Antygen gruczołu krokowego (PSA) - marker nowotworowy

Markery nowotworowe służą do rozpoznania choroby nowotworowej. Jednym z nich jest antygen gruczołu krokowego (PSA). Każdy mężczyzna po 40-tce powinien przeprowadzić badanie PSA, nawet jeśli nie odczuwa najmniejszych dolegliwości. Po 50-tce trzeba je powtarzać raz w roku. Jak przebiega badanie PSA? Jak interpretować wynik PSA?

Marker PSA (z ang. prostate specific antigen), czyli specyficzny antygen gruczołu krokowego, pozwala wykryć raka prostaty w bardzo wczesnym stadium rozwoju. Badanie stężenia PSA przeprowadza się z niewielkiej próbki krwi - nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.

PSA: wskazania do badania

  • wiek powyżej 50 lat
  • trudności w oddawaniu moczu
  • krwiomocz
  • ból krocza i podbrzusza

Czytaj też: Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe): rodzaje i wyniki badań

Badanie PSA: normy

Normy PSA zmieniają się z wiekiem, ale generalnie wynik nie powinien przekraczać 4 ng/ml. Dla panów między 40 a 49 rokiem życia za normę przyjmuje się 2,5 ng/ml. Wzrost stężenia PSA w krwi jest ostrzeżeniem, że w prostacie może rozwijać się rak, nawet jeśli guz jest tak mały, że trudno go wykryć w czasie badania przez odbyt.

Podwyższone PSA: przyczyny

Wiarygodność badania PSA

Niestety, badanie stężenia PSA nie jest do końca miarodajne. Okazuje się bowiem, że aż 25 proc. mężczyzn z prawidłowym poziomem tego białka (mniejszym lub równym 4 ng/ml krwi) choruje na raka prostaty, a ponad połowa mężczyzn z podwyższonym poziomem PSA ma zdrowy gruczoł krokowy. W diagnostyce prostaty lekarz zwykle zleca dodatkowo wykonanie ultrasonografii, a czasem także biopsji stercza.

Ważne

Markery nowotworowe, nazywane też wskaźnikami nowotworowymi, to substancje chemiczne o różnej budowie, które wytwarzane są w tkankach naszego organizmu. W zdrowych jest ich niezwykle mało. Gdy jednak pojawia się nowotwór, ich poziom gwałtownie wzrasta. Markery mogą przyjmować postać antygenów, białek, enzymów lub hormonów. Przedostają się do krwi i wraz z nią krążą po organizmie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
kazimierz szweda
|

co to oznacza PSA 8 900

Paweł
|

Niekoniecznie groźne, jednak warto zgłosić się do dobrego urologa -jak najszybciej.

Paweł
|

To świadczy o stanie zapalnym prostaty, często zapalenie prostaty jest skutkiem przewlekłej, utajonej grzybicy prącia. Trzeba dbać o higienę i myć prącie mydłem hipoalergicznym co najmniej raz dziennie i po każdym stosunku. Uważać z kim się chodzi do łóżka !

Polak
|

że masz zapalenie prostaty

Scylla
|

Mój wynik PSA to 3.55 norma na moim wyniku to 1,4. Mam zapalenie prostaty stwierdzone przez urologa. Co może oznaczać ten wynik?

Piotr
|

Witam, wyszedł mi wynik PSA 0,302
GGTP (ICD-9: I 61) nic z tego nie wiem. Czy to dobre wyniki czy złe ? Mam 42 lata.

stefan
|

Mam Psa 1,430 czy to jest dobrz

darek
|

U mnie własnie po antybiotykach wyszło bardzo wysokie PSA az mnie z nóg ścieło-26, Jakie kuzyn brał leki ?

GONZO
|

Mój kuzyn ( wiek 57 lat) udał się na badanie PSA i okazało się że wynik był niepokojący - nieco ponad 18. Oczywiście szok i przerażenie. Jednak lekarz zalecił by przez 5 dni nie brał żadnych leków i powtórzył badanie. I tu kolejny szok - wynik niecałe 10. Co prawda dużo ale i tak prawie o połowę mniej niż za pierwszym razem. Okazuje się więc że branie leków może skutecznie zniekształcić wynik pomiaru.

adelbert47
|

Mam skonczone 69 lat po badaniu krwi mój wynik PSA 4,831ng/ml czy to grozne?