BÓL ODBYTU - przyczyny. Co oznacza ból odbytu?

Ból odbytu lub jego okolic najczęściej pojawia się przy oddawaniu stolca lub po wypróżnieniu. Jednak w niektórych przypadkach ból odbytu może dokuczać także wtedy, gdy nie jesteśmy w toalecie, np. przy siedzeniu w pracy czy w nocy. Niezależnie od tego, kiedy pojawia się ból odbytu i jakie objawy mu towarzyszą, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, ponieważ może on oznaczać poważne choroby, w tym nowotwory. Sprawdź, jakie są przyczyny bólu odbytu.

Ból odbytu lub jego okolic najczęściej pojawia się przy oddawaniu stolca lub po wypróżnieniu. Jednak w niektórych przypadkach ból odbytu może dokuczać także wtedy, gdy nie jesteśmy w toalecie, np. przy siedzeniu w pracy czy w nocy. Bólowi odbytu - który najczęściej jest określany jako kłujący - mogą towarzyszyć różne objawy, np. ból podbrzusza, pieczenie odbytu. Niezależnie od charakteru bólu, czasu jego pojawienia się i objawów towarzyszących, należy zgłosić się do lekarza. Ból odbytu może wskazywać na wiele poważnych chorób.

Ból odbytu - przyczyny. Hemoroidy

Najczęstszą przyczyną bólu okolicy odbytu są hemoroidy - guzki krwawnicze, żylaki odbytu - czyli żylakowato poszerzone żyły splotu odbytniczego, mające postać łatwo krwawiących guzków. Głównym objawem choroby jest krwawienie z odbytu świeżą, jasną krwią. Objawami towarzyszącymi są - poza bólem odbytu - świąd odbytu i jego okolic, wrażenie niepełnego wypróżnienia, co skłania do silniejszego parcia. Z czasem dochodzi do wypadania guzka – po wypróżnieniu można go wyczuć w okolicy odbytu. Wczesne stadia choroby mogą być leczone zachowawczo (czopki, maści, nasiadówki, uregulowanie wypróżnień), postacie zaawansowane są leczone operacyjnie przez wycięcie guzków wraz z nadmiarem błony śluzowej.

Ból odbytu - przyczyny. Zespół dźwigaczy odbytu

Zespół dźwigaczy odbytu to choroba, w przebiegu której dochodzi do nadmiernego skurczu mięśnia dźwigacza odbytu, który wraz z kilkoma innymi mięśniami tworzy przeponę miednicy. Jego zadaniem, jak sugeruje nazwa, jest dźwiganie odbytu. W wyniku skurczu mięśnia dźwigacza odbytu w okolicy odbytu, krzyża i kości guzicznej pojawiają się ból, który jest rozpierający, powoduje uczucie "piłki w odbytnicy", trwa zazwyczaj nie dłużej niż 20 minut, jest przewlekły, jest zlokalizowany w górnej części odbytnicy, niekiedy promieniuje do pośladków oraz ud. Jednym ze sposobów leczenia jest stymulacja elektrogalwaniczna mięśni dźwigaczy odbytu prądem o wysokim napięciu. Terapia może obejmować także środki przeciwbólowe, gorące kąpiele, gimnastykę mięśni miednicy oraz masaż.

Warto wiedzieć

Ból odbytu

  • występuje w trakcie wypróżnienia bądź nasila się w momencie oddawania stolca - szczeliny odbytu, raka odbytu
  • występuje stale - ropień, guz czy zakrzepnięty guzek krwawniczy
  • jest tak silny, że nie można siedzieć - ropień okołoodbytniczy
  • towarzyszą mu obrzęk i zaczerwienienie - stany zapalne i ropnie. Może pojawiać się też wydzielina (częsta w infekcjach grzybiczych)
  • jeżeli nagle pojawia się twardy, bolesny guzek, jest to najprawdopodobniej zakrzepnięty hemoroid
  • jeżeli pojawia się krwawienie z odbytu - hemoroidy, szczeliny odbytu

Ból odbytu - przyczyny. Szczelina odbytu

Szczelina odbytu to długie, wąskie i płytkie pękniecie błony śluzowej końcowego odcinka kanału odbytu (tzw. anoderma), do powstania którego dochodzi w wyniku przekroczenia możliwości rozciągania śluzówki odbytu. W przebiegu tej choroby ból w okolicy odbytu pojawia się zwykle przy wypróżnieniu i utrzymuje się pół godziny po nim. Opisywany jest jako silny, ostry, piekący czy też kłujący. Objawami towarzyszącymi są krwawienie z odbytu - zwykle przy wypróżnianiu, z reguły niewielkie, ale czasami bardzo obfite, świeżą krwią. Wówczas ślady krwi są na stolcu, papierze toaletowym, bieliźnie, silne parcie na stolec, świąd i pieczenie odbytu. Na leczenie składają się dieta bogatoresztkowa, leki zmiękczające i rozluźniające stolec, leki przeciwzapalne, środki obniżające napięcie zwieraczy (np. wstrzyknięcia miejscowe botoksu, stosowanie maści z tlenkiem azotu, maści nitroglicerynowej); nasiadówki w ciepłej wodzie.

