Guzki krwawnicze odbytu mogą rozwinąć się w każdym wieku. Co je powoduje?

2022-02-03 9:59

Guzki krwawnicze odbytu (hemoroidy), mogą dać o sobie znać w każdym wieku, zwłaszcza, gdy niewłaściwie się odżywiamy i stronimy od aktywności fizycznej. Najczęstsze objawy powiększonych hemoroidów to pieczenie i świąd w okolicach odbytu.

zbliżenie na kobietę korzystającą z toalety
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Guzki krwawnicze odbytu a dieta i ćwiczenia
  2. Guzki krwawnicze odbytu - łagodzenie dolegliwości

Guzki krwawnicze odbytu inaczej nazywane są hemoroidami. Guzki krwawnicze to poszerzenie naczyń żylnych w odbytnicy, w końcowym odcinku odbytu. Takie naczynia żylne ma każdy z nas, jednak problem zaczyna się wtedy, kiedy pojawia się zwiększone ciśnienie w układzie właśnie tych naczyń żylnych, kiedy dochodzi do zastoju krwi w tej okolicy lub do nieprawidłowości w budowie naczyń.

Mówiąc w skrócie: guzki krwawnicze ma każdy, żylaki odbytu - co drugi Polak. Co jest przyczyną powstawania guzków krwawniczych odbytu? Czy można zapobiegać pojawianiu się hemoroidów? Na te pytania odpowiada nasz ekspert - chirurg Jacek Waligóra ze Szpitala Medicover w Warszawie.

Guzki krwawnicze odbytu (hemoroidy, choroba hemoroidalna) rozwijają się, gdy w guzkach w okolicach odbytu pojawi się stan zapalny. Wtedy wypełniają się krwią ponad miarę, są rozciągnięte i nie opróżniają się z krwi przed wypróżnieniem. Może temu towarzyszyć ból lub niewielkie krwawienie z odbytu. Konieczna jest wizyta u lekarza, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia, np. ropnia okołoodbytniczego lub przetoki czy szczelinę odbytu.

Guzki krwawnicze odbytu a dieta i ćwiczenia

Guzki krwawnicze wymagają leczenia, ale zanim terapia da efekty, należy przejść na dietę regulująca pracę jelit, zapobiegającą zaparciom, czyli bogatą w błonnik (chleb pełnoziarnisty, kasze, warzywa i owoce). A przy tym wypijać ok. 2 litrów płynów dziennie. Równie ważny jest też regularny wysiłek fizyczny. Wystarczy kilkanaście minut gimnastyki, byle codziennie, aby jelita dobrze pracowały.

Warto wiedzieć: Dieta bogata w BŁONNIK pomoże na zaparcia

Guzki krwawnicze odbytu - łagodzenie dolegliwości

Dolegliwości powodowane przez hemoroidy mogą być bardzo uciążliwe. W walce z hemoroidami pomocne będą nasiadówki, jednak nie dłuższe niż 10-minutowe. Można je przygotować z naparu kory dębu, rumianku albo nadmanganianu potasu.

Woda powinna mieć ok. 40°C. Nasiadówki łagodzą swędzenie, pieczenie, przyśpieszają gojenie śluzówki. Po kąpieli intymne okolice trzeba osuszyć (ale nie wycierać) jednorazowym ręcznikiem. Doraźnie można wspomagać się maściami i czopkami. Jeżeli okolica odbytu jest bardzo podrażniona, lepiej zastosować maść, gdy dolegliwości nie są nasilone – czopki.

Czym są hemoroidy

Czy zdrowo się odżywiasz?

Pytanie 1 z 9
Ile jesz posiłków dziennie?
Zdjęcie