Zespół dźwigaczy odbytu - przyczyny, objawy i leczenie

2014-11-17 14:50

Zespół dźwigaczy odbytu to schorzenie, które znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Zespół dźwigaczy odbytu powoduje przewlekły ból odbytu, który z czasem może nasilić się do tego stopnia, że będzie uniemożliwiał siedzenie. Choroba może nawet doprowadzić do nietrzymania stolca. Jakie są przyczyny i pozostałe objawy zespołu dźwigaczy odbytu? Jak przebiega leczenie?

Zespół dźwigaczy odbytu to inaczej przewlekły ból odbytu, kurcz dźwigaczy, zespół mięśnia łonowo-odbytniczego, zespół mięśnia gruszkowatego lub bolesne napięcie mięśni miednicy. W przebiegu choroby dochodzi do nadmiernego skurczu mięśnia dźwigacza odbytu, który wraz z kilkoma innymi mięśniami tworzy przeponę miednicy. Jego zadaniem, jak sugeruje nazwa, jest dźwiganie odbytu. Ponadto wpływa na czynność odbytnicy, zbliżając jej ściany do siebie. W momencie, gdy mięsień dźwigacza odbytu ulega nadmiernemu skurczowi, mocnemu ściśnięciu ulega także odbytnica, co objawia się m.in. bólem.

Chorobę zwykle diagnozuje się u osób młodych (20-45 lat), częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Zespół dźwigaczy odbytu - przyczyny i czynniki ryzyka

Nie wiadomo, dlaczego dochodzi do skurczu dźwigacza odbytu. Znane są natomiast czynniki ryzyka:

  • siedzący tryb życia, zwłaszcza częsta i długotrwała jazda samochodem;
  • przebyte porody;
  • przebyte urazy w obrębie miednicy;
  • przebyte operacje w obrębie miednicy (może być powikłaniem po resekcji odbytnicy);
  • długotrwały i silny stres;

Zespół dźwigaczy odbytu - objawy

W wyniku skurczu mięśnia dźwigacza odbytu w okolicy odbytu, krzyża i kości guzicznej pojawiają się:

  • ból, który:

- jest rozpierający, powoduje uczucie "piłki w odbytnicy";- trwa zazwyczaj nie dłużej niż 20 minut;- jest przewlekły;- jest zlokalizowany w górnej części odbytnicy;- niekiedy promieniuje do pośladków oraz ud;- nasila się w pozycji siedzącej lub sytuacjach stresowych;

  • duże napięcie;
  • zaparcia;
  • nietrzymanie stolca;

Zespół dźwigaczy odbytu - diagnoza

W celu rozpoznania choroby wykonuje się badanie per rectum. Jeśli podczas badania pojawia się ogromy ból, może to oznaczać zespół dźwigaczy odbytu. Pomocna jest także manometria anorektalna - badanie, które polega na wprowadzeniu do odbytu i odbytnicy wielokanałowej sondy przepływowej w celu pomiar ciśnienia na wysokości odbytnicy, zwieracza wewnętrznego i zewnętrznego odbytnic. Jeśli chory cierpi na zespół dźwigaczy odbytu, podczas badania odnotowuje się zbyt duże napięcie zwieraczy odbytu.

W związku z tym, że ból odbytu może być objawem wielu innych chorób, np. nieswoistego zapalenia jelit, szczeliny odbytu, guzków krwawniczych (hemoroidów), a nawet nowotworów, konieczne są także inne badania specjalistyczne.

Zespół dźwigaczy odbytu - leczenie

Jednym ze sposobów leczenia jest stymulacja elektrogalwaniczna mięśni dźwigaczy odbytu prądem o wysokim napięciu. Terapia może obejmować także środki przeciwbólowe, gorące kąpiele, gimnastykę mięśni miednicy oraz masaże.

Czasami stosuje się toksynę botulinową (jad kiełbasiany), która poraża mięśnie, a tym samym zapobiega skurczom.

W niektórych przypadkach zespół dźwigaczy odbytu leczy się operacyjnie.

Aby zapobiec chorobie, wystarczy być aktywnym ruchowo. Każdy, nawet najmniejszy wysiłek fizyczny prowadzi do wzmocnienia mięśni.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.