się tylko w leczeniu łysienia androgenowego. Preparat przeciwdziała aktywności enzymu 5-alfa reduktazy. Enzym przekształca testosteron do postaci dihydrotestosteronu, substancji, która sprzyja rozrostowi prostaty. Zażywając ten lek można nie tylko powstrzymać powiększanie się gruczołu krokowego, ale nawet zmniejszyć go i to do 20 proc. Niestety, lek ma działania uboczne: bywa powodem zaburzeń erekcji i obniżenia libido.

Ważne

Najkorzystniej działa jednoczesne stosowanie alfa-blokerow i inhibitorów 5-alfa-reduktazy. Powinno się je zażywać do końca życia. Ich stosownie nie spowoduje zniknięcia objawów BPH z dnia na dzień. Tak jak stopniowo narastały, tak też stopniowo będą ustępowały.

Operacyjne leczenie przerostu prostaty

Jeśli leki nie przynoszą oczekiwanych efektów, sięga się po metody zabiegowe. Złotym standardem w leczeniu łagodnego rozrostu prostaty jest przezcewkowa elektryczna resekcja, zwana w skrócie TURP. Polega na wprowadzeniu przez cewkę pętli elektrycznej i wycięciu nadmiaru gruczołu krokowego. Minusem takiego zabiegu jest ryzyko tzw. wytrysku wstecznego, czyli przedostawania się nasienia do pęcherza moczowego. Dla wielu mężczyzn jest to zjawisko nieakceptowalne, dlatego też wybierają alternatywne metody. Jedną z nich jest przezcewkowa termoterapia mikrofalowa stercza, czyli podgrzanie tego gruczołu za pomocą sondy. Wysoka temperatura hamuje namnażanie się podścieliska i jego włóknienie, co prowadzi do zmniejszenia się objętości gruczołu krokowego. Podobne efekty daje alkoholizacja, czyli podanie alkoholu wprost do stercza. W leczeniu zabiegowym BPH wykorzystuje się także różne techniki laserowe oraz ultradźwięki, które rozbijają tkankę stercza, zmieniając ją w jednolitą masę, którą można odessać. Adenomektomię, czyli operację otwartą (przecięcie powłok brzusznych) wykonuje się tylko w szczególnych przypadkach (np. bardzo duży rozrost stercza). Prym wiodą mniej inwazyjne, wspomniane wcześniej metody endoskopowe.

Męski zabójca? Prostata

Źródło: youtube.com/Najprościej Mówiąc

miesięcznik "Zdrowie"