Ból odbytu - przyczyny. Ropień odbytu

Objawy ropnia odbytu zależą od wielkości ropnia i jego lokalizacji. Wiodącym objawem jest silny ból okolicy odbytu, nasilający się przy zmianie pozycji ciała i podczas defekacji. Zwykle bóle najpierw są sporadyczne, napadowe. Z każdym dniem stają się coraz bardziej intensywne i stałe. Najczęściej w okolicy odbytu pojawiają się bolesny obrzęk i zaczerwienie skóry. Chorzy unikają oddawania stolca ze względu na bóle podczas defekacji. Najmniejszy dotyk okolicy odbytu sprawia ból. Zmiana pozycji ciała powoduje jego nasilenie. W ropniu odbytu chorzy zgłaszają często objawy zaburzenia oddawania moczu, takie jak częstomocz, bolesne oddawanie moczu, ostre zatrzymanie oddawania moczu. W przypadku formowania się wysokiego ropnia pojawiają się objawy ogólne jak wzrost temperatury ciała, dreszcze i złe samopoczucie. Z odbytu wydziela się zawartość śluzowo-ropna, z domieszką krwi. Pojawiają się świąd odbytu, zaburzenia w oddawaniu stolca i moczu.

Ból odbytu - przyczyny. Choroby weneryczne

Rzeżączkowe zapalenie odbytu i odbytnicy (u osób uprawiających seks analny) może przebiegać bezobjawowo. W przypadku objawowego zapalenia występuje: pieczenie i/lub świąd odbytu, śluzowa wydzielina z odbytu oraz zaburzenia w oddawaniu stolca.

Bakterie wywołujące chlamydię mogą infekować także jamę ustną lub odbyt w wyniku stosunku analnego lub oralnego.

U kobiet opryszczka narządów płciowych najczęściej występuje na wargach sromowych, łechtaczce, przy wejściu do pochwy, na udach, pępku, przy odbycie, u mężczyzn na żołędzi i trzonie penisa, ale też w kroczu, na pośladkach, odbycie i także udach. Owrzodzenia i inne objawy mogą ustąpić po kilku tygodniach, ale wirus pozostaje w organizmie i powoduje, choć nie u wszystkich, co pewien czas nawroty: zwykle po 3 - 12 miesiącach, często w tych samych miejscach.

Ból odbytu - przyczyny. Rak odbytu

Rak odbytu przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo. Dopiero w zaawansowanym stadium rozwoju mogą się pojawić: krew w kale, krwawienie z odbytu, biegunki i/lub zaparcia, uczucie niepełnego wypróżnienia, kolka jelitowa, która powoduje potrzebę wypróżnienia, ból brzucha i/lub krocza.

Ból odbytu - przyczyny

Również schorzenia nie mające bezpośredniego związku z odbytem mogą powodować jego ból, do takich należy zaliczyć:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Bóle
|

Poronienie. Dostałam silnych boli od pachwiny(okolice jajnika)poprzez przez pachwine,aż do odbytu(ktory czułam jakby zaraz mi rozerwano). Dostalam skierowanie do protologa(od lek.rodzinnego),który zajmuje.się.okolicami odbytu. Lekarz nic.nie stwierdził, powiedział że bóle to jelito spastyczne wrażliwe,żebym brała No-spe. Kolejne ataki odstęp tygodnia. Trafiłam na SOR okazało się ze jestem w ciąży, a te bóle to poronienie. Dodam, że 2ostatnie miesiączki miałam.regularnie i normalną krwią. Podobno tak dziewczyny opisują ten ból od Podbrzusza do odbytu (podobno płód jest wtedy w zatoce daglasa stąd odczuwanie opracowaną stolec,przy jednoczesnym braku możliwości wyróżnienia). ZAwsze idziecie do lekarza, ja.żałuję że nie poszłam wcześniej na.izbę.przyjęć